اثری که بدون ردپای نویسنده نگاشته شد/«لباس شخصی ها» یک خاطره روایی است

گزارش لاکو از نشست بررسی کتاب «لباس شخصی ها»؛

اثری که بدون ردپای نویسنده نگاشته شد «لباس شخصی ها» یک خاطره روایی است

جواد کلاته نویسنده کتاب «لباس شخصی ها» گفت: تلاش کردم به قصه حاج قاسم چیزی اضافه نشود بلکه مردم را با فرهنگ زندگی اهالی جنوب شهر و زندگی این شخصیت آشنا کنم بدون اینکه ردپایی از خود بر جای بگذارم.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری لاکو، نشست خبری بررسی کتاب «لباس شخصی ها؛ روایت زندگی قاسم صادقی و گروه سعید فداییان اسلام» با حضور معصومه جواهری نویسنده، کارشناش و مجری، کامور بخشایش نویسنده و منتقد و جواد کلاته نویسنده کتاب در مجمع ناشران دفاع مقدس برگزار شد.

جواد کلاته نویسنده کتاب گفت: این افتخار را داشتم که زندگی قاسم صادقی را روایت کنم که این روایت صادقانه بود مثل دیگر روایت ها دچار اغراق نبود.

کامور بخشایش در ادامه گفت: قاسم صادقی در فضای خاصی رشد می کند و یک امتیاز به این کتاب اضافه می شود ما با انبوهی از داده ها روبه رو هستیم به لحاظ اقتصادی و شرایط زیستی که مردم دارند و صداقت قاسم صادقی که در این کتاب تاثیر گذار است ما آرام آرام با رشد شخصیتی قاسم صادقی روبه رو می شویم. ویژگی بعدی اطلاعات و تحولات مربوط به آن یک سالی است که آقای صادقی در آن شهر ها حضور دارند.

وی افزود: من انتظار داشتم کتاب 300 تا 400 صفحه ای باشد، اما کوتاه بود . بخش بعدی وجود ندارد، اما کتاب ارزشمندی در حوزه تاریخ خاطرات شفاعی است؛ ما در بستری حرکت می کنیم که تلاش دارد لباس شخصی ها را روایت کند و بخشی از جنگ را با اکثر کاراکتر ها مثل دریا قلی سورانی به طور واقعی روایت کند.

در  ادامه کلاته خاطر نشان کرد: واقعیت این است که جایگاه نویسنده و پژوهشگر خاطره روایی است اینکه ما می گوییم نویسنده باید به دنبال کشف باشد همین است ما به قصه چیزی اضافه نمی کنیم، با فرهنگ زندگی اهالی جنوب شهر در این کتاب مواجه می شویم. من نگاهم این بود که پژوهش صیقلی باشد تا حاج قاسم دیده شود متنی موفق که نویسنده رد پایی از خود بر جا نگذارد؛ در همه مقاطع نویسنده باید جزییات را بگوید اگر این کار را کنیم موفق خواهیم بود.

قاسم صادقی با خاطره ای گفت: تشکر می کنم از آقای کلاته که به آبادان آمد و این کتاب را نوشت؛ به عنوان نقاد کتاب نقدم به نویسندگان نقاد است من واقعیت ها را گفتم، زندگی من نوعی همین بوده است جالب اینجا است اکثر کسانی که کتاب را خواندند بچه ها بودند. کسی به من گفت الان اگر شهید همت بود چه جایگاهی داشت نباید قضاوت کرد کسی که شهید شد، رفته است. نمی توان همه را با یک چوب راند. در این کتاب آقای کلاته خاطره از من خواستند من جا هایی روایت ها را باباز کردم به قولی پرت گویی کردم.

کامور بخشایش با بیان اینکه اینکه خاطره نویسی به تاریخ نویسی کمک می کند، گفت: مجموعه روایت ها درباره یک قصه به طور کامل تاریخ یک محله را تشریح می کند ،تاریخ لباس شخصی ها روایت صادقانه و صریح با دیدن همه ابعاد گروه فداییان است باید کتاب های دیگری درباره فداییان تولید شود ما از دید صادقی فداییان را گروه شرور، دزد و قاچاقچی دیدیم که برای هدف واحد جمع شدند در منطقه ای هستند که دشمن وارد می شود در شرایطی قرار می گیرند که باید در برابر دشمن بجنگند. گروه فداییان اسلام متحول شده ها هستند با شرایط خاصی از گرداننده خارج می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که تا چه حد این کتاب گروه فداییان را توانسته معرفی کند توضیح داد: در این کتاب در بخش هایی ضعف داریم مثلا آقای صادقی روایت می کند که اندرز گو چگونه به شهادت می رسد که اشتباه تاریخی درباره روز شهادت او وجود دارد، رخداد ها و تاریخ هایی داریم که باید دقت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در این کتاب غیرت را از ابتدا تا انتهای زندگی صادقی می بینیم که چگونه رشد می کند؛ در مجموع خسته نباشید به کلاته می گویم، چون کتاب خوش خوان با روایت های خوب را نوشته اند.

جواد کلاته در پاسخ به این سوال آیا نشر 27 برنامه ای برای کار فداییان اسلام دارد که ابعاد فرهنگی واجتماعی آنها بررسی شود، توضیح داد: با انتشارات 27 بعثت از گذشته دور با آقای بابایی آشنا بودیم واقعیت این است که ما روایت تاریخی داریم ولی ذهن ها دچار فراموشی می شود همه خاطرات باید راست آزمایی شوند تا روایت نزدیک به واقعیت باشد در این صورت از حضور بابایی استفاده کردیم.

وی افزود:با روایت درباره فداییان اسلام روبه رو هستیم، چون بدون متولی است؛ در ابتدا می خواستم این روایت را به تصویر بکشم پیشنهاداتی هم شده حاج قاسم هم تاکید کردند؛ این گروه علی رغم روایت فاقد این موضوع هستند، صحبت هایی شده ولی کار سختی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اثری که بدون ردپای نویسنده نگاشته شد/«لباس شخصی ها» یک خاطره روایی است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اثری که بدون ردپای نویسنده نگاشته شد/«لباس شخصی ها» یک خاطره روایی است"، کلیک کنید.