اختلاف در غرب بر سر حمایت از حمله اوکراین به خاک روسیه

اختلاف در غرب بر سر حمایت از حمله اوکراین به خاک روسیه

به گزارش لاکو لاکو، «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ایتلاف ناتو امروز (جمعه) خاطر نشان کرد برخی کشورهای عضو ایتلاف ناتو از جمله بریتانیا همچنان که تسلیحاتی نظیر موشک های دوربرد «سایه طوفان» را در اختیار کی یف گذاشته اند، مدتهاست که هیچ محدودیتی بر نحوه استفاده از آنها تعیین نکرده اند.

رسانه های غربی روز پنجشنبه گزارش دادند «جو بایدن»، رییس جمهور آمریکا به اوکراین چراغ سبز نشان داده تا با استفاده از تسلیحاتی که از واشنگتن دریافت کرده به داخل خاک روسیه در محدوده خارکیف و به بهانه آتش متقابل حمله کند اما برای این منظور اجازه استفاده از موشک های دوربرد نظیر موشک های «اتکمز» را ندارد.

استولتنبرگ روز جمعه پیش از برگزاری نشست غیررسمی وزرای امور خارجه ناتو در شهر پراگ در پاسخ به سوالی درباره احتمال تشدید جنگ در اوکراین در پی تصمیم اخیر جو بایدن گفت: «متحدان (غربی) برای سالهای زیادی، یا از زمان شروع این جنگ در سال 2022 قبول کرده اند که از تسلیحاتشان برای انجام حملاتی علیه اهداف مشروع در داخل آنجا (خاک روسیه) استفاده شود. به عنوان مثال بریتانیا از مدتها قبل موشک های کروز “استورم شدو” (سایه طوفان) را بدون گذاشتن هیچ محدودیتی به اوکراین عرضه کرده است. پس این مورد از مدتها پیش مطرح بوده است.»

دبیر کل ناتو در ماه مه چند بار ادعا کرد اوکراین حق حمله به اهداف نظامی در داخل خاک روسیه را دارد. او همچنین بیان کرد از آنجا که برخی متحدان در ناتو یک سری محدودیت ها بر حملات اوکراین با تسلیحات غربی را برداشته اند زمان آن رسیده که تعداد این محدودیت های برداشته شده را بیشتر کنند.

«ولادیمیر پوتین»، رییس جمهور روسیه روز پنجشنبه هشدار داد: «کشورهای عضو ناتو باید زمانی که درباره اجازه دادن به کی یف به منظور انجام حملات به خاک روسیه صحبت می کنند بفهمند که دارند با چه چیزی بازی می کنند.»

دبیر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز روز دوشنبه گذشته مدعی شده بود کی یف حق حمله به اهداف نظامی در داخل خاک روسیه را دارد.

با این وجود در بین متحدان غربی همچنان بر سر این پیشنهاد تحریک آمیز اختلاف وجود دارد.

«آنتونیو تایانی»، وزیر امور خارجه ایتالیا امروز (جمعه) اظهار کرد قانون اساسی کشورش به آن نه اجازه اعزام سربازانش به اوکراین و نه اجازه اینکه با استفاده کی یف از تسلیحاتش برای حمله به خاک روسیه موافقت کند را نمی دهد.

تایانی در حالی که پیش از اجلاس غیررسمی وزرای خارجه ناتو در شهر پراگ صحبت می کرد، گفت: «این غیرممکن است که ایتالیا سربازانش را به اوکراین بفرستد و همچنین استفاده اوکراین از تسلیحات ما در داخل روسیه نیز غیر ممکن است چون قانون اساسی ما به آن اجازه نمی دهد.»

وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: علت غیرممکن بودن استفاده از تسلیحات ایتالیایی در داخل خاک روسیه این است که چون کشور ما در جنگ با روسیه قرار ندارد.

تایانی اضافه کرد: «اینکه ما از اوکراین دفاع می کنیم با این که با یک کشور دیگر وارد جنگ شویم فرق می کند و این دو تا یکی نیستند. طبق بند 11 قانون اساسی کشور ما جنگیدن علیه کشورهای دیگر ممنوع است.»

در پی بالا گرفتن زمزمه ها در میان مقام های غربی بر سر اجازه دادن به استفاده اوکراین از تسلیحات غربی به منظور حمله به خاک روسیه، نروژ هم امروز از در حمایت از این پیشنهاد در آمده و «اسپن بارت ایده»، وزیر امور خارجه نروژ ادعا کرد از نظر او استفاده کی یف از تسلیحات دریافتی از کشورهای غربی به منظور حمله به اهداف نظامی در خاک روسیه قابل قبول است.

اوایل ماه ماه «دیوید کامرون»، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در ادعایی مشابه گفت کی یف حق استفاده از تسلیحات عرضه شده از سوی لندن برای حمله به خاک روسیه را دارد.

مسکو در واکنش به این موضع تحریک آمیز هشدار داده ممکن است در صورت حملات اوکراین با تسلیحات عرضه شده از سوی بریتانیا به روسیه «هر گونه تاسیسات نظامی و تجهیزات انگلیس در خاک اوکراین و فراتر از آن» را هدف بگیرد.

امروز (جمعه) دولت آلمان نیز واکنش متفاوتی به این مناقشه نشان داده و در حالی که تا مدتی پیش مخالف اعطای موشک های «تاروس» به اوکراین به سبب امکان ورود پیدا کردن به جنگ با روسیه و احتمال استفاده از این موشک ها برای حملات به خاک روسیه بود حالا می گوید که اوکراین می تواند در خارکیف از تسلیحات غربی استفاده کند.

«استفن هبستریت»، سخنگوی دولت فدرال آلمان امروز مدعی شد برلین و دیگر دولت های غربی توافق دارند که کی یف می تواند از تسلیحات غربی برای دفع حملات در منطقه خارکیف استفاده کند.

هبستریت در بیانیه ای اظهار کرد: «ما در کنار یکدیگر توافق داریم که اوکراین این حق را دارد که مطابق با قوانین بین المللی از خودش در برابر حملات (در محور خارکیف) دفاع کند. کی یف برای این منظور می تواند از تسلیحاتی که به آن اعطا شده از جمله تسلیحات دریافتی از ما مطابق با الزامات حقوقی بین المللی استفاده کند.»

«ولادیمیر پوتین»، رییس جمهور روسیه اظهار کرد مسکو بعد از حمایت چند متحد غربی از اجازه به اوکراین برای حمله به داخل خاک روسیه بیانیه های غربی ها درباره این پیشنهاد تحریک آمیز را پیگیری می کند.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختلاف در غرب بر سر حمایت از حمله اوکراین به خاک روسیه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختلاف در غرب بر سر حمایت از حمله اوکراین به خاک روسیه"، کلیک کنید.