افزایش 400 درصدی قیمت نان در سنندج

افزایش 400 درصدی قیمت نان در سنندج

آفتاب نیوز :

 علی نوری ظهر امروز در کارگروه اصلاح نظام یارانه ای آرد و نان که در محل سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به وجود نابه سامانی ها در نرخ نان در نانوایی های آزادپز، قیمت مصوب به خبازی ها ابلاغ و هر گونه نرخ بالاتر غیرقانونی است.

وی با اشاره به اینکه از امروز نرخ هر سنگک سنتی 10 هزار تومان، لواش 2 هزار و 400 تومان، بربری 7 هزار و 900 تومان و تافتون 4 هزار و 800 تومان مصوب شد، گفت: تمام خبازی های آزادپز موظف به رعایت این نرخ ها هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان درباره فروش سنگک یا بربری با کنجد تصریح کرد: البته باید بررسی شود که آیا خباز و نانوادار مجاز به استفاده از کنجد هست، در این صورت باید نرخ واقعی مشخص و اگر نیست بازاری که برای خودشان راه انداخته اند، ساماندهی شود، در همین سنندج نان (سنگک) را تا 20 هزار تومان هم فروخته اند که باید این ها از چرخه حذف شوند.

وی اذعان کرد: بر اساس آنالیز قیمتی که اتحادیه اعلام کرده در برخی جا ها 400 درصد افزایش نرخ وجود دارد در حالی که هیچ قانون و توجیهی نمی گنجد که برای یک نوع نان این میزان نرخ را افزایش دهیم.

نوری فروش نان به قیمت های آزاد دلخواهی نانوادار را غیرقابل قبول خواند و اظهار کرد: هم اکنون در استان های همجوار میزان نرخی که افزایش یافته، در حد نرخ های فعلی سنندج نیست یعنی هنوز به پای قیمت های ما نرسیده که 200 درصد نرخ ها را افزایش دهیم.

وی خطاب به مدیرکل غله و خدمات بازرگانی کردستان تاکید کرد: کیفیت آرد نانوایی های استان باید به صورت منظم و مستمر رصد شود.

معاون استاندار کردستان درباره افزایش نرخ نان توضیح داد: مادامی که سود فروش آرد در بازار بیشتر از پخت باشد، افزایش نرخ نیز تاثیری بر ساماندهی حوزه نخواهد داشت. البته یقین قلبی داشته باشید که دغدغه بنده چندین برابر شما (نانواداران) است؛ همانگونه که رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان شاهد هستند اتحادیه و همه مرغداران بر سر قیمتِ هر کیلوگرم مرغ به 86 هزار تومان به توافق رسیده بودند و سر این نرخ با بنده دعوا می کردند که بر خلاف انتظار همه دوستان، در جمع بندی 87 هزار تومان تعیین کردم! اکنون نیز برای تعیین نرخ نان همه ملزومات در نظر گرفته خواهد شد.

وی از حمایت از نانواداران خبر داد و اظهار کرد: امسال از محل تسهیلات تبصره 18 جز 3 مجوزی برای اختصاص تسهیلات با هماهنگی فرمانداران در نظر گرفته شده است.

نوری در پایان جلسه در پاسخ به سوالی که منظورتان از افزایش 400 درصدی نرخ نان در سنندج چه بود؟ اظهار کرد: در برخی از استان ها نان سنگک 7 هزار تومان بوده که در سنندج تا 20 هزار تومان نیز به فروش رفته که امیدواریم با تعیین نرخ های مصوب شده جدید، نانوایی های آزادپز این قانون را رعایت کنند. 400 درصد نسبت به آنالیزی قیمتی که اتحادیه انجام داده بود وگرنه قبلاً در نانوایی های آزادپز نرخی تعیین نشده بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش 400 درصدی قیمت نان در سنندج" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش 400 درصدی قیمت نان در سنندج"، کلیک کنید.