«بخارست 9» در فکر اخراج مجارستان

«بخارست 9» در فکر اخراج مجارستان

منابع آگاه به رسانه انگلیسی گفتند به دلیل مخالفت های مجارستان با حمایت از اوکراین و تحریم روسیه، کشورهای گروه «بخارست 9» قصد دارند این کشور را از گروه خود حذف کنند.

به گزارش لاکو، کشورهای عضو گروه «بخارست 9» موسوم به «بی 9» در این فکر هستند که مجارستان را در نشست های آتی خود دعوت نکنند.

بی 9 گروهی متشکل از 9 کشور شاخه شرقی ایتلاف ناتو است که همگی در گذشته عضو اتحاد جماهیر شوروی یا از امضاکنندگان پیمان ورشو بوده اند، یعنی بلغارستان، جمهوری چک، استونی، مجارستان، لتونی، لیتوانی، لهستان، رومانی و اسلواکی. این گروه در سال 2015 و پس از الحاق شبه جزیره کریمه توسط روسیه تشکیل شد.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داد مجارستان در نشست های اخیر این گروه لایحه های حمایت از اوکراین و طرح های پیوستن این کشور به ناتو را وتو کرده و با این کار، دیگر اعضای بی 9 را کلافه کرده است.

یکی از منابع این روزنامه با اشاره به اینکه نشست های اخیر این گروه با تنش همراه بوده، گفت اگر اعضای بی 9 راهی برای تعامل بیشتر پیدا نکنند، برگزاری نشست در آینده دشوار خواهد بود.

یکی دیگر از منابع آگاه در گفت وگو با فایننشال تایمز بحث اخراج بوداپست را «بسیار جدی» ارزیابی کرد و گفت این احتمال وجود دارد که در فرمت کنونی دیگر هیچ جلسه ای با حضور مجارستان تشکیل نشود.

بوداپست بارها با پیوستن اوکراین به ناتو و اتحادیه اروپا و همچنین تحریم های غرب علیه روسیه مخالفت کرده و تلاش های غرب در حمایت از اوکراین را با مشکل مواجه کرده است. «ویکتور اوربان»، نخست وزیر مجارستان در اواخر ماه میلادی گذشته با بیان اینکه جهت گیری فعلی ناتو ممکن است منجر به درگیری مستقیم با روسیه شود، گفت بوداپست در تلاش است تا موقعیت خود را در ناتو بازتعریف کند تا بتواند از هرگونه اقدام خارج از قلمرو ناتو خودداری کند.

پایان خبر لاکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«بخارست 9» در فکر اخراج مجارستان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«بخارست 9» در فکر اخراج مجارستان"، کلیک کنید.