تابستانی خطرناک در انتظار جنگل های بلوط ایلام/ آتش در کمین است – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری لاکو-گروه استان ها: قصه سوختن جنگل های زاگرس قصه تازه ای نیست، مرگ بلوط های هزار ساله در آتش هرسال اتفاق می افتد و هیچگاه از خاکسترشان بلوطی تازه نمی روید.

مساله آتش سوزی جنگل ها امری است که هر ساله با آغاز فصل گرما، خشک شدن پوشش گیاهی و تداوم خشکسالی، تکرار می شود و در ظاهر هم کاری از دست کسی بر نمی آید، جنگل های بلوط زاگرس استان ایلام نیز که از این قضیه در امان نیست هر ساله طعمه بی احتیاطی و بی مبالاتی برخی افراد شده و در دامان آتش تبدیل به خاکستر می شوند.

بررسی ها نشان داده، رشته کوه های زاگرس وسیع ترین و اصلی ترین رویشگاه گونه های مختلف بلوط در ایران بوده و استان ایلام نیز که به عروس زاگرس معروف است. دارای بی نظیر ترین توده های جنگلی در سطح کشور و جهان بوده و مسن ترین درخت بلوط جهان با قدمت بیش از 2200 سال در این استان وجود دارد.

مرگ جنگل های بلوط در ایلام

نگار رحمانی کارشناس منابع طبیعی در گفت وگو با خبرنگار لاکو اظهار داشت: آتش سوزی یکی از عوامل مهم ایجاد اختلال در اکوسیستم های جنگلی کشور است و به عنوان یک آشفتگی بر ساختار و تجدید حیات گونه های گیاهی تاثیرات بسیار منفی دارد.

وی با بیان اینکه جنگل های زاگرس ایلام، در این میان سهم بیشتری از آتش سوزی ها را دارد و سالانه بسیاری از گونه های گیاهی و بلوط هایش در آتش خاکستر می شوند، افزود: تامین نیرو و تجهیزات یکی از ملزومات اطفای هر حادثه برای حفاظت از عرصه های طبیعی است که باید در دستور کار مسیولان مربوطه قرار گیرد.

رحمانی ادامه داد: از سوی دیگر استفاده از ظرفیت دوستداران منابع طبیعی و جوامع محلی نیز در مدیریت بحران های احتمالی بسیار کارگشا است، چرا که اولین افرادی که در محل حادثه حضور می یابند، کسانی هستند که در آن نقطه زندگی می کنند یا به دلیل توانمندی ها مثلاً کوهنورد بودن، توانایی بیشتری برای رسیدن به محل حادثه دارند.

این کارشناس ادامه داد: باید از طریق رسانه ها نیز در بین شهروندان فرهنگ سازی شود تا از روشن کردن آتش در مراتع و انداختن ته سیگار در جنگل خودداری کنند.

لزوم حفاظت از جنگل ها

سعید هژبری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام نیز در گفت وگو با خبرنگار لاکو اظهار داشت: وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع از مخرب ترین حوادثی است که آثار و پیامدهای زیاد و گاهی جبران ناپذیری در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی و انسانی به دنبال دارد و هر ساله با شروع فصل گرما شدت میابد.

وی افزود: مصوبات ستاد پیشگیری از حریق برای تمام دستگاه های عضو لازم الاجراست و در مواقع بحرانی همه ظرفیت دستگاه های اجرایی به تشخیص ستاد مدیریت بحران کشور باید بدون سهل انگاری پای کار بیایند، همچنین فرمانداران نیز باید برای مقابله با حریق برنامه ریزی مدون کنند و ظرفیت های شهرستان را به کار بگیرند.

تابستانی خطرناک در انتظار جنگل های بلوط ایلام/ آتش در کمین است

هژبری ادامه داد: شهرداران و دهیاران مکلف هستند با تمام ظرفیت های ماشین آلات و نیروهای مردمی پابه پای ستاد مدیریت بحران حافظ سرمایه ارزشمند طبیعت استان باشند و طبق ابلاغ هیات وزیران سازمان های آتش نشانی باید بر اساس محدوده جغرافیایی و به تشخیص ستاد مدیریت بحران در اطفای حریق شرکت کنند.

آمادگی 28 اکیپ جهت اطفای حریق در عرصه های طبیعی ایلام

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام نیز در گفت و گو با خبرنگار لاکو اظهار کرد: با فرا رسیدن فصل گرما، احتمال بروز حریق در عرصه های طبیعی افزایش می یابد، بنابراین به منظور افزایش آمادگی نیروهای یگان حفاظت و با هدف پیشگیری از بروز حریق های احتمالی، مانور مقابله با آتش سوزی در استان برگزار شده است.

یاسم خانمحمدیان بیان کرد: در این مانور شرکت کنندگان آمادگی خود را برای جلوگیری و اطفا، آتش سوزی های احتمالی محک زدند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام اضافه کرد: 84 نقطه بحرانی و مستعد حریق در استان ایلام شناسایی شده است.

تابستانی خطرناک در انتظار جنگل های بلوط ایلام/ آتش در کمین است

وی تصریح مرد: همچنین 28 اکیپ اطفای حریق با تمام تجهیزات موجود در سطح شهرستان های استان آمادگی لازم را برای پیشگیری و اطفای حریق در عرصه های طبیعی دارند.

فرهنگ سازی و آگاه سازی عشایر و دامداران، حضور ناوگان هوایی برای دسترسی به نقاط صعب العبور در مواقع حریق، حضور نیروهای مسلح، گزارش مستمر وضعیت جوی، وزش باد، وضعیت حرارت توسط منابع طبیعی و پیش بینی وقوع حریق در نقاط بحرانی، هماهنگی دستگاه های اجرایی و نیروهای مردمی و فرهنگسازی برای کاهش ایجاد آتش های غیرضروری در دامان طبیعت از دیگر اقدامات ضروری جهت حفاظت از جنگل ها و در امان ماندن آنان از آتش سوزی می باشد.

منابع طبیعی به علت اهمیت اقتصادی، کارکردهای زیست محیطی، گردشگری و تولید گیاهان دارویی، صنعتی، حفظ خاک و ذخایر ژنتیکی همواره نزد دولت ها و جوامع از اهمیت بالایی برخوردار است. استان ایلام نیز که همه آن را با طبیعت سرسبز و زیبای مانشت، بانکول، قلارنگ، کبیرکوه، دینار کوه و… می شناسند، دارای جاذبه های گردشگری و طبیعی بسیاری است که همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تابستانی خطرناک در انتظار جنگل های بلوط ایلام/ آتش در کمین است – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تابستانی خطرناک در انتظار جنگل های بلوط ایلام/ آتش در کمین است – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.