تحلیل یک جامعه شناس از فتوای جدید آیت الله سیستانی در مورد «رشوه»

تحلیل یک جامعه شناس از فتوای جدید آیت الله سیستانی در مورد «رشوه»

آفتاب نیوز :

محمدرضا جوادی یگانه، جامعه شناس و استاد دانشگاه نوشت: فتوای آیت الله سیستانی، تفاوت دو تحلیل در سطح فرد و سیستم را نشان می دهد. در نظامی که آنقدر فاسد شده باشد که رسیدن به حق منوط به رشوه دادن باشد، رشوه دادن جایز است و فرد خطایی مرتکب نشده. اما مقصر اصلی سیستم بی توجه به فساد است، با توجه به اینکه رشوه گیری شبکه ای است و نه فردی.

فتوای آیت الله سیستانی

پرسش: دادن رشوه در جایی که رسیدن به حق، متوقف بر دادن آن باشد چه حکمی دارد؟

پاسخ: رشوه شرعاً اختصاص به محدوده قضاء دارد، و دادن آن برای رسیدن به حق خود جایز است، گرچه گرفتن آن حرام است.

پرسش: به طور کلی در چه شرایطی رشوه دادن در ادارات مجاز است؟

پاسخ: اگر وظیفه اولیای امور این است که کار او را راه اندازی کنند، ولی این کار را بدون گرفتن مبلغی نمی کنند، دادن مال برای استحصال حق جایز است هرچند گرفتن آن برای اون شخص حرام می باشد.

پرسش: رشوه دادن چه حکمی دارد؟

پاسخ: رشوه حرام است.

پرسش: اگر معلمی برای دادن نمره به دانش اموز که نمره کم اورده است پول بگیرد حکم این پول چیست؟

پاسخ: جایز نیست.

پرسش: در صورتیکه رسیدن به حق منوط به دادن رشوه نباشد بلکه تسریع در کار می شود چه حکمی دارد و آیا اگر بعنوان صدقه یا هدیه بدهد چطور؟

پاسخ: اگر هدف مشروع باشد و موجب تضییع حق کسی نشود اشکال ندارد و سایر عناوین همان حکم را دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تحلیل یک جامعه شناس از فتوای جدید آیت الله سیستانی در مورد «رشوه»" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تحلیل یک جامعه شناس از فتوای جدید آیت الله سیستانی در مورد «رشوه»"، کلیک کنید.