تصویر روز ناسا: جت‌های غول‌پیکر و شبح‌های سرخ بر فراز هیمالیا

به گزارش لاکو، این تصویر ترکیبی، ۴ جت بلند را ثبت کرده که به فاصله فقط چند دقیقه از هم اتفاق افتاده‌اند. جت غول‌پیکر، فقط در قرن جاری مستند شده و نوعی تخلیه الکتریکی است که بین برخی از ابرهای توفان‌زا و یونوسفر زمین که کیلومترها بالاتر از ابرها واقع شده، رخ می‌دهد. جت‌های غول‌پیکر، رعدوبرق‌هایی غیرمعمولی‌اند که مکانیسم‌شان بسیار متفاوت از رعدوبرق‌های معمولی ابر به ابر یا ابر به زمین است.

تصویر روز ناسا: جت‌های غول‌پیکر و شبح‌های سرخ بر فراز هیمالیا

بخش پایینی جت‌های غول‌پیکر شبیه به منشأ صاعقه‌های بالارونده، معروف به جت‌های آبی است، درحالی‌که بخش فوقانی‌شان شبیه به شبح‌های سرخ (Red Spirit) است. مکانیسم راه‌اندازی و شکل‌گیری جت‌های غول‌پیکر هنوز رازی سربه‌لاکو است و پژوهشگران برای درک آن تلاش می‌کنند، اما واضح است که وقوع جت‌ها، عدم تعادل بار الکتریکی را بین بخش‌های مختلف جو زمین کاهش می‌دهد.

بهترین راه برای جست‌وجوی جت‌های غول‌پیکر، جت‌های آبی و شبح‌های سرخ، تماشای طوفانی قدرتمند اما دوردست زیر آسمانی صاف است.

اعتبار و کپی‌رایت تصویر: Li Xuanhua. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

۵۴۵۴

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: جت‌های غول‌پیکر و شبح‌های سرخ بر فراز هیمالیا" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: جت‌های غول‌پیکر و شبح‌های سرخ بر فراز هیمالیا"، کلیک کنید.