تصویر روز ناسا: وقتی سیاه چاله، ستاره ای را پاره پاره می کند / فیلم

تصویر روز ناسا: وقتی سیاه چاله، ستاره ای را پاره پاره می کند / فیلم

به گزارش لاکو، این خود جاذبه گرانشی قوی سیاه چاله نیست که ستاره را از هم می درد، بلکه اختلاف در کشش گرانشی واردشده بر نقاط مختلف ستاره است که باعث می شود نولخی نزدیک تر به سیاه چاله، بیشتر از نواحی دورتر، کش بیایند. این اثر که جزرومد گرانشی نام دارد، در نزدیکی سیاه چاله به قدری قوی است که ستاره رشته رشته می شود و اثر اسپاگتی را پدید می آورد.

در این ویدیو، ابتدا ستاره ای را می بینید که به سیاهچاله نزدیک می شود. با افزایش سرعت مداری، اتمسفر بیرونی ستاره در نزدیک ترین فاصله از سیاه چاله متلاشی می شود. عمده جو ستاره در اعماق فضا پراکنده می شود، اما بخشی از آن همچنان به دور سیاهچاله می چرخد و قرصی برافزایشی را تشکیل می دهد.

در ادامه این انیمیشن، شما در حالی که به سیاه چاله نگاه می کنید، وارد قرص برافزایشی می شوید. ازجمله جلوه های بصری جالبی که می بینید، پدیده عدسی گرانشی است که سبب می شود سطح فوقانی و تحتانی قرص برافزایشی را حتی در پشت سیاه چاله ببینید.

در نهایت، در امتداد یکی از جت هایی قرار می گیرید که در امتداد محور دوران وضعی سیاه چاله به بیرون رانده می شوند. مدل های نظری نشان می دهند که این جت ها نه تنها گاز پرانرژی را دفع می کنند، بلکه نوترینوهایی پرانرژی ایجاد می کنند که یکی از آن ها ممکن است اخیراً در زمین دیده شده باشد.

اعتبار تصویرسازی ویدیو: DESY، آزمایشگاه ارتباطات علوم.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: وقتی سیاه چاله، ستاره ای را پاره پاره می کند / فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: وقتی سیاه چاله، ستاره ای را پاره پاره می کند / فیلم"، کلیک کنید.