تماشای «الکافی» برای همه قشرها مناسب است/ حضور دسته های متنوع فکری در اکران مشهد

مسعود طاهری در گفت و گو با لاکو:

تماشای «الکافی» برای همه قشرها مناسب است حضور دسته های متنوع فکری در اکران مشهد

کارگردان مستند «الکافی» مخاطبان این فیلم را به سه دسته تقسیم کرد؛ متخصصان حوزوی و روحانیون، علاقه مندان به دین و مخاطب عام که بر ضرورت دیدن اینگونه آثار تاکید دارند.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم وفناوری لاکو، مستند «الکافی» محصول مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است.

مستند «الکافی» به کارگردانی مسعود طاهری سرگذشت کتاب «الکافی»«الکافی» شیخ محمد بن یعقوب کلینی از مهم ترین کتاب های اربعه شیعیان را روایت می کند. این اثر در کنار «البصایر» صفار قمی و «المحاسن» برقی قمی جزو اولین کتاب های موسوعه حدیثی شیعه به شمار می رود که برای شیعه باقی مانده است

این مستند در روز نوزدهم اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ کلینی در شهر مشهد اکران شد.

مسعود طاهری کارگردان این مستند درباره نمایش این فیلم در مشهد به خیرنگار لاکو گفت: به زبان برگزارکنندگان و کسانی که در اکران فیلم «الکافی» در مشهد حضور داشتند، این نمایش از جهات مختلف فوق العاده بود، نه از نظر تعداد حضور مهمان ها بلکه به دلیل حضور دسته ها، نحله ها و گروه های مختلف فکری، مذهبی و سیاسی که در سالن نمایش حضور داشتند، شاهد حضور تقریبا اکثر قریب به اتفاق همه دسته های فکری و جناح های مختلف حوزوی در این نمایش فیلم بودیم و نکته جالب این بود که تقریبا همگی هم از فیلم راضی بودند.

تماشای «الکافی» برای همه قشرها مناسب است/ حضور دسته های متنوع فکری در اکران مشهد

او ادامه داد: بعد از نمایش فیلم نیز دو نفر از علمای بزرگ مشهد ازجمله سید جعفر سیدان و حجت الاسلام ربانی بیرجندی به سخنرانی درباره فیلم و اهمیت مرحوم کلینی پرداختند. آیت الله سیدان از مهم ترین روحانیون سنتی مشهد به شمار می روند که حضور و سخنرانی ایشان به معنای اهمیت جایگاه کلینی و کاری که درباره ایشان انجام شده، است.

طاهری افزود: از دیگر حاضران این مراسم اکران، می توان به تعداد بالایی از اساتید خارج فقه حوزه علمیه استان خراسان، اساتید گروه معارف دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه آرمان رضوی و دیگر دانشگاه ها و مراکز علمی و حوزوی اشاره کرد که همه از فیلم راضی بودند درصورتی که در اکران شهر قم اینگونه نبود و برخی از تماشاگران نسبت به فیلم نکته و ملاحظات خاص خود را داشتند.

وی اظهار کرد: از جمله این نکات حضور برخی مصاحبه شوندگان در فیلم به دلیل اختلاف دیدگاه با آنهاست که به نظرم این ایراد به خصوص در دنیای امروز خیلی وارد نیست و روا داری دینی احترام به تضارب و تکثر آرا در تضاد باشد، اما این مدارا و رواداری در مشهد در حد بسیار مطلوبی بود و در هر دو اکران مشهد به طور کلی استقبال بالایی را شاهد بودیم چراکه اغلب کسانی که فیلم را دیدند از آن رضایت داشتند و پسندیده بودند.

تماشای «الکافی» برای همه قشرها مناسب است/ حضور دسته های متنوع فکری در اکران مشهد

کارگردان «مستشرق» درباره علت حضور همه جناح های حوزوی در مراسم اکران فیلم، مطرح کرد: موسسه کلامنا که یکی از موجه ترین موسسات مشهد است و سعی می کند با دیدگاه ها و طرف های مختلف حوزوی همکاری کند، مسیول برگزاری اکران «الکافی» در مشهد بود لذا این موضوع بسیار اهمیت داشت چراکه حاضران، هم به دلیل اعتبار این موسسه و بنیانگذاران آن و هم شخص کلینی، نسبت به فیلم اقبال نشان دادند و شاهد جناج بندی در میان آنها نبودیم.

این مستندساز در بخش دیگری از صحبت هایش درباره مخاطبان این فیلم تصریح کرد: همه می توانند مخاطب مستند «الکافی» باشند، اما تماشای این فیلم برای روحانیون، اهالی حوزه و فقه که اهل مستند دیدن نیستند، به دلیل موضوع فیلم، برای من جذاب تر بود چراکه ما توانستیم مخاطبان جدیدی را به سینمای مستند اضافه کنیم که اتفاقا با دقت هم فیلم را تماشا کردند، این مخاطب به موضوع حساس است و کار مستندساز را سخت تر می کند به طوری که اگر در مباحث تخصصی، غفلتی صورت گیرد، با واکنش کاملا منفی ای روبه رو خواهیم بود درصورتی که قشر عام این موضوعات را شاید چندان جدی نگیرند.

او تاکید کرد: در همین هفته گذشته یک جلسه اکران آنلاین «الکافی» داشتیم که در جلسه نقد و بررسی پس از نمایش فیلم، بینندگان چندان درباره مباحث تخصصی سینمایی صحبتی نداشتند بلکه تنها به ضرورت دیدن آن توسط مخاطب عام اشاره می کردند. همچنین در اکران شهر قم، در کنار قشر عام، اهالی متخصص حدیث به تماشای مستند «الکافی» نشستند که مخاطبان عمومی این مستند غالبا علاقه مندان به دین بودند.

او در پایان تاکید کرد: به طور کلی می توان گفت مخاطبان «الکافی» را سه دسته تشکیل می دهند؛ نخبه گرایان تخصصی که نمی توان از آنها غافل شد، کسانی که معتقد دینی هستند و می توانند مخاطبان عام تری باشند و فیلم هنوز برای شان اکران نشده است و از طرف دیگر مخاطبی که شاید اعتقادی به دین هم نداشته باشد، اما به دلیل اینکه این فیلم بخشی از تاریخ فرهنگ و مذهب ایران است، ضرورت دیدن این فیلم را درنظر می گیرند.

تماشای «الکافی» برای همه قشرها مناسب است/ حضور دسته های متنوع فکری در اکران مشهد

عوامل مستند «الکافی» عبارتند از نویسنده، کارگردان و تهیه کننده: مسعود طاهری، دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: مژگان حصاری، تصویر: محمدعلی پور اسد، تدوین: مسعود طاهری، هاجر آقایی، موسیقی: فرزاد هادی، گرافیک: نیلوفر جوشن، صدا: سیاوش حیدری، راوی: محمود راسخ فر، امیرعباس قلیچ لو، اصلاح رنگ: ایمان صالحی، پژوهش: مسعود طاهری، دستیاران پژوهش: سمیه خرم نژاد، فاطمه حقیقت، فاطمه خضردوست، ربابه میرباقری، بازیگران: امیرعباس قلیچ لو، حمید عبادی، مهدی قاهری، حسین تقی زاده، مجید بختیاری، احد توحیدی راد، محمدمهدی پیریزاد، امیرحسین صفاپور، طراح پوستر: مونا طاهری، طراح گریم: محمدمهدی پریزاد، طراح لباس: پروین حسینی، تولید بازسازی: مجتبا دربندی، محصولی از مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تماشای «الکافی» برای همه قشرها مناسب است/ حضور دسته های متنوع فکری در اکران مشهد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تماشای «الکافی» برای همه قشرها مناسب است/ حضور دسته های متنوع فکری در اکران مشهد"، کلیک کنید.