جریان گدازه ها بر تن سرد و زمستانی ایسلند؛ فوران جدید آتشفشانی و اعلام وضعیت اضطراری

آتشفشانی در جنوب غربی ایسلند روز گذشته (پنج شنبه) برای سومین بار از دسامبر سال گذشته (2023) فوران کرد و گدازه هایی را تا ارتفاع 80 متری به هوا پرتاب و زندگی در شبه جزیره «ریکیانس» را مختل کرد.

به گزارش لاکو، مقامات محلی اعلام کردند در پی آسیب دیدن لوله های مهم آب در اثر فوران تازه مواد مذاب، وضعیت اضطراری در این کشور اعلام شده است.

هزاران نفر در شبه جزیره ریکیانِس ترغیب شده اند تا استفاده از آب گرم و برق را محدود کنند چون تعمیر لوله ها ممکن است روزها طول بکشد.

به علاوه این نگرانی وجود دارد که اگر جریان مواد مذاب به زودی کاهش نیابد، سایر خطوط مهم آب در نزدیکی نیروگاه «اِسوارتسنگی» هم تحت تاثیر قرار گیرد.

به گزارش بی بی سی، سازمان حفاظت مدنی و مدیریت اضطراری ایسلند اعلام کرد در تلاش است تا راهی برای تامین آب گرم بیش از 20 هزار نفر پیدا کند.

رادیوتلویزیون ملی ایسلند نیز گزارش داد مدارس در مناطقی که تحت تاثیر کمبود آب گرم قرار دارند تعطیل خواهند بود.

این شبکه رادیویی همچنین خبر داد فرودگاه «کفلاویک» تحت تاثیر شرایط فوق قرار گرفته اما خدمات رسانی آن طبق معمول انجام می شود.

جریان گدازه ها بر تن سرد و زمستانی ایسلند؛ فوران جدید آتشفشانی و اعلام وضعیت اضطراری

همچنین بنابر گزارش یورونیوز، ویدیوهای منتشر شده فواره های سنگ مذاب نارنجی رنگ را نشان می دهد که از شکاف های زمین در هنگام روشن شدن هوا بیرون می جهند و در زمستان سرد این کشور، روی برف و جاده می خزند. 

فوران های آتشفشانی در شبه جزیره ریکیانس به اصطلاح فوران های شکافی هستند که معمولا باعث انفجارهای بزرگ یا پراکندگی قابل توجه خاکستر در استراتوسفر (دومین لایه بزرگ اتمسفر) نمی شوند.

با این حال دانشمندان بیم آن را دارند که این فعالیت برای سال ها ادامه پیدا کند. مقامات ایسلندی در حال حاضر شروع به ساخت مسیرهایی برای منحرف کردن جریان های گدازه های سوزان از خانه ها و زیرساخت های حیاتی کرده اند.

ایسلند که مساحت آن تقریبا به اندازه ایالت کنتاکی آمریکا است دارای بیش از 30 آتش فشان فعال است و این جزیره اروپای شمالی را به مقصد اصلی برای گردشگران علاقه مند به این رویداد طبیعی تبدیل می کند.

آخرین باری که شبه جزیره ریکیانس یک دوره فعالیت آتشفشانی داشت 800 سال پیش بود و فوران ها برای چندین دهه ادامه پیدا کرد.

اکنون این ششمین فوران از سال 2021 است و دانشمندان بر این باورند که این منطقه در حال ورود به عصر آتشفشانی جدیدی است.

پایان خبر لاکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جریان گدازه ها بر تن سرد و زمستانی ایسلند؛ فوران جدید آتشفشانی و اعلام وضعیت اضطراری" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جریان گدازه ها بر تن سرد و زمستانی ایسلند؛ فوران جدید آتشفشانی و اعلام وضعیت اضطراری"، کلیک کنید.