حدود 6 میلیون تقاضای انباشته شده مسکن در کشور داریم

حدود 6 میلیون تقاضای انباشته شده مسکن در کشور داریم

به گزارش لاکو از اصفهان علی صالحی تبار اظهار کرد: بر اساس آخرین ارزیابی های صورت گرفته هم اکنون نزدیک به 6 میلیون تقاضای انباشته شده مسکن در کشور داریم که برای تکمیل آنها دولت هیچ راه چاره ای ندارد به جز اینکه از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کند.

وی با بیان اینکه امسال هم زمان با ایجاد نوسانات اقتصادی در کشور و افزایش نرخ ارز و دلار قیمت مسکن هم افزایش یافت، گفت: در سال های گذشته هزینه های افزایش تولید و قیمت مسکن به شدت رشد داشته است و همین اتفاق باعث شده که تولیدکننده دیگر نتواند هزینه های ساخت را بپردازد؛ در نتیجه در این بازه زمانی نیاز به حمایت از بخش خصوصی و همکاری بانک ها از جمله بانک مسکن نسبت به گذشته بیشتر احساس می شود.

عضو هییت مدیره خیرین مسکن ساز شهرستان شاهین شهر و میمه تصریح کرد: کارشناسان و فعالان بازار مسکن معتقد هستند که مسکن هنوز خود را با دلار 60 هزار تومانی امسال وفق نداده است و اگر بخواهیم منصفانه با قیمت مسکن برخورد کنیم باید اذعان کنیم که قیمت مسکن هنوز با همان دلار 43 هزار تومانی خود را نشان می دهد.

وی خاطرنشان ساخت: هر چند در گزارش اخیر بانک مرکزی هم اگر دقت کنید قیمت ها خیلی افزایشی نبوده است؛ اما به هرحال همین که ثابت نبوده و نسبت به ماه گذشته حدود 22 درصد رشد داشته است این بدین معنی است که مسکن هم کالایی است که دارای هزینه های تولید است و حتی اگر در رکود به سر ببرد باز هم افزایش قیمت خواهد داشت.

صالحی تبار با بیان اینکه مستاجران در سال 1402 تورم بی سابقه ای را در بازار اجاره تجربه کردند، به گونه ای که کارشناسان، این مقطع یک ساله را سال سخت مستاجران نام گذاشتند، گفت: حالا باید دید سیاست های دولت، از جمله پرداخت وام هایی همچون وام ودیعه مسکن برای امسال بر بازار اجاره و رهن مسکن چه اثری از خود بر جا خواهد گذاشت و این بازار را به کدام سوق خواهد داد.

وی ادامه داد: آمارها نشان می دهد که سالانه به طور متوسط و در نهایت 350 هزار واحد مسکونی احداث می شود که اگر بخواهیم واقع بینانه به این موضوع توجه کنیم باید اذعان کرد که سابقه تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال نداریم پس به نظر من نباید دولت با آمار بازی کند.

مدیرعامل شرکت انبوه سازان مسکن دیاموند بیان داشت: دادن شعار و وعده های قشنگ چندان نمی تواند به بازار مسکن کمک کند. این روزها شاهد افزایش هزینه های ساخت تا 45 درصد هستیم. مصالح ساختمانی گران شده است و این خود دلیلی بر گران شدن مسکن خواهد بود. اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است و این موضوع را نمی توان به هیچ عنوان نادیده گرفت.

وی خاطرنشان ساخت: اخیراً بانک مرکزی در یک گزارش رسمی آمار مربوط به تقاضای واقعی در طرح نهضت ملی مسکن را اعلام کرد. بر اساس این گزارش، آخرین آمار مربوط به متقاضیان واقعی طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال بر اساس قانون جهش تولید مسکن، معادل 793 هزار و 732 نفر متقاضی واجد شرایط این طرح است. منظور از تقاضای واقعی، آمار مربوط به آن گروه از متقاضیان طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال است که علاوه بر آنکه واجد شرایط برای این طرح بوده اند، اقدام به افتتاح حساب و تکمیل پرونده کرده اند و قرارداد پرداخت تسهیلات بانکی با آنها منعقد شده است.

صالحی تبار ادامه داد: دولت اگر می خواهد به اهداف خود در حوزه تامین مسکن بخصوص برای اقشار کم درآمد جامعه دست پیدا کند باید با تزریق منابع به بانک هایی همچون مسکن و ملی و ملت با بازپرداخت تسهیلات بلندمدت و حتی دو نسل بودن به نوعی می تواند گام هایی خوبی در راستای خانه دار شدن مردم بردارد.

وی با تاکید بر اینکه دولت برای تامین مسکن باید بخش خصوصی را در کنار خود تعریف کند؛ چراکه بدون همکاری با بخش خصوصی تحقق تامین سالانه یک میلیون مسکن چندان امکان پذیر نخواهد بود، تصریح کرد: اشتباهی که دولت سیزدهم در حال انجام دادن آن هست این موضوع که راه های ورود نقدینگی را به بازار، بخصوص بازار مسکن جهت کنترل تورم و آمارسازی را بسته است و همین عامل موجب شده است که شاهد رکود و افزایش قیمت ها در بازار مسکن باشیم.

الگوبرداری از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای رونق ساختمان صحیح نیست

عضو هییت مدیره خیرین مسکن ساز شهرستان شاهین شهر و میمه با بیان اینکه به عنوان کارشناس حوزه مسکن به هیچ عنوان الگوبرداری از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای رونق ساختمان را نمی پذیرم، گفت: ولی می شود از ظرفیت بعضی کشورهای حاشیه خلیج فارس همچون امارات، عمان و قطر نسبت به جذب سرمایه گذاری الگوبرداری کرد.

وی با بیان اینکه جذب سرمایه گذار و تزریق منابع مالی جهت ساخت وساز دارای اهمیت است، بیان داشت: دولت طی مصوبه ای به راحتی می تواند مبلغی را از درآمدهای نفتی جهت جبران عقب ماندگی های حوزه صنعت ساخت وساز اختصاص دهد که امر دست یافتنی است و خروجی خوبی در توسعه، رشد و رونق بازار مسکن خواهد داشت.

صالحی تبار با بیان اینکه دغدغه دولت نباید به اعلام آمار کاهش تورمی گره خورده باشد، افزود: الان واقعیت ها در سفر سفرهای مردم گویای کاهش قدرت خرید، افزایش قیمت مواد غذایی، افزایش قیمت مسکن، رهن و اجاره خانه و رکورد در بازار و سایر است.

وی با بیان اینکه امروز بسیاری از تولیدکنندگان مسکن به علت کمبود شدید نقدینگی به سمت تهاتر روی آورده اند، خاطرنشان ساخت: این تهاتر به خاطر این موضوع است که تولیدکننده گزینه دومی ندارد و بیشتر جنبه تحمیلی را دارد و به هیچ عنوان راهکار اصولی نیست.

صالحی تبار با بیان اینکه طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها طرحی بود که مجلس یازدهم با همکاری وزارت راه و شهرسازی به تصویب رساند، گفت: امیدواریم این طرح بتواند به ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بهار کمک کند؛ اما همان گونه که در بالا نیز اشاره کردم دولت باید از ظرفیت های بخش خصوصی نیز استفاده کند و همچنین از نمایندگان جدیدالورود در مجلس دوازدهم انتظار داریم با تصویب قوانین حمایتی نگاه ویژه ای به حوزه مسکن در کشور داشته باشند.

وی با بیان اینکه بانک ها امروز به بهانه های مختلف چندان رغبتی به همکاری با تولیدکنندگان مسکن جهت پرداخت تسهیلات ارزان قیمت ندارند، گفت: اگر بانک ها در ارایه پرداخت تسهیلات به ما سازندگان و تولیدکنندگان مسکن کمک کنند بدون شک گام های مهمی در جبران خلا کمبود مسکن در کشور برداشته خواهد شد.

عضو انجمن صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان اصفهان یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان مسکن در کشور عدم همکاری شهرداری ها در راستای ایجاد سهولت در صدور پروانه های ساختمانی برشمرد و ادامه داد: شهرداری ها می توانند موثر باشند؛ اما در عمل چنین اتفاقی تاکنون نیافتاده است.

ضرورت استفاده از فناوری های نوین و هوشمند صنعت ساختمان

وی اضافه کرد: سازندگان برتر ساختمان در اصفهان با رعایت معیارهایی همچون پایداری ساختمان و مدیریت انرژی، استفاده از فناوری های نوین و هوشمند صنعت ساختمان، سرمایه گذاری در بافت های ناکارآمد یا محله های محروم، کیفیت طراحی و جذابیت بصری ساختمان های ساخته شده مطابق با الگوی ایرانی و اسلامی، اقدام های انجام شده در افزایش سرعت فرایند ساخت وساز با بهره گیری از هوش مصنوعی، رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی و ساختمانی، مساحت زیربنای ساختمان های ساخته شده، ارتقای ایستایی ساختمانی با کاهش وزن سازه و استفاده از بتن و مصالح با کیفیت و استاندارد و همچنین دانشگاه ها و مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان تمام تلاش خود را به کار بسته اند که نسبت به فناورهای روز دنیا عقب نباشند و این خود یک مزیت در حوزه صنعت ساختمان است.

صالحی تبار خاطرنشان ساخت: شرکت انبوه سازان مسکن دیاموند معروف به الماس، با به کارگیری نیروی انسانی متخصص فعالیت خود را در خردادماه 1386 آغاز کرد و با احداث ساختمان های مسکونی توانسته تاکنون رضایت بیش از 1500 خانوار را جلب و برای بیش از یک هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی ایجاد کند و هم اکنون در تلاش هست به عنوان بخش خصوصی با فراهم سازی بهترین شرایط اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه را صاحب خانه نمایید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حدود 6 میلیون تقاضای انباشته شده مسکن در کشور داریم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حدود 6 میلیون تقاضای انباشته شده مسکن در کشور داریم"، کلیک کنید.