خط تولید هیدروکربن های نفتی به کمک کاتالیست های نانوساختار در استان قزوین افتتاح شد

با حضور معاون علمی رییس جمهور؛

خط تولید هیدروکربن های نفتی به کمک کاتالیست های نانوساختار در استان قزوین افتتاح شد

خط تولید هیدروکربن های نفتی به کمک کاتالیست های نانوساختار ، توسط معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور در استان قزوین افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری لاکو، خط تولید هیدروکربن های نفتی با استفاده از کاتالیست های نانوساختار در شرکت مواد معدنی مکرر در شهرک صنعتی لیا جدید قزوین با حضور روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور  رونمایی شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور که صبح امروز  با هدف بازدید و افتتاح چند خط تولید محصولات فناور و رونمایی از چند دستاورد دانش بنیان وارد استان قزوین شده است، با حضور در شهرک صنعتی لیا و مجموعه صنعتی مواد معدنی مکرر از محصولات دانش بنیان و خطوط تولید فرآورده های مبتنی بر هیدروکربن های نفتی رونمایی کرد.

در خطوط تولید این مجموعه فناور، پارافین و وازلین و فوتس اویل از برش های نفتی برای اولین بار با فناوری جدید تولید می شود. در این فرآیند که تولید بالایی دارد از کاتالیست های نانوساختاری استفاده می شود که آسیب های زیست محیطی و مضرات روش های فعلی را ندارد.

در حال حاضر برای تولید این قبیل محصولات در ایران از اکسیداسیون در مجاورت اسید سولفوریک استفاده می کنند که علاوه بر ایجاد آلودگی محیط زیست باعث شوک در سیستم های تصفیه خانه فاضلاب می شود.

خط تولید در سه طبقه با دو رآکتور و دو بلندر و بخش بسته بندی فعالیت می کند. مساحت هر طبقه حدود 240 متر مربع و مساحت کل واحد تولید بالغ بر 1000 متر مربع است که ظرفیت تولید سالیانه 200 هزار تن محصول را دارد.

رونمایی از پری پلیمر

 در ادامه با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جهمور و استاندار قزوین در کارخانه گروه مکرر، از خط تولید پری پلیمر رونمایی شد. این فرآورده در تولید انواع فوم های صندلی، مبلمان و کفش کاربرد دارد.

محصولات پلی یورتان از دو جزء رزین و هاردنر (ایزوسیانات) تشکیل می شوند. جزء دوم که ترکیبات ایزو سیانات است، در پتروشیمی ایران به صورت جنرال تولید میشود و بخشی از نیاز کشور نیز از طریق واردات تامین می شود.

شرکت تولیدکننده مواد مهندسی با تولید سنتز و پلیمریزاسیون این مواد گام بزرگی در جهت تولید ایزوسیانات های تخصصی با هدف کاهش وابستگی به خارج از کشور برداشته است. واحد تحقیقات این بخش از شرکت با تغییر در ساختار ایزو سیانات بسته به نوع محصول، ایزوسیانات خاص آن را تولید و باعث تولید فرآورده های جدید شده است.

برای  استفاده تخصصی این جزء، این شرکت با سنتز ایزوسیانات محصول جدیدی تولید می کند که کاربردی وسیعی در گرید های تخصصی مصرف دارد.

این خط تولید گروه مکرر از ظرفیت 5 هزار تن در سال برخوردار است. این محصول ضمن افزایش کیفیت و فراهم کردن امکان تولید گرید های تخصصی حوزه پلی یورتان، توانمندی در تولید یک فرآورده کیفی و بی رقیب را فراهم کرده است.

 تا قبل از این، نمونه مشابه با مشکلات متعدد از کشور های کره جنوبی و چین وارد می شد و با تولید این فرآورده، حداقل پنج میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به ارمغان خواهد آمد.

رونمایی از هاردنر های اپوکسی HA-111

در ادامه این بازدید، خط تولید هاردنر های اپوکسی که کاربرد های گسترده و فراوانی در تولید کف پوش ها و پوشش های صنعتی دارد توسط دهقانی رونمایی شد. سیستم های اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است. HA-111 یک هاردنر پایه برای تولید دیگر هاردنر های اپوکسی است.

HA-111 در دمای محیط حالت نیمه جامد دارد. این محصول به صورت خالص بوده و از ترکیب آن با رقیق کننده های واکنش گر و غیر واکنش گر، کاتالیست ها و انواع هاردنر های اپوکسی تولید می شود.

به دلیل ساختار شیمیایی HA-111، هاردنر های بر پایه این هاردنر دارای مقاومت شیمیایی بالا، خواص فیزیکی عالی و کارآمدی بالا هستند. از این هاردنر ها در سیستم های پوشش مخازن شیمیایی، کفپوش ها و چسب های الکتریکی و صنعتی و تولید قطعات کامپوزیتی استفاده می شود.

این شرکت دانش بنیان به عنوان نخستین تولید کننده این محصول در کشور دارای ظرفیت تولید دو هزار تن در سال است و با توجه به این که محصولات مشابه بسیار گران قیمت هستند، تولید این محصول با قیمتی یک سوم نمونه وارداتی، زمینه را برای صرفه جویی حدود دو میلیون دلار در سال فراهم می کند.

رونمایی از پتوی سیمانی

بخش کامپوزیت این مجموعه دانش بنیان با در نظر گرفتن ضرورت تولید محصولات ژیوسنتتیکی، محصول  ایزوسمنت را برای نخستین بار در کشور تولید و تجاری سازی کرده است.

این محصول که در دنیا به نام کنکریت کانواس معرفی شده، فرایند تولید خاصی و انحصاری دارد و نمونه های آزمایشی تولید شده در این شرکت توسط آزمایشگاه شرکت و دانشگاه های کشور  در دست بررسی است. محصول تولید شده توسط این مجموعه فناور، اگرچه شباهتی به پتوی سیمانی دارد ولی فرایند تولید آن متفاوت بوده و مبتنی بر فناوری بومی تولید شده است.

از این محصول می توان در کانال هایی که دچار فرسایش شده و امکان انحراف و تخلیه آب کانال وجود ندارد در دیواره ها و بستر کانال به صورت خیس استفاده کرد. همچنین در واحد های نظامی برای برپاکردن چادر های اضطراری، بیمارستان های صحرایی و مقاوم سازی و تسریع در احداث سنگر های بتنی به عنوان بتن پاکیزه در پروژ های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد.

ظرفیت تولید این شرکت، دو میلیون متر مربع در سال از این محصول است که با مواد اولیه ساخت ایران تولید می شود. این محصول با قیمتی پایین تر از مشابه های اروپایی بسیار گرانقیمت عرضه می شود و زمینه ساز صرفه جویی ارزی حدود یک میلیون دلار  شده است.

شرکت دانش بنیان تولیدکننده و صادرکننده انواع مواد شیمیایی پیشرفته در حوزه پلی یورتان، اپوکسی، آلکید و آکریلیک، محصولات کامپوزیت، عایق های ژیوتکستایل و پتوی سیمانی، ارایه دهنده خدمات فنی و مهندسی در زمینه مواد شیمیایی است.

این مجموعه صنعتی و فناور تولید بیش از 400 نوع محصول در زمینه انواع محصولات پلی یورتان، محصولات اپوکسی، محصولات آلکید و محصولات آکریلیک شامل انواع رزین را در زمره فعالیت های خود دارد.

تولید این مجموعه دانش بنیان توانسته است برای 450 نفر اشتغال ایجاد کند و بیش از 200 شرکت با 40 هزار تن تولید در سال مشتری محصولات شرکت مکرر هستند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خط تولید هیدروکربن های نفتی به کمک کاتالیست های نانوساختار در استان قزوین افتتاح شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خط تولید هیدروکربن های نفتی به کمک کاتالیست های نانوساختار در استان قزوین افتتاح شد"، کلیک کنید.