خواص این روغن جادویی برای سلامت پوست و مو

خواص این روغن جادویی برای سلامت پوست و مو

آفتاب نیوز :

اکثرا با نام مایع طلایی یاد می شود، روغن آرگان، یک محصول ارگانیک مشتق شده از دانه های درخت آرگان است که بومی مراکش می باشد. این روغن به شدت سرشار از مواد مغذی مفید شامل اسید های چرب و ویتامین ای است. خواص آن، این روغن را برای مو و پوست مفید ساخته است که آن را به یک انتخاب محبوب برای بسیار از افراد مشهور بدل ساخته است. نه تنها برای ثروتمندان و افراد مشهور، بلکه هر کسی می تواند ازمزیت روغن آرگان برای بدنش بهره مند شود.

جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی

با دقت به این موضوع که مواد مغذی فراوانی مانند اسید های چرب غیر اشباع در روغن آرگان نشان داده شده است به

تنظیم کلسترول بدن

تحقیقات دانشمندان موضوع را بیشتر روشن کرده است که آرگان سبب بهبود گردش خون در بدن انسان می شود و به آن کمک شایانی می کند؛ که همراه با این موضوع آگاهی نیز وجود دارد که ریسک بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

مراقبت بر علیه سرطان

محتوای زیاد روغن آرگان به ترمیم آسیب های سلولی کمک می کند، بدینوسیله ریسک قابلیت رشد سلول های سرطانی کاهش می یابد. مطالعات اخیر نشان داده اند که خواص روغن آرگان قادر به کاهش نرخ تقسیم سلول های سرطانی پروستات است.

کمک به دیابتی ها

در مطالعه ای که اخیرا انجام شد، روغن آرگان نشان داد که مقاومت انسولین را در افراد دیابتی، کاهش می دهد. این یک مسیله ی مهم است، از آنجا که مقاومت انسولین معمولا اولین قدم به سوی دیابت است. روغن آرگان همچنین نشان داد که به مقابله با دیابت به وسیله تغییرات سوخت و سازی بدن در آن هایی که رژیم غذایی پر شکر مصرف می کنند، کمک می نماید.

یک ضد التهاب موضعی

فلاونویید موجود در روغن آرگان که به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می کند، می تواند به صورت موضعی بر روی پوست استفاده شود تا بیماری های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و آبله مرغان را درمان کند.

افزایش ایمنی

در مطالعه ای که اخیرا بر روی موش ها انجام شد، روغن آرگان، استحکام سیستم ایمنی این موش ها را آشکار ساخت. این تغییر به علت آنتی اکسیدان های قوی روغن آرگان است که عملکرد ایمنی بدن را به طور خاص تحریک می کند.

خواص ضد پیری روغن آرگان 

روغن آرگان محتوای بسیار زیادی از ویتامین ای را دارا می باشد که مانع از تبخیر رطوبت از لایه بیرونی پوست می شود. همچنین، روغن آرگان، از هشتاد درصد اسید چرب ضروری تشکیل شده است که به کاهش چین و چروک ها به وسیله تثبیت سلامتی سلول های پوست کمک می کند. این اسید چرب های ضروری موادی هستند که به پوست اجازه می دهند تا به عملکرد عدم تبخیر خود ادامه دهد که یک ظاهر جوان و تپل را ایجاد می کند.

کمک به گوارش

مایع طلایی نشان داده است که غلظت پپسین را در شیره گوارشی در معده را افزایش می دهد. پپسین آنزیم مهمی در شیره گوارشی است که پروتیین های موجود در گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی را تجزیه می کند.

بهبود سلامتی مو

لینولییک و اولریک اسید موجود در روغن آرگان به مرطوب ماندن مو کمک می کند که درخشش مو را افزایش می دهد. همچنین روغن آرگان مو های وز وزی و غیر قابل مدیریت را صاف می کند و می تواند برای ترمیم مو های آسیب دیده ناشی از وسایل گرمایی مانند اتوی مو و سشوار، استفاده شود.

دگرگونی مو

روغن آرگان حاوی کاروتنویید ها است که از پوست در مقابل اشعه ماورای بنفش حفاظت می کند. روغن آرگان استرول هایی را دارد که به کاهش التهاب و بهبود فرآیند های سوخت و ساز پوستی کمک می کند و قادر به بازیابی رطوبت نیز هست. این کار پوست را نرم، لطیف و مرطوب می سازد.

کاهش سطح بالای کلسترول

روغن آرگان سرشار از منبع تری گلیسیرید است. این تری گلیسیرید ها به کاهش کلسترول بد خون کمک کرده و کلسترول خوب خون را جایگزین می کنند. زمانی که این مسیله اتفاق می افتد، احتمال برخی حالت های کشنده مانند تصلب شرایین، سکته، حمله قلبی و درد ایسکمیک را کاهش می دهد.

درمان پوست شدیدا خشک

یکی از بهترین فواید و خواص روغن آرگان توانایی درمان مشکلات مختلف پوست است که خشکی پوست یکی از آن مشکلات است. با وجود خشکی یا خشن بودن پوست، روغن آرگان می تواند با بهترین شکل آن را التیام دهد. روغن آرگان با منبع عالی بودن از ویتامین ای و دیگر چربی ها، معمولا این امکان را می دهد که شرایط وخیمی مانند اگزما و پسوریازیس را درمان کند.

محو شدن علایم کشیدگی دوران بارداری

در پاسخ به سوال بسیاری از کاربران از بخش سلامت نمناک باید بگوییم که یکی از روغن های گیاهی عالی برای جلوگیری از ترک خوردن پوست در دوران بارداری روغن آرگان است؛ از آنجا که روغن آرگان یکی از بهترین منابع ویتامین ای است، به پاک شدن کشیدگی ها کمک می کند. فقط قطراتی از روغن آرگان را در هنگام بارداری به ران ها، باسن، سینه، شکم و دست هایتان بمالید تا به ذخیره شدن رطوبت در سلول ها کمک کنید. وقتی که روغن آرگان به خوبی هر روز از ماه پنجم بارداری بر روی نقاط مذکور مالیده شود، آن کشیدگی ها را روشن تر و غیر واضح تر خواهد ساخت.

درمان ریزش مو

یکی از فواید روغن آرگان برای مو مبارزه با ریزش موهاست. این روغن شگفت انگیز نه تنها با ریزش مو مبارزه می کند بلکه در صورت استفاده منظم، رشد مو های جدید را هم افزایش خواهد داد.

بهبود عملکرد کبد

کبد پیچیده ترین اندام بدن است. روغن آرگان زمانی که در رژیم غذایی شامل شود، به بهبود مشکلات کبدی کمک می کند. این خاصیت عمدتا به علت وجود آنتی اکسیدان های قوی در آن است. این روغن به پاکسازی رادیکال های آزاد کمک کرده و از سلول ها در مقابل هر گونه صدمه یا آسیب محافظت می کند.

مراقبت از مو در برابر نور خورشید 

اشعه ماورای بنفش خورشید به مو ها آسیب وارد می کند. اگر ساعات طولانی از روز را در زیر نور آفتاب هستید، برای حفاظت مو از این آسیب می توانید از روغن آرگان استفاده کنید. 

بهبود کیفیت ناخن

ناخن های بیمار بیش از غیر جذاب بودن، محلی برای پرورش عفونت های باکتریایی و قارچی هستند. روغن آرگان خواص طبیعی ضد باکتریایی دارد که می تواند از ناخن های شما در مقابل عفونت های متعددی حفاظت کند و ظاهر و رنگ ناخن های شما را بهبود دهد.

مرطوب کننده لب

به خصوص در هوای سرد و خشک، لب ها می توانند به آسانی دردناک، خشک و ترک خورده شوند. روغن آرگان یک محصول دلخواه برای چاق ماندن، نرم و منعطف ماندن لب هاست. یک یا دو قطره از آن را به عنوان خوشبو کننده به لب هایتان بمالید. اما اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی مصرف نکرده اید.

شفاف و درخشان

با توجه به قابلیت ها و خواص روغن آرگان برای صاف کردن مو های وز وزی و درخشان کردن آن، این روغن عمدتا به عنوان یک عامل استایل و مدلینگ نیز استفاده می شود. این روغن مو ها را قابل کنترل تر کرده و درخشش سالمی را به هر مدل مویی می دهد. این یک قدم دلخواه برای اضافه کردن به برنامه روزانه خود است. تعدادی قطره از روغن آرگان را بر روی دست های خود مالیده و انگشتان خود را در بین مو های خود بکشید.

کاهش فر شدن مو

بعضی از هنرمندان چند قطره روغن آرگان را به مو ها مالیده و آن را نم می کنند تا مو های مرطوب و آماده ای داشته باشند. اگر کمی موهایتان فر است، یک قطره بر روی دستان مالیده و سپس بر روی مو های خشک خود بکشید تا آن قطره تمام شود. همچنین به عنوان یک ملین اضافه، استفاده از مقدار کمی از روغن آرگان در انتهای مو های خود، ظاهر پیچی انتهای موهایتان را کاهش خواهد داد.

درمان شوره ی سر

پوست خشک سر سبب ایجاد شوره خواهد شد پس برای جلوگیری از شوره سر مقداری روغن آرگان را روی پوست سر خود بمالید و آن را با نوک انگشتان خود و با حرکات دایره ای ماساژ دهید تا روغن به ریشه ی موهایتان نفوذ کند. سپس حوله ای را در آب داغ فرو کرده و آب آن را بگیرید و مو و پوست سر خود را با آن بپوشانید تا پوست سر شما به صورت کامل هیدراته شود.

جلوگیری از آسیب ناشی از گرما

ویتامین ای و اسید های چرب موجود در روغن آرگان در واقع از مو و پوست سر از صدمه ناشی از گرمای وسایل خشک کردن مو مانند سشوار و اتوی مو محافظت می کند. برای محافظت از مو در مقابله با این وسایل مدلینگ و حالت دهنده به مو دو قطره از روغن آرگان را قبل و بعد از استفاده این وسایل، به مو های خشک یا مرطوب بمالید.

خواص روغن آرگان در کاهش چین و چروک ها

به علت مغذی بودن زیاد روغن آرگان، این روغن به شما کمک می کند تا پوست به ظاهر جوان تری داشته باشید. زمانی که درباره نازک شدن پوست و همچنین پیر شدن صحبت می کنیم، در دو حالت کلاژن و انعطاف را از دست می دهیم؛ که این موضوع به حالت کاغذی شدن بافت پوست و چین و چروک آن منجر می شود.

درمان آکنه

روغن آرگان دارای آنتی اکسیدان های مختلف و ویتامین E است و یک ماده ضد التهاب عالی می باشد. استفاده از روغن آرگان به تدریج آکنه و حتی جای جوش ها را از بین می برد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خواص این روغن جادویی برای سلامت پوست و مو" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خواص این روغن جادویی برای سلامت پوست و مو"، کلیک کنید.