دغدغه خانواده اتیسم چیست؟ – لاکو

دغدغه خانواده اتیسم چیست؟ - لاکو

نشست خبری رویداد 3+20 با حضور جمعی از خبرنگاران رسانه ها و خبرگزاری ها و مدیر عامل انجمن اتیسم ایران به همراه محمد علی میری مدیریت بخش مطالبه گری انجمن، برای بررسی محورهای مهم رویداد 3+20 در ساختمان انجمن اتیسم ایران برگزار شد.

به گزارش لاکو، شروع جلسه با صحبت های میری در خصوص فلسفه رویداد 3+20 و ماموریت اصلی انجمن در این رویداد، به منظور آگاهی بخشی جامعه، آموزش و توانمندسازی والدین و افراد دارای اختلال طیف اتیسم و درمانگران، مطالبه گری و اخذ حمایت های ویژه از مسیولین شکل گرفت.

وی در ادامه افزود: انجمن همیشه در تلاش است تا از طریق آگاهی بخشی عمومی، حضور موثر و مستمر در فضای سازمان ها و ارگان های دولتی با افزایش همکاری های ملی و بین المللی، نقش تاثیرگذاری در جهت کاهش بار آسیب های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این اختلال در سراسر کشور داشته باشد. با دو هدف ارایه گزارش به ذینفعان اصلی خود (خانواده و افراد دارای اتیسم، مردم جامعه و مسیولین) اقدام به برگزاری همایش های با عنوان 3 + 20 نموده است.

وی افزود: با توجه به عنوان این همایش سه سازمان به صورت مستقیم (سازمان بهزیستی کل کشور، سازمان آموزش وپرورش استثنایی کل کشور و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی) و 20 سازمان به صورت غیرمستقیم با اتیسم در ارتباط هستند که اهمیت موضوع برگزاری رویداد را برایمان صد چندان می کند. محور اصلی رویداد سال گذشته بحث سلامت خانواده های اتیسم به همراه چالش اشتغال زایی بزرگسالان و راه اندازی سمانه ای برای گم شدن افراد اتیسم با کمک پلیس بود که این امر شکل گرفت.

در ادامه جلسه غفاری مدیرعامل انجمن اتیسم ایران با اشاره به نشان دار بودن بیماران اتسیم با سوال این که بودجه های مختص افراد تیسم کجا می رود؟ از نمایندگان مجلس و متولیان خواستند که طیف اتیسم نشان دار شود.

سعیده صالح غفاری در نشست خبری با رسانه ها اظهار کرد: سال گذشته همکاران ما در قوه قضاییه تنوع اتیسم و مشکلات دادگاه های مختص به این افراد را بررسی کردند. ما از قوه قضاییه می خواهیم ورود جدی تری به چالش های خانواده های طیف ایتسم مانند مساله حضانت، قیمومت و سرپرستی آنها داشته باشند.

وی از سازمان بهزیستی خواست که پاسخ دهد چرا حق پرستاری طیف اتیسم پرداخت نمی شود و به چه میزان و تعداد این افراد حق پرستاری پرداخت می کند.

مدیر عامل انجمن اتیسم گفت: دهک بندی خانواده های طیف اتیسم در مقایسه با سایر خانواده ها قابل قیاس نیست. هزینه های خانواده طیف اتیسم نزدیک 15 میلیون تومان است که هزینه های خوراک پوشاک و حمل و نقل اضافه می شود و در مجموع به 25 میلیون تومان می رسد. ما از  وزارت کار درخواست دهک بندی خانواده ها را داشته ایم اما تاکنون اقدام خاصی صورت نگرفته است.

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران افزود: فرزندان دارای اختلال اتیسم، نیازمند مراقبت 24 ساعته هستند، در طیف های شدید نیازمند حضور 24 ساعته مادران و پدران و در دسترس بودن آن هستیم و این فعالیت های روزمره آنها را با اختلال روبرو کرده است. وی درباره میزان خطرپذیری کودکان دارای طیف اتیسم گفت: خطرپذیری در فرزندان اتیسم وجود ندارد و بنابراین باید آیین نامه داخلی یا قوانین وزارت کار درباره والدین این کودکان تغییر کند. از مسیولان می خواهیم در هر قانونی که مصوب می کنند نیم نگاهی به جامعه اتیسم بیاندازند.

 وی با اشاره علایم کودکان دارای اختلال اتیسم، عنوان کرد: براساس تحقیقات 10 شاخص برای بیماران اتیسم برشمرده اند، علایمی مانند حرکات تکراری، به کلام نیامدن کودک، فریادهای مکرر، ارتباط نگرفتن با مادر هنگام شیرخوردن و عدم تمرکز واکنش به صدا در بین کودکان دارای اختلال اتیسم دیده می شود، به طور کلی اگر کودکی 4 تا 5 علایم را با همدیگر داشته باشد باید به روانپزشک کودک و نوجوان مراجعه کند.

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران درباره سامانه گمشدگان فراجا و کارکردهای آن برای کودکان یا مفقودشدگان طیف اتیسم، عنوان کرد: اغلب کسانی که از طیف اتیسم هستند در معرض خطر گمشدن قرار دارند، فراجا از سال 1396 سامانه ای برای این افراد اختصاص داده است که طی آن افراد نشان دار شده مشخصاتشان در سیستم نیروی انتظامی وارد شده و می توانند به آغوش خانواده های خود بازگردند. ما می خواهیم آموزش های لازم برای این سامانه در سطح کشور صورت بگیرد و خانواده ها اطلاعات فرزندان خود را در جای ثابت قرار دهند تا دسترسی به بیمار بهتر صورت بگیرد.

وی درباره کاشت تراشه های الکترونیکی برای بیماران طیف اتیسم گفت: این تراشه ها بهتر است که کار گذاشته شود و همکاری های لازم هم صورت بگیرد.

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران همچنین درباره مشکلات بیمه ای بیماران طیف اتسیم، گفت: در حال حاضر آخرین مشکل بیماران ما عدم اتصال سامانه های تامین اجتماعی و بیمه سلامت است و این موجب می شود تا بیماران با چالش های بیمه ای روبرو شوند.

وی درباره ایجاد سرفصل های ایمنی برای خانه های افراد طیف اتسیم عنوان کرد: با آتش نشانی همکاری هایی را داریم تا بتوانیم خانه های دارای فرزند اتسیم را ایمن سازی کنیم، قریب به 3 هزار و 500 پلاک خانه برای ایمن سازی شناسایی شده و درصددیم تا این اقدامات صورت بگیرد.

غفاری درباره همکاری با سازمان مدیریت بحران کشور نیز عنوان کرد: براساس تفاهم نامه های ما با این سازمان، مقرر شده تا در بحران هایی مانند زلزله و سیل و … کمک های امدادی به صورت ویژه به بیماران اتیسم برسد.

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران با اشاره به چالش های پیش روی خانواده اتسیم، گفت: در استان های نه چندان دورتر از تهران با چالش هایی مانند کمبود امکانات توانبخشی مثل درمانگر، کادر درمان و… روبرو هستیم و همین موجب شده تا خانواده ها به استان های همجوار سفر کنند و از آنجا که سفر برای بیماران اتسیم آزار دهنده است، با چالش های بیشتری روبرو هستند.

وی یادآور شد: آمار جهانی اتیسم طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی امسال یک درصد اعلام شده است، در کشور ما متاسفانه به دلیل نبود آمار دقیق از وضعیت بیماران اتیسم، آمار موجود یک درصد است. آمار غیررسمی و رسمی بیش از 30 هزار نفر مورد ابتلاء به اتیسم است که به دلیل ترس از حضور در جامعه و قضاوت ها آماری از خود اعلام نکرده اند، آمار رسمی که در سامانه وزارت بهداشت به ثبت رسمی رسیده نزدیک به 9 هزار فرد اتیسم هستند و از خدمات توانبخشی استفاده می کنند.

پایان خبر لاکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دغدغه خانواده اتیسم چیست؟ – لاکو" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دغدغه خانواده اتیسم چیست؟ – لاکو"، کلیک کنید.