رشد ذخایر کالاهای اساسی در دولت سیزدهم

رشد ذخایر کالاهای اساسی در دولت سیزدهم

آنچه که در دولت های پیشین موجبات نگرانی را فراهم می کرد، کسری تامین و ذخایر کالاهای اساسی بود که در دولت سیزدهم و آغاز فعالیت رییس جمهور شهید، میزان ذخایر کالاهای اساسی از 2 به 4 ماه افزایش یافت.

به گزارش لاکو، تابستان 1400 دولت سیزدهم درحالی آغاز به کار کرد که وضعیت تامین کالاهای اساسی بحرانی بود.  طبق آمارهای وزارت صمت، در پایان خرداد 1400 در زمینه تامین روغن خام کشور بیش از یک میلیون تن، تامین شکر بیش از 600 هزار تن و برای تامین برنج 1.3 میلیون تن کسری وجود داشت.

در اواخر دولت گذشته، کسری گندم کشور هم 6.7 میلیون تن و نهاده های دامی 12.8 میلیون تن بود.  میزان مازاد تامین شکر در سال 1392 بیش از 350 هزار تن و برنج بیش از 400 هزار تن بود. در سال 1392 کسری گندم کشور 1.9 میلیون تن بود در حالی که در پایان دولت دوازدهم همانطور که ذکر شد این رقم به 6.7 میلیون تن افزایش یافت.

میزان کسری نهاده های دامی نیز در سال 1392 حدود 2.7 میلیون تن بود در حالی که در پایان دولت دوازدهم به 12.8 میلیون تن افزایش یافت که تامین این حجم عظیم کسری کالاهای اساسی، دولت سیزدهم را در ابتدای کار با مشکل جدی مواجه کرد. این در حالی بود که دولت دوازدهم تمامی 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی مصوب بودجه 1400 را در همان دوره کاری خود مصرف کرده بود و دولت سیزدهم برای نیمه دوم سال 1400 مجوز استفاده از ارز ترجیحی جدید نداشت.

17 خردادماه سال 1401 بود که جلسه بررسی به کارگیری ظرفیت های جدید برای تامین و ذخیره کالاهای اساسی به ریاست شهید آیت الله سید ابراهیم رییسی و با حضور معاون اول رییس جمهور، رییس دفتر رییس جمهور، وزرای امور اقتصادی و دارایی، جهادکشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.

در ادامه این جلسه رییس جمهور شهید با تاکید بر اولویت دادن به تسریع در تامین و ذخیره احتیاطی کالاهای اساسی، وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی را مکلف کرد، موانع پیش روی اجرای این برنامه را شناسایی و با هماهنگی معاون اول نسبت به رفع آن، اقدام کنند.  

وی همچنین تاکید کرده بود که نباید منابع کشور در سایر کشورها راکد بماند و باید با سرعت و مستمرا نسبت به ورود منابع به داخل کشور در قالب کالا یا امکانات مورد نیاز اقدام شود. همچنین مقرر شد علاوه بر تخصیص حداکثر ظرفیت های راهداری از سوی وزرات راه و شهرسازی به تامین و ترانزیت کالاهای اساسی، از تمامی ظرفیت ها برای تامین ذخایر احتیاطی کالاهای اساسی بهره گرفته شود. در این جلسه همچنین راهکارهای وزارت جهادکشاورزی برای تسهیل و تسریع تامین کالاهای اساسی از محل واردات و خرید داخلی در 16 بند مورد بررسی قرار گرفت.

از آن جایی که تاکید شهید ابراهیم رییسی توجه به امنیت غذایی بود، با آغاز دولت سیزدهم و شروع به کار رییس جمهور شهید، این دولت شروع به واردات و ذخیره کالا کرد که در نتیجه ذخایر کالاهای اساسی در کشور از 2 ماه به 4 ماه افزایش پیدا کرد.   در واقع با شروع به کار دولت سیزدهم، روند تامین کالاهای اساسی سرعت گرفت و میزان ذخایر کالاهای اساسی وضع متعادلی پیدا کرد.

به طور مثال، قیمت خرید تضمینی گندم عامل مهمی در خودکفایی کشور در تولید این محصول استراتژیک و ترغیب کشاورزان به فروش گندم به دولت است. با وجود اهمیت خودکفایی در تولید گندم، قیمت خرید تضمینی آن در 3 سال گذشته متناسب با نرخ تورم تعیین نشده بود. به همین دلیل میزان خرید تضمینی گندم روندی کاهشی دارد. بر اساس آمارهای رسمی قیمت خرید تضمینی گندم در سال های 1393 تا 1399 به طور متوسط افزایش 16.5 درصدی داشته است. با توجه به اهمیت موضوع، دولت سیزدهم در روزهای آغازین فعالیت خود، افزایش قیمت خرید تضمینی گندم را در دستور کار قرار داد و قیمت این محصول در سال زراعی 1401-1400 با افزایش 50 درصدی نسبت به سال زراعی گذشته 7500 تومان تعیین شد.

بنابراین در دولت سیزدهم برخلاف کمبودهای دولت دوازدهم، با تلاش ها و پیگیری های رییس جمهور شهید میزان ذخایر کالاهای اساسی از 2 ماه به 4 ماه افزایش یافت و آن کمبود شدیدی که در تامین کالاهای اساسی وجود داشت، دیگر احساس نمیشد.

پایان خبر لاکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد ذخایر کالاهای اساسی در دولت سیزدهم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد ذخایر کالاهای اساسی در دولت سیزدهم"، کلیک کنید.