سرگذشت نمد برای دختران شهرکردی روایت شد – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

سرگذشت نمد برای دختران شهرکردی روایت شد - خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

مسلم محمودیان در گفتگو با خبرنگار لاکو، اظهار کرد: دفتر روایت پیشرفت حوزه هنری چهارمحال و بختیاری به منظور شناخته شدن میراث فرهنگی استان پژوهشی را در قالب کتاب با عنوان کتاب نمد در دست کار دارد.

وی افزود: این پژوهش علمی توسط اساتید این حرفه انجام می شود که نرگس حبیب پور یکی از راویان و پژوهشگران این کتاب است.

مسیول دفتر روایت پیشرفت حوزه هنری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: دفتر روایت پیشرفت همزمان با انجام پروژه های مکتوب اقدام به برگزاری نشست های حضوری با حضور جوانان مختلف در سراسر استان می کند که برگزاری نشست با دختران شهرکردی و با موضوع نمد یکی از این اقدامات است.

محمودیان عنوان کرد: نَمَد نوعی زیرانداز سنّتی است که قدمتی چند هزار ساله دارد و امروزه در دنیایی مدرن کمتر از این زیرانداز استفاده می شود، باید هر چه بیشتر این هنر صنعت زیبایی ایرانی را به نسل جوان معرفی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: راوی و استاد نمد در بخش اول در مورد مراحل تولید نمد، خواص پزشکی و نوع استفاده آن در زندگی انسان صحبت و دختران و بانوان جوان را با این هنر صنعت آشنا و آن ها را به کارآفرینی در حوزه نمد تشویق کرد.

مسیول دفتر روایت پیشرفت حوزه هنری چهارمحال و بختیاری با اشاره به انتخاب شهرکرد به عنوان شهر ملی نمد، اضافه کرد: از آنجایی که از قدیم الایام آب و هوا و طبیعت شهرکرد بکر و مناسب بوده است لذا شغل دامداری در این شهر رواج بسیاری داشته و پشم خوبی در مرکز استان تولید می شد، این هنر صنعت از دیرباز در این شهر قدمت داشته و مردمان شهرکرد در تولید آن مهارت خاصی داشتند.

محمودیان بیان کرد: دبیرخانه ملی نمد در شهرکرد با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری شهرکرد راه اندازی شده و در راستای زنده شدن این هنر فعالیت های قابل توجهی در حال انجام است که امید است سبب ترویج بیشتر این هنر میان جوانان شود.

وی تاکید کرد: دفتر روایت پیشرفت حوزه هنری چهارمحال و بختیاری، پیشرفت های استان در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری، صنعتی و ورزشی را رصد می کند و تلاش دارد با آثار مکتوب و هنری پیشرفت های استان در زمینه های مختلف را اطلاع رسانی کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرگذشت نمد برای دختران شهرکردی روایت شد – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرگذشت نمد برای دختران شهرکردی روایت شد – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.