شرط پوشش بیمه‌ای داروهای وارداتی / چگونگی تامین داروهای تک‌نسخه‌ای

شرط پوشش بیمه‌ای داروهای وارداتی / چگونگی تامین داروهای تک‌نسخه‌ای

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه قبل از ورود داروها به فهرست دارویی کشور و قرار گرفتن تحت پوشش بیمه، باید هزینه اثربخشی آن دارو اثبات شود، در عین حال گفت: بیش از ۹۰ درصد هزینه داروهای بیماران خاص توسط بیمه‌ها پوشش داده می‌شود و بیماران کمتر از ۱۰ درصد هزینه دارو را پرداخت می‌کنند.

به گزارش لاکو، دکتر سیدحیدر محمدی اظهار کرد: بخشی از داروهای وارداتی که عمدتا داروی بیماران خاص هستند با ارز دولتی تامین می شوند و ۹۰ درصد از هزینه تمام شده دارو نیز توسط سازمان‌های بیمه‌گر پوشش داده می‌شود.

وی گفت: بنابراین پرداختی بیماران خاص بعضا صفر و یا حداکثر ۱۰ درصد قیمت دارو است.

وی افزود: قبل از ورود داروها به فهرست دارویی کشور و به تبع آن قرار گرفتن تحت پوشش بیمه، باید هزینه اثربخشی دارو بر بیماری مشخص و اثبات شود. بنابراین در صورتی دارو با حمایت بیمه‌ای وارد بازار می‌شود که توجیه علمی و اقتصادی برای درمان بیماری داشته باشد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: در موارد اندکی که از نظر سازمان‌های بیمه‌گر هزینه اثربخشی دارو اثبات نشده و دارو توسط پزشکان تجویز شده باشد با لحاظ موارد استثنا، دارو توسط سازمان غذا و دارو به صورت تک نسخه‌ای وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر اثربخشی دارویی توسط پزشکان اثبات شود، کمیته‌های اقتصادی و درمانی، ارزیابی خود را انجام می‌دهند؛ یعنی دارو هم به لحاظ هزینه اقتصادی اثربخشی و هم به لحاظ پروسه درمان اثر بخشی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر در هر دو کمیسیون تائید شود، سازمان‌های بیمه‌گر آن را می‌پذیرند و این داروها نیز تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، البته همانطور که بیان شد، فراوانی این موارد بسیار اندک هستند.

پایان خبر لاکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شرط پوشش بیمه‌ای داروهای وارداتی / چگونگی تامین داروهای تک‌نسخه‌ای" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شرط پوشش بیمه‌ای داروهای وارداتی / چگونگی تامین داروهای تک‌نسخه‌ای"، کلیک کنید.