طرح آب رسانی از سد تبارک به قوچان افتتاح شد – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

طرح آب رسانی از سد تبارک به قوچان افتتاح شد - خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار لاکو، مهدی حسین پور اول بعداز ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح آب رسانی از سد تبارک به شهر قوچان با هزینه ای بالغ 410 میلیارد تومان شامل احداث 23 کیلومتر خط انتقال آماده بهره برداری و افتتاح شده است.

معاون طرح و توسعه آب منطقه ای خراسان رضوی اعتبار تخصیص یافته به این پروژه را از محل اعتبارات شهرهای دارای تنش آبی و ارتقای کیفی آب دانست و بیان کرد: یکی از اهداف اجرای این پروژه تامین آب پایدار از سد تبارک به شهر قوچان است به طوری که حدود 5 میلیون مترمکعب نیاز این شهر یعنی 62 درصد از نیاز آب کل شهرستان با 112 هزار نفر جمعیت را تامین کند.

وی تاکید کرد: اجرای این پروژه یک مطالبه مردمی طی سال ها بوده است و مدیران ارشد شهرستان به ویژه دستگاه قضایی همراهی جدی ر تامین آب موردنیاز علیرغم همه مشکلات و تنش های اجتماعی داشته اند.

حسین پور اول یادآور شد: آب از سد وارد کانال هوادهی به طول 480 متر خواهد شد و در حوزه میانی حدفاصل سد تا بند انحرافی بادخور به طول 8،5 کیلومتر وارد لوله فولادی به قطر 500 می شود و حدفاصل بند بادخور تا تصفیه خانه شهر قوچان هم با لوله به قطر 500 میلی متر لوله های فایبرگلاس هست.

معاون طرح و توسعه آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه در این پروژه تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی دیده شده است، بیان کرد: با توجه به کاهش بارش هایی که در بالادست حوزه های آبریز ناشی از تغییرات اقلیمی و اقدامات سازه ای اتفاق افتاده است میزان روان آب ورودی به سدها دارای کاهش است که مردم باید در این زمینه همراهی و تعامل داشته باشند.

وی تاکید کرد: این پروژه در مرداد 1400 دارای پیشرفت فیزیکی 20 درصدی بود که طی همین بازه زمانی فعالیت دولت سیزدهم، 80 درصد مابقی عملیاتی شد تا برنامه پایداری در تامین آب به وجود آید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طرح آب رسانی از سد تبارک به قوچان افتتاح شد – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طرح آب رسانی از سد تبارک به قوچان افتتاح شد – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.