عمل بلفاروپلاستی پلک

آیا درمان افتادگی پلک با تمرینات مخصوص هم ممکن است؟ بله درست خواندید! ورزش افتادگی پلک و درشت‌تر شدن چشم‌ها با چند تمرین حقیقت دارد. در این مطلب از کلینیک دکتر سعید ساعدی با ما همراه باشید تا انواع روش‌های افتادگی را معرفی کنیم به شما بگوییم چطور با انجام چند تمرین ساده چشمان‌تان را جذاب و درشت (مثل روز اول) کنید.

دلایل افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک یا پتوز، به ضعیف شدن و حالت افتادگیِ عضلات پلک بالایی گفته می‌شود. این اتفاق در اثر عوامل مختلفی مثل حادثه، سکته مغزی، آسیب عصبی و یا در ساده‌ترین حالت، به دلیل بالارفتنِ سن و ضعیف‌شدنِ عضلات پلک رخ می‌دهد.

گاهی هر دو پلک دچار افتادگی می‌شوند و گاهی هم فقط یک پلک. این مشکل با توجه به علت آن می‌تواند موقت یا دائمی باشد. در خیلی از موارد هم این عارضه برای کودکان و یا بزرگسالان به دلیل گل‌مژه، به طور موقتی رخ می‌دهد. بهتر است مقاله عمل بلفاروپلاستی پلک پایین را مطالعه نمایید.

عمل بلفاروپلاستی پلک

اگر خودتان یا کودک شما با افتادگی پلک متولد شده‌اید، حتما با پزشک مشورت کنید. چون ممکن است این افتادگی، زنگ خطری از یک وضعیت جدی پزشکی باشد. اما راه‌هایی برای درمان این مشکل یا بهبود وضعیت آن وجود دارد، که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

۱. ورزش افتادگی پلک

انجام ورزش‌ها و تمرینات خاصی می‌تواند به رفع افتادگی پلک کمک کند. تمرینات مخصوص را در انتهای مطلب می‌آوریم ولی دو راه مؤثر دیگر را در همین قسمت معرفی می‌کنیم. برای مثال ورزش‌هایی مثل یوگا و ماساژهای ویژه‌ای می‌تواند به شما کمک کند.

 • ماساژ برای افتادگی پلک
  اگر قصد تمرین دادن صورت‌تان را دارید، باید ابتدا ماساژ صورت را انجام دهید. برای این کار، ابتدا دست‌های‌تان را ضد عفونی کنید و به خوبی بشویید، سپس خیلی آرام چشمان‌تان را ماساژ دهید. حالا پلک‌های‌تان را ماساژ دهید و سعی کنید گرم‌شان کنید. این حرکت باعث می‌شود تا جریان خون در پلک‌های‌تان بیشتر شود و عضلات پلک برای انجام حرکات ورزشی آماده شوند.

 

 • یوگا صورت برای افتادگی پلک
  ساده‌ترین حرکت یوگایی که می‌توانید انجام دهید این است که عضلات پلک‌تان را منقبض کنید و به مدت یک دقیقه با سرعت پلک بزنید. سپس با سرعت کمتر ولی با قدرت بیشتر شروع به پلک زدن بکنید. همین حرکت ساده به شما برای ورزش برای رفع پف بالای چشم کمک خواهد کرد.

۲. قطره چشمی آپراکلونیدین

اگر علت اصلی افتادگی پلک شما تزریقات بوتاکس است، می‌توانید از قطره چشمی آپراکلونیدین استفاده کنید. با این کار پلک‌هایتان سریع‌تر ریکاوری می‌شود و به حالت اولش برمی‌گردد.

۳. عمل بلفاروپلاستی

یکی از عمل‌های زیباییِ رایج در ایران همین عمل بلفاروپلاستی است. در جراحی پلک بالایی ابتدا برشی موازی چین‌های موجود در پلک ایجاد می‌کنند.

سپس یک بخش از پوست، عضلات و چربی‌های موجود در این قسمت را برمی‌دارند. در آخر هم محل جراحی را با بخیه‌های ظریف جوش می‌دهند. بهتر است مقاله نتیجه ی عمل بلفاروپلاستی کی مشخص می شود؟ را مطالعه نمایید.

۴. استفاده از عینک مخصوص

در مواردی که افتادگی شدید باشد و جراحی نتواند این مشکل را برطرف کند. بهترین پیشنهاد، استفاده از عینک مخصوص افتادگی پلک است که در آن وسیله‌ای مخصوص به قاب عینک بیمار اضافه می‌شود. این وسیله باعث باز نگه‌ داشتن پلک خواهد شد.

تمرینات رفع افتادگی پلک

تقویت عضلات چشم و ورزش افتادگی پلک، بهترین و بی‌خطرترین راه‌ِحلی است که می‌توانید امتحان کنید. برای انجام تمرینات زیر، نیاز به وسیله خاصی ندارید. پس با دستان خالی این نوع ورزش برای درشت شدن چشم را شروع کنید. ضمنا می‌توانید سوالات خود را در سایت دکتر سعید ساعدی بپرسید.

۱. تمرین گرم کردن چشم‌ها

 • ابتدا چشم‌ها و دستان‌تان را به‌ خوبی با ژل ضدعفونی ‌کننده، بشویید؛
 • به‌آرامی چشمان‌تان را ماساژ دهید و شروع به گرم کردن پلک‌های‌تان کنید؛
 • با این کار ساده، جریان خون در پلک‌های‌تان بیشتر می‌شود و عضلات پلک آمادگیِ انجام حرکات ورزشی را پیدا می‌کنند.

۲. تمرین پلک زدن

 • سعی کنید عضلات پلک‌ را منقبض کنید و یک دقیقه با سرعت پلک بزنید؛
 • سپس همین تمرین را به‌آرامی ادامه دهید و با قدرت بیشتری پلک بزنید؛
 • این بار برای انجام ورزش افتادگی پلک تا جایی‌که می‌توانید به عضلات پلک‌تان فشار بیاورید.

۳. تمرین تحریک عضلات چشم

تحریک مستقیم عضلات چشم یکی از راه‌های مؤثر درمان است. فرقی نمی‌کند با یک سری حرکات چشمی عضلات پلک‌تان را تحریک کنید، یا این‌که بخواهید از یک وسیله مثل مسواک برقی استفاده کنید. کافی است مسواک برقی را روی عضلات پلک قرار بدهید. هر روز برای چند دقیقه این کار را انجام دهید.

۴. تمرین مقاومتی چشم

اگر هر ساعت با فشار به پلک‌های‌تان ورزش انجام دهید، به مرور زمان افتادگی پلک‌تان برطرف خواهد شد. اگر نمی‌دانید دقیقاً چه ورزشی انجام دهید، بالا بردن پلک خودش یک ورزش برای رفع پف بالای چشم است.

 • برای سخت‌ترکردنِ این حرکت ورزشی، کافی است بعد از بالا بردنِ ابروها یکی از انگشتان‌تان را زیر ابروهای‌خود قرار بدهید؛
 • چند ثانیه در همین وضعیت بمانید؛
 • سپس سعی کنید بدون برداشتنِ انگشت، چشم‌تان را ببندید.

۵. تمرین لیفت ابروها

 • انگشتان‌تان را زیر ابروهای‌تان قرار دهید و با دو انگشت، پلک‌های خود را به سمت بالا بکشید؛
 • بهتر است کمی فشار را هم چاشنی حرکت کنید تا عضلات پلک‌تان بیشتر کشیده شود؛
 • حالا سعی کنید با درگیر کردنِ عضلات چشم، اجازه ندهید چشمان‌تان باز شود؛
 • دست‌تان را پایین بیاورید و بعد از چند ثانیه حرکت را دوباره انجام بدهید؛
 • این حرکت را هر روز در ۳ ست با ۱۰ تکرار اجرا کنید.

۶. تمرین کشش پلک‌ها

این حرکت بسیار ساده علاوه‌ بر تقویت پلک‌ها، باعث کاهش چین و چروک چشم‌ها خواهد شد.

 • برای انجام این تمرین کافی است روی زمین بنشینید و چشمان‌تان را ببندید؛
 • پلک‌های‌تان را رها کنید و از انگشت اشاره خود برای بالا بردنِ ابروها استفاده کنید؛
 • در حین بالا بردنِ ابروها سعی کنید، چشمان‌تان را بسته نگه دارید.
 • مدت زمان ۱۰ ثانیه در همین حالت ثابت بمانید و هر روز حداقل ۱۰ بار این حرکت را تکرار کنید.

۷. تمرین تراتاکا یوگای چشم

این تمرین ورزش افتادگی پلک بیشتر برای تمرکز و افزایش قدرتِ دید انجام می‌شود؛ ولی برای تقویت عضلات چشم هم می‌توان از این تمرین استفاده کرد.

 • برای شروع تمرین، کافی است جسم یا شمعی را در مقابل‌تان قرار دهید؛
 • سپس به آن زل بزنید.

۸. تمرین پوشاندن چشم

این تمرین برای زمانی است که فقط یکی از چشمان‌تان دچار افتادگی پلک باشد.

 • برای انجام آن دست‌تان را روی چشم سالم بگذارید؛
 • تمام وظایف را به دوش پلک چشم ضعیف بیندازید؛
 • این کار باعث می‌شود تا افتادگی پلک‌تان به مرور زمان برطرف شود و عضلات چشم‌تان قوی‌تر شود.

درمان افتادگی پلک با ورزش چقدر طول می‌کشد؟

راز موفقیت درمان افتادگی پلک با ورزش، انجام منظم تمرینات و درگیر کردن عضلات چشمی است. باید کاملاً عضلات پلک‌تان را در حین انجام تمرینات درگیر کنید. هرچه در انجام این تمرینات کوشاتر باشید، زودتر به نتیجه خواهید رسید.

جلوگیری از افتادگی پلک

انجام ورزش افتادگی پلک که قبلا گفتیم می‌تواند از این عارضه پیشگیری کند. این حرکات کاملا بی خطر و ساده است و می‌توانید به صورت مرتب انجام‌شان دهید.

همچنین روغن زیتون به عنوان یک مرطوب‌کننده عمل می‌کند و خاصیت ارتجاعی پوست را هم بهبود می‌بخشد. به منظور جلوگیری از افتادگی پلک روغن زیتون را کمی گرم کنید و آن را به صورت ولرم روی پلک‌تان ماساژ دهید. می‌توانید این کار را در شب انجام دهید و آن را صبح بشویید.

سخن پایانی

افتادگی پلک معمولاً با افزایش سن و برای افراد بالای ۲۵ یا ۳۰ سال اتفاق میفتد. یک راه مبارز با آن، ورزش افتادگی پلک است. این راه بی خطرترین و سالم‌ترین روش است که باعث تقویت عضلات چشمی می‌شود. با انجام منظم این تمرینات می‌توانید چشمان‌تان را مثل قبل درشت و جذاب کنید. در این مطلب راهکارهای مختلف درمان افتادگی پلک را با ورزش و روش‌های دیگر بیان کردیم.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عمل بلفاروپلاستی پلک" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عمل بلفاروپلاستی پلک"، کلیک کنید.