عید قربان؛ عید شادی، اشتراک و اجتماع

لاکو/خراسان رضوی عید قربان، یکی از اعیاد بزرگ و گرامی مسلمانان محسوب می شود، روزی است که خداوند به ابراهیم نبی (ع) فرمود تا فرزندش اسماعیل را قربانی کند. ابراهیم (ع) به فرمان خداوند اسماعیل را به قربانگاه برد و خداوند قوچی را فرستاد تا ابراهیم نبی آن را به جای اسماعیل ذبح کند.

بسیاری از مسلمانان جهان، عید قربان را جشن گرفته و آن را روز بازگشت به خویش و نزدیک شدن به خداوند و کمک به نیازمندان می دانند. این عید برای میلیون ها مسلمان در سراسر جهان، زمانی است که با خانواده و دوستان خود برای نماز و جشن آماده می شوند.

اهمیت عید قربان در جامعه مسلمانان

عید قربان از جنبه های مختلف در زندگی ما تاثیر دارد که به برخی از این موارد در ذیل اشاره شده است.

 ارتباط متقابل بین اعضای خانواده

عید قربان باعث افزایش ارتباطات و وابستگی متقابل بین اعضای خانواده می شود. در این روز اعضای خانواده دور هم جمع می شوند و همه در توزیع گوشت بین مستضعفان، نیازمندان و بستگان نزدیک شرکت می کنند.

تقویت روابط اجتماعی

عید قربان روز جشن گرفتن، شاد بودن و ارتباط خانوادگی با یکدیگر است. خانواده ها و دوستان اغلب در طول تعطیلات عید دور هم جمع می شوند و برخی حتی تفریح گروهی برگزار که همگی به ایجاد پیوندهای اجتماعی قوی تر در جامعه کمک می کنند.

احساس شادی

افراد در طول تعطیلات عید احساس آرامش و شادی می کنند. در این تعطیلات استراحت جسمی و روحی فراهم می شود، به همین دلیل است که فعالیت های تفریحی و دور هم جمع شدن با دوستان و خانواده زیاد است. کودکان در تعطیلات عید شادترین افراد هستند.

 تقرب به خداوند متعال

مسلمانان در روز عید قربان یکی از شعایر تایید شده اسلام را انجام می دهند که ذبح دام است.

عید قربان؛ عید شادی، اشتراک و اجتماع

آداب عید قربان

در این روز فرخنده، مسلمانان چندین مراسم و آیین را اجرا می کنند که در ادامه به آنها اشاره شده است.

 نماز عید قربان

مردم مسلمان روز عید قربان را با نماز در مسجد آغاز می کنند. این نماز خاص به نماز عید معروف و 2 رکعت است و بعد از آن خطبه می خوانند. تعداد زیادی از مردم در مسجد و میدان تجمع می کنند که نشان دهنده وحدت جامعه مسلمانان نیز است.

قربانی

همانطور که قبلا در مورد آن صحبت کردیم، قربانی عمل اصلی این روز است، حیوانی مانند گوسفند، بز، گاو یا شتر ذبح شده و بین خانواده، دوستان و افراد نیازمند توزیع می شود.

خیریه

مسلمانان در روز عید قربان به امور خیریه مشغول هستند و این عمل بخشش جزو اصلی عید قربان است که نشان دهنده اهمیت کمک به دیگران و تقویت رفاه جامعه است.

لباس و مجالس اجتماعی

پوشیدن لباس نو یا بهترین لباس در عید رسم است. خانواده ها با دوستان گرد هم می آیند و در آنجا وعده های غذایی ویژه را با گوشت به اشتراک می گذارند و هدایایی را مبادله می کنند. علاوه بر این، پول دادن به بچه ها توسط بزرگترها نیز  رسم است. مناطق مختلف سنت های منحصر به فردی دارند، اما موضوع مشترک شادی، اجتماع و اشتراک است.

تنوع فرهنگی

جشن های عید قربان در فرهنگ های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، در سودان، جشن ها شامل مراسم سنتی و تهیه نوشیدنی های خاص است. در عربستان سعودی، صبحانه های جمعی رایج است. در فلسطین، با وجود چالش های سیاسی، روح عید از طریق اجتماعات خانوادگی، شیرینی های مخصوص و اعمال خیریه حفظ می شود. در اکثر مناطق مراسم مشابه ای برگزار می شود که در ذیل به برخی از این موارد اشاره شده است.

عید قربان در امارات

بسیاری در امارات به طور سنتی جشن را از ساعات اولیه صبح، با حضور در مسجد برای نماز عید آغاز می کنند. عید قربان امسال در امارات از روز یکشنبه آغاز شده است، پس از اینکه کمیته رصد ماه امارات متحده عربی هلال ماه را در روز شنبه مشاهده کرد. در امارات به مناسبت عید قربان به کارگران بخش دولتی و خصوصی چهار روز تعطیل رسمی داده شده است که روز سه شنبه به پایان می رسد.

یکی از ساکنان شارجه درباره عید قربان اظهار کرد: آداب و رسوم با گذشت زمان تغییر کرده است، اما سعی می کنیم سنت ها را حفظ کنیم. عید قربان زمانی از سال است که همه اعضای خانواده دور هم جمع می شوند و به یکدیگر سلام می کنند. حال و هوای عید با روزهای دیگر متفاوت است، زیرا مردم احساس شادی می کنند و همه لبخند می زنند.

اداره امور اسلامی امارت گفت که در شارجه، 640 مسجد و مصلی آماده پذیرایی از مردم در مکان های مشخص شده برای نماز عید، از جمله در میادین عمومی خواهند بود. چندین مکان نیز برای غیر عربی زبانان تعیین شده است و خدماتی به زبان هایی مانند اردو، مالایایی، تامیل و انگلیسی ارایه می دهند. ترجمه فوری خطبه عید قربان به زبان اشاره نیز در مسجد امام احمد بن حنبل در منطقه الجزت برای کسانی که مشکلات شنوایی دارند ارایه می شود.

عید قربان در غزه

مسلمانان فلسطینی معمولا با ذبح یک حیوان برای این جشن مشترک بزرگ آماده می شوند، اما امسال قیمت ها افزایش یافته است و جنگ هیچ نشانی از پایان ندارد. فلسطینی های غزه امسال برای عید قربان غم انگیز در این منطقه آماده می شوند، در حالی که بسیاری از آنان قادر به پرداخت هزینه قربانی کردن حیواناتی نیستند که برای جشن مسلمانان مرسوم است. امسال در غزه، اکثر مردم قادر به خرید گوشت نیستند و جشن را با حال و هوای غم انگیزی برگزار می کنند، زیرا بسیاری از آنها اعضای خانواده و خانه های خود را در بیش از هشت ماه جنگ از دست داده اند.

 تاجر دام از شمال غزه گفت که قیمت حیوانات افزایش یافته است زیرا بسیاری از آنها از ماه اکتبر یا مستقیما در اثر گلوله باران رژیم صهیونیستی یا از گرسنگی به دلیل کمبود خوراک تلف شدند. امسال قیمت ها نزدیک به 10 برابر شده است و عملا هیچ خریدی مگر از سوی برخی سازمان ها و خیرین از خارج از کشور وجود ندارد.

عید قربان؛ عید شادی، اشتراک و اجتماع

عید قربان در ترکیه

در روز عید قربان، مسلمانان ترکیه با قربانی کردن یک گاو یا قوچ، اطاعت حضرت ابراهیم از خداوند را دوباره اجرا می کنند. هر خانواده حدود یک سوم غذا را می خورند و یک سوم آن به دوستان و اقوام می رسد و یک سوم باقیمانده به فقرا و نیازمندان اهدا می شود.

اهدای کمک های خیریه به صورت پول، غذا یا لباس به افراد بی خانمان یا فقیر یکی دیگر از سنت های کلیدی عید قربان است. در اولین روز جشن عید قربان در ترکیه، مردان از هر خانواده به طور سنتی برای نماز صبح به مسجد می روند. در برخی از نقاط کشور، بز قربانی را با حنا رنگ و با روبان تزیین می کنند. در سال های اخیر، برخی از مردم ترکیه به جای قربانی کردن حیوانات، کمک های مالی خود را به موسسات خیریه تقدیم می کنند.

مردم معمولا بهترین لباس های خود را در جشن عید قربان می پوشند. آنان از مهمانان در خانه های خود استقبال  یا در طول تعطیلات از اقوام و دوستان خود دیدن می کنند. جوانان با بوسیدن دست بزرگتر و همسایه ها به نشانه احترام از آنها استقبال می کنند.

عید قربان در سایر کشورها

عید قربان، دومین جشن مهم در تقویم اسلامی است. پس از رویت هلال ماه در 6 ژوین 2024، عربستان سعودی رسما اعلام کرد که عید قربان در عصر یکشنبه 16 ژوین 2024 در این کشور برگزار می شود. این تاریخ نیز توسط امارات متحده عربی نیز اعلام شد. قطر، اردن، کویت و سایر کشورهای عربی و همچنین کانادا، بریتانیا، ایالات متحده و سایر کشورهای غربی نیز همین روز را عید قربان اعلام کردند اما در هند، پاکستان، بنگلادش و سایر کشورهای آسیای جنوبی و همچنین آفریقای جنوبی، عید قربان یک روز بعد یعنی در روز دوشنبه 17 ژوین 2024 برگزار می شود. این تاخیر به دلیل رویت هلال ماه در هفت ژوین در این مناطق است.

منابع

https://www.officeholidays.com

https://indianexpress.com

https://www.officeholidays.com

https://www.hindustantimes.com

https://www.thenationalnews.com

https://y20india.in/eid-ul-adha-2024

پایان خبر لاکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عید قربان؛ عید شادی، اشتراک و اجتماع" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عید قربان؛ عید شادی، اشتراک و اجتماع"، کلیک کنید.