غربالگری شنوایی 15 هزار و 276 نوزاد در خراسان جنوبی – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

غربالگری شنوایی 15 هزار و 276 نوزاد در خراسان جنوبی - خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

حسن شرفی، مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی در گفت وگو با خبرنگار لاکو اظهار کرد: یکی از مواردی که توسط بهزیستی پیگیری می کند ارایه خدمات غربالگری بینایی و شنوایی برای نوزادان و کودکان و مباحث ژنتیکی برای زوجین می باشد.

وی تصریح کرد: بحث شنوایی سنجی در حال حاضر در کلیه زایشگاه های مرکز استان که زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هستند انجام می گیرد و دستگاه های شنوایی در این مراکز مستقر بوده و طبق تفاهم نامه ای که با شنوا سنج ها و بهزیستی منعقد شده کار غربالگری نوزادان تازه متولد شده انجام می گیرد.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: طبق هماهنگی که با ثبت احوال به عمل آمده تا غربال شنوایی نوزادان انجام نشود شناسنامه برایشان صادر نمی شود.

شرفی گفت: دستگاه های شنوایی سنجی معمولاً قیمت بالایی دارند که در مجموع 21 دستگاه برای استان تهیه شده که قیمت هر دستگاه 490 میلیون تومان است.

وی یادآور شد: هر سال دستگاه های جدید جایگزین دستگاه های فرسوده می شود و در این زمینه اعتباراتی از سوی بهزیستی اختصاص می یابد.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: بهزیستی تنها کار غربال شنوایی را انجام نمی دهد بلکه دوره درمان به طور کامل انجام می شود.

شرفی ادامه داد: بر اساس آمار در سال گذشته از مجموع 15 هزار و 276 نوزادی که در استان متولد شدند و مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند 5 نوزاد نیاز به کاشت حلزون و 24 نوزاد نیاز به سمعک تشخیص داده شدند.

وی اضافه کرد: نوزادانی که مشکوک باشند به مراحل بعدی ارجاع داده شده و به دکتر متخصص معرفی می شوند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان داشت: نوزادانی که به سمعک نیاز پیدا می کنند با توجه به قیمت بالای آن مورد حمایت بهزیستی قرار می گیرند و بهزیستی اعتبار خاصی را در این خصوص دیده است.
شرفی ادامه داد: سال گذشته و امسال تا پایان سال جاری بهزیستی استان هیچ مشکلی در تامین سمعک برای کودکان نخواهد داشت و کسانی که نیاز دارند به صورت دولتی در اختیارشان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تعدادی از نوزادان و کودکان در مراحل غربالگری نیازمند عمل های جراحی و تعدادی نیازمند کاشت حلزون می شوند، یادآور شد: سال گذشته از طریق بیمارستان و معرفی از سوی بهزیستی و دانشگاه بستر درمان برای نوزادان فراهم شد که سال گذشته پنج نفر برای این امر معرفی شدند و در حال حاضر این درمان ها در مشهد انجام می گیرد.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی ادامه داد: هدف بهزیستی در این طرح شناسایی نوزادان ناشنوا و جلوگیری از این معلولیت در سنین بالاتر است.

شرفی تصریح کرد: سال گذشته برای کودکان سه تا پنج سال طرح غربالگری شنوایی سنجی انجام شده و هدف این بوده کسانی که در طول دوران کودکی دچار مشکل جسمی شده و بیماری دارند از همان ابتدای زندگی شناسایی و مراحل درمان خود را طی کنند و برای رفتن به مدرسه آمادگی داشته باشند.

وی اضافه کرد: سال گذشته 9 هزار و 535 کودک سه تا پنج سال در استان در این طرح غربالگری شدند که 9 کودک نیاز به سمعک داشتند و تعدادی برای جرم گیری گوش معرفی شدند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "غربالگری شنوایی 15 هزار و 276 نوزاد در خراسان جنوبی – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "غربالگری شنوایی 15 هزار و 276 نوزاد در خراسان جنوبی – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.