فرد، خانواده و جامعه تحت تاثیر آسیب های تک فرزندی و کم فرزندی قرار می گیرد

فرد، خانواده و جامعه تحت تاثیر آسیب های تک فرزندی و کم فرزندی قرار می گیرد

معاون بنیاد ملی خانواده و پژوهشگر جمعیت گفت: علاوه بر آسیب های فردی تک فرزندی، خانواده نیز تحت تاثیر آسیب های آن قرار می گیرد و از آنجا که جامعه متشکل از خانواده است، این آسیب ها می تواند به جامعه نفوذ پیدا کند و در صورت افزایش آن به معضل اجتماعی تبدیل شود.

به گزارش لاکو، حجت الاسلام علی گودرزی در گفت وگو با ایمنا درباره عوارض تک فرزندی و کم فرزندی اظهار کرد: آثار و عوارض تک فرزندی و کم فرزندی را می توان با سه رویکرد فردی، خانوادگی و اجتماعی مورد تحلیل و بررسی قرار داد و راهکارهای موثرتری برای پیشگیری از معضلات آن اندیشید.

وی با اشاره به اینکه تک فرزندی سبب بروز آسیب ها و کمبودهایی برای فرزند می شود، افزود: علاوه بر آسیب های فردی تک فرزندی، خانواده نیز تحت تاثیر آسیب های آن قرار می گیرد و از آنجا که جامعه متشکل از خانواده است، این آسیب ها می تواند به جامعه نفوذ پیدا کند و در صورت افزایش آن به معضل اجتماعی تبدیل شود و تبعات گسترده تری را برای فردا و اجتماع به همراه داشته باشد.

محقق و پژوهشگر جمعیت در خصوص یکی از آثار مهم تک فرزندی ادامه داد: به عنوان مثال برخی تک فرزندان در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران با مشکلات و چالش هایی مواجه هستند و این مسیله می تواند موجب انزوا، گوشه گیری و فرار از جمع توسط آن ها شود، همچنین زمانی که این فرد ازدواج کند و خانواده تشکیل دهد، به علت تعامل و ارتباط ضعیف با دیگران و دچار شدن به مشکلات مختلف، تحمل سختی های زندگی نیز برای وی دشوار می شود، این در حالی است که اگر در خانواده ای با جمعیت بیشتر رشد می کرد، به طور قطع با دیگران تعامل موثرتری برقرار می کرد و سازگاری بیشتری در برخورد با دیگران و چالش های زندگی داشت.

حجت الاسلام گودرزی با اشاره به رابطه تک فرزندی، ازدواج و رشد جمعیت اضافه کرد: تحقیقات نشان دهنده این است که تک فرزندها بیشتر از دیگران در معرض آسیب هایی همچون طلاق قرار دارند و یکی از علت های آن نداشتن مهارت تعامل با دیگران و مهم تر از آن تعامل با همسر است و زمانی که طلاق اتفاق می افتد می تواند سبب بروز یا افزایش آسیب ها و بزه های اجتماعی شود، بنایراین توجه به موضوع تک فرزندی یا کم فرزندی باید بیش از پیش مورد توجه خانواده و اجتماع قرار گیرد.

وی با بیان اینکه آسیب های تک فرزندی از فرد تا جامعه با یک زنجیره به یکدیگر متصل می شود و باید تمام جوانب این آسیب ها را به صورت دقیق و عمیق بررسی و تحلیل کرد، گفت: مهم است که با در نظر گرفتن آسیب های تک فرزندی و کاهش جمعیت، با هم اندیشی فعالان حوزه جمعیت و خانواده ها، راهکارهای مختلف بیان شود و اقدامات موثری در راستای فرزندآوری و رشد جمعیت صورت گیرد تا از چالش پیری جمعیت جلوگیری شود.

پایان خبر لاکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرد، خانواده و جامعه تحت تاثیر آسیب های تک فرزندی و کم فرزندی قرار می گیرد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرد، خانواده و جامعه تحت تاثیر آسیب های تک فرزندی و کم فرزندی قرار می گیرد"، کلیک کنید.