مادر من عاشق فوتبال و پرسپولیس بود و نفهمیدم چرا خودم پرسپولیسی هستم

مادر من عاشق فوتبال و پرسپولیس بود و نفهمیدم چرا خودم پرسپولیسی هستم

آفتاب نیوز :

حالا دیگر پرویز دهداری را می شناسیم و می دانیم سیروس قایقران و جواد زرینچه و احمدرضا عابدزاده و کریم باقری و دیگران به واسطه چه کسی وارد تیم ملی شدند. می دانیم اخلاق ورزشکاری چیست و شخصیت یک انسان چقدر در پیش برد یک تیم کمک می کند. می دانیم که در هشتم اسفند 1365 در بحبوحه هشت سال دفاع مقدس و توپ و تانک ایران چگونه توانست با نتیجه دو بر یک بازی را از کویت ببرد. حالا همه ما می دانیم که ساخت یک نسل طلایی در فوتبال به واسطه زحمات «پرویز خان» است، پرویز خان دهداری که از حاشیه های دوران مربی گری او، استعفای 14 نفر از بازیکنان تیم ملی، در هنگام برگزاری بازی های آسیایی 1986 به علت اختلافات با او و کادر فنی اش در تیم ملی بود و علی ثقفی در قامت کارگردان و نویسنده و عطا پناهی به عنوان تهیه کننده تمام این روند را به خوبی نمایش گذاشتند.

در این فیلم مریم سعادت نقش همسر پرویز خان را بر عهده دارد که به بهانه همین ماجرا به گفتگو با این هنرمند پرداختیم که در ادامه می خوانید.

مهم ترین ویژگی «پرویز خان» که باعث شد حضور در این اثر را بپذیرید چیست؟

مهم ترین ویژگی این فیلم برای من این بود که کاراکتر ها واقعی بودند. البته من آن ها را ندیده بودم و ای کاش که فرصتی پیش می آمد تا آقای دهداری و همسرش را می دیدم. سعی کردم در ایفای این نقش حرف گوش کنم و به وظیفه ام عمل کنم و به نقش نزدیک شوم. ضمن این که بازی در این نقش و فیلم برای من بسیار جذاب بود. نقش خیلی اهمیت دارد که دوست داشته باشم و فرقی نمی کند که تلویزیونی باشد با سینمایی و حوزه کودک باشد یا بزرگسال، کیفیت نقش برای من اهمیت دارد و نقشی که در سریال «پرویز خان» داشتم، فوق العاده برایم جذاب بود.

مطمین هستم که فیلم سینمایی «پرویز خان» با استقبال مخاطبان مواجه خواهد شد نه به خاطر بازی من بلکه قصه جذابی که زندگی پرویز دهیاری داشته است که بسیار انسان شریفی بوده و فیلم هم فیلم شریفی است.

خود شما چقدر اهل فوتبال هستید؟

من در خانواده فوتبالی به دنیا آمدم و خانواده مخصوصا مادرم خیلی اهل فوتبال بود و بیشتر هم طرفدار تیم پرسپولیس بود. از بچگی که چشم باز کردم فوتبال دیدم و همیشه فکر می کردم، چون مادرم طرفدار پرسپولیس است من هم باید پرسپولیسی باشم نمی دام چرا، ولی از کودکی تا الان از برد پرسپولیس خوشحال می شوم.

شما که داستان زندگی این فرد را می دانید، تا چه اندازه در بیان شخصیت ایشان صداقت وجود دارد؟

فیلم سراسر صداقت بود و به نظرم جای آثار ورزشی و زندگی آدم های بزرگ ایران در سینما خالی است و نمایش زندگی چنین بزرگانی واجب است تا همه با زندگی و شخصیت این قهرمانان آشنا شوند. هنوز هستند مردمانی که پرویز دهیاری را نمی شناسند و امیدوارم فیلم سینمایی «پرویز خان» سکوی پرتابی برای ساخت چنین فیلم هایی در سینمای ایران باشد.

فکر می کنید تا چه اندازه جای آثار سینمایی و اقتباسی در سینمای ما خالی است؟

جای فیلم های سینمایی ورزشی در سینمای ما بسیار خالی است، ولی به نظر من ساخت آثاری درباره زندگی بزرگان این مملکت و درباره آدم های بزرگی که وجود داشتند و در رشته و کار خود بسیار پیشرو و تاثیرگذار بودند، بی نهایت خالی است و حتی مردم هم آن ها را نمی شناسند، مردم، پرویز دهداری را حتی نمی شناسند، یک بلواری است به نام دهداری و حتی مردم نمی دانند که این بلوار بخاطر پرویز دهداری به این نام نام گذاری شده است، کاش این مدل فیلم ها برای آگاهی بیشتر مردم ساخته شود، به خصوص که این فرد آدم حسابی بوده است.

فکر می کنید ساخت چنین فیلمی بتواند راه و علاقه بیشتر برای ساخت این آثار را باز کند؟

بله قطعا و امیدوارم که چنین اتفاقی رخ دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مادر من عاشق فوتبال و پرسپولیس بود و نفهمیدم چرا خودم پرسپولیسی هستم" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مادر من عاشق فوتبال و پرسپولیس بود و نفهمیدم چرا خودم پرسپولیسی هستم"، کلیک کنید.