مشارکت مردم امروزه در حوزه سلامت و سبک زندگی اهمیت بسیاری دارد

مشارکت مردم امروزه در حوزه سلامت و سبک زندگی اهمیت بسیاری دارد

لاکو/خراسان جنوبی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: امروز نیاز داریم که مردم مشارکت بیشتری در حوزه سلامت داشته باشند و سبک زندگی حایز اهمیت است.

بهرام عین اللهی، امروز جمعه 20 بهمن در آیین افتتاح همزمان 28 پروژه حوزه سلامت خراسان جنوبی که در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد، گفت: 67 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، 22 هزار عضو هیات علمی، 270 هزار دانشجو در رشته های مختلف، هزار بیمارستان و 150 هزار تخت که اخیرا افزایش یافته از دستاوردهای انقلاب است.

وی با یادآوری کنترل بسیاری از بیماری ها در کشور بیان کرد: بیماران از بسیاری کشورهای دیگر برای درمان به کشور ما مراجعه می کنند در حالی که قبل از انقلاب برای کارهای جزیی مجبور بودیم به خارج کشور برویم لذا در بسیاری از رشته ها موفق بوده ایم و هیچ رشته پزشکی نیست که در جایی از دنیا وجود داشته باشد و ما آن را در کشورمان نداشته باشیم.
عین الهی تصریح کرد: در ایام الله دهه فجر با افتخار باید بگوییم یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، حوزه سلامت بوده است و اکنون فرصت تحلیل و تبیین نداریم علیرغم اینکه وابستگی ما 100 درصدی بود و کاملا به غربی ها وابسته بودیم و در حوزه سلامت وضعیت بسیار بحرانی بود و پزشکان بی کیفیت کشورهای دیگر را داشتیم اما بعد از انقلاب در کل کشور از جمله خراسان جنوبی شاهد ارتقای حوزه سلامت هستیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون 99 درصد داروهای مورد نیاز کشور تولید داخل است و در زمینه دانش بنیان ها، تربیت نیروی انسانی، تامین اماکن و تجهیزات پزشکی پیشرفته از ابتدای انقلاب تاکنون رشد خوبی داشته ایم و در دوران کرونا نیز ثابت شد علیرغم اینکه این ویروس در همه جا یکسان بود اما با حمایت مردم و دانشمندان و با تولید 6 نوع واکسن با وجود همه تحریم ها با موفقیت از شرایط عبور کردیم.
وی بیان کرد: امروز نیاز داریم که مردم مشارکت بیشتری در حوزه سلامت داشته باشند و سبک زندگی حایز اهمیت است لذا پویش ملی سلامت که اخیرا اجرا شد، نشان داد هرچه مردم در تغذیه و ورزش به فکر خود باشند از بسیاری بیماری ها می توان پیشگیری کرد.
عین الهی به اجرای برنامه ملی سلامت خانواده اشاره کرد و گفت: سلامت جامعه باید از خانواده شروع شود لذا مراقبان بهداشت باید در خانواده ها حضور پیدا کنند تا مسایل حوزه سلامت به صورت اساسی دنبال شود و این طرح در 195 شهرستان اجرا شده و باید گسترس یابد تا تمامی شهرستان ها به تدریج درگیر شوند و اگر در این طرح بیماری پیدا شود در نظام ارجاع به پزشک متخصص و اگر نیاز به بستری باشد تا 95 درصد هزینه ها پرداخت می شود.
عین اللهی با بیان اینکه امیدواریم در خراسان جنوبی نیز به عنوان استان الگو این طرح پیاده سازی شود لذا  ارتقای سلامت در همه حوزه ها تحول ایجاد می کند افزود: امروز نیروهای بسیار خوبی در حوزه سلامت داریم و خراسان جنوبی هم نیروهای بسیار فداکاری دارد و کار تیمی بزرگی در حال انجام است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یکی از افتخارات دولت مردمی این است که سعی شده عدالت در سراسر کشور برقرار شود که این موضوع در خراسان جنوبی هم دنبال می شود لذا انواع و اقسام دستگاه های تشخیصی در استان مستقر شده است.

وی با اشاره به محرومیت تاریخی در برخی استان ها از جمله خراسان جنوبی گفت: از همین رو نیاز به کار جهادی در کل استان خراسان جنوبی داریم تا آنچه شایسته مردم است انجام شود و خانواده و جمعیت را از دیگر مباحث مهم کشور مطرح کرد که یکی از تکالیف حوزه بهداشت و درمان، جوانی جمعیت است لذا تاکید می شود در این زمینه بیش از پیش کار شود.

عین الهی با بیان اینکه مراکز درمان ناباروری باید در سطح استان گسترش یابد بیان کرد: این موضوع فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست لذا استاندار خراسان جنوبی هم کمک کند که این نقیصه برطرف شود
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه نگاه فقط داخل استانی نیست لذا هیچ محدودیتی  وجود ندارد و هر نقطه ای از کشور می تواند ممتاز باشد عنوان کرد: از خراسان جنوبی هم اقدامات بین المللی می تواند شروع شود لذا کارهای ویژه مورد انتظار بوده پس مراکز پژوهشی تحقیقاتی، شتاب دهنده ها و راه های میانبر در این زمینه حایز اهمیت است.

عین اللهی با اشاره به بهره برداری از 28 پروژه حوزه سلامت استان با اعتبار پنج هزار و 180 میلیارد ریال گفت: نباید به این طرح ها اکتفا کنیم بلکه ارتقای بیشتر آن مد نظر است تا به جایی برسیم که هیچ بیماری مجبور نباشد برای درمان به جای دیگری مراجعه کند.

وی گفت: دستگاه های ام آر آی در شهرستان های فردوس و طبس نصب شده و با افتخار اعلام می کنیم در این مدت 2 دانشکده علوم پزشکی در خراسان جنوبی به تایید شورای گسترش وزارتخانه رسید.

وزیر بهداشت افزود: ایجاد این دانشکده ها سختی های زیادی دارد اما با پیگیری های نمایندگان مردم در مجلس محقق شد.

که اگر از نظر عملی و آموزشی گسترش ایجاد می شود شاهد پیشرفت های اجتماعی و فرهنگی هم خواهیم بود و بر سطح آگاهی مردم آن منطقه افزوده می شود و دانشکاه علوم پزشکی بیرجند در طول انقلاب پیشرفت های فراوانی داشته و اقدامات تحولی در دولت مردمی هم زیاد بوده است.

عین اللهی گفت: افتتاح 43 پروژه بهداشتی و 34 پروژه درمانی با اعتبار 6 هزار میلیارد ریال قبل از پروژه های دهه فجر از دستاوردهای دولت سیزدهم در استان است.

وی با اشاره به تامین چهار هزار و 500 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی برای استان خراسان جنوبی عنوان کرد: نمایندگان مردم استان در مجلس هم به پروژه های بهداشت و درمان کمک خوبی کردند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مدیران باید جهادی و میدانی کار کنند افزود: همه مشکلات از مرکز حل نمی شود، وقتی امروز از بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند بازدید کردم و دیدم که انبار دارو فرسوده و در حال تخریب است این دیگر قابل حل از مرکز نیست
وی گفت: از همین رو رییس بیمارستان امام رضا را عزل کردم و رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند باید مدیر انقلابی را منصوب کند و در همه کارها نظارت کامل باشد.

عین اللهی با اشاره به لزوم ورود نرم افزاری به حوزه مدیریت ها و کار میدانی برای افزایش دقت کارها ادامه داد: کار مردم باید به سرعت انجام شود و پرونده ها درست باشد لذا درمان سریع و به موقع از شاخص های مهمی بوده که در نظام بهداشت و درمانی مورد انتظار است.

پایان خبر لاکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشارکت مردم امروزه در حوزه سلامت و سبک زندگی اهمیت بسیاری دارد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشارکت مردم امروزه در حوزه سلامت و سبک زندگی اهمیت بسیاری دارد"، کلیک کنید.