مشکلات توسعه فیبر نوری به روایت مدیران اپراتورهای ثابت / شهرداری تهران اصلاً همکاری نمی کند

به گزارش لاکو و به نقل از مجله لاکو، در نشست تخصصی «راهکارهای تحقق 3 میلیون اتصال شبکه فیبر نوری در سال 1403» مدیران برخی از اپراتورهای حاضر در پروژه فیبر نوری از مشکلات خود در این پروژه برای ایجاد پوشش و اتصال سخن گفتند. به زعم آن ها در کنار مشکلاتی که همچنان با شهرداری های شهرهای بزرگ وجود دارد، تامین سخت افزارهای لازم ازجمله OLT (ترمینال خط نوری، Optical Line Terminal) و مودم، چالشی است که تحقق اهداف پروژه را با تردید مواجه می کند.

مدیران اپراتورهای ثابت: پروژه فیبر نوری مشکل نقدینگی و تامین تجهیزات دارد

در این نشست، «صادق عباسی شاهکوه» مشاور وزیر ارتباطات و مجری طرح توسعه فیبر نوری منازل و کسب وکارها، عنوان کرد که پروژه توسعه شبکه FTTH در اروپا طی 10 سال اجرایی شده و هم اکنون به 60 درصد پوشش و 53 درصد اتصال رسیده است.

عباسی گفت که انتظار می رود تا پایان سال جاری یا حداکثر پایان دولت سیزدهم، ایجاد 20 میلیون پوشش فیبر نوری محقق شود؛ اما اکنون مسیله اتصال به شبکه مطرح است.

او با اشاره به این که در سال گذشته حدود 5 درصد اتصال ایجاد شده است، برنامه سال جاری را برای اتصال 20 درصدی محقق شدنی خواند.

شهرداری ها همکاری نمی کنند

در این نشست مدیران برخی اپراتورها به بیان مشکلات و نظرات خود پرداختند. ازجمله حسن شانه ساززاده، رییس هییت مدیره شاتل عنوان کرد که شهرداری های شهرهای بزرگ و به خصوص تهران با این پروژه همکاری نمی کنند و عمده پوششی که تاکنون ایجاد شده، مربوط به شهرهایی است که نظر اقتصادی کم برخوردار شمرده می شوند و به همین دلیل اتصال به شبکه با چالش مواجه شده است.

او گفت: «همین که کار ایجاد پوشش را در شهری انجام می دهیم، بدون تبلیغات و بازاریابی حدود 11 درصد مشترک جذب می کنیم که این عدد در شهر مشهد حدود 18 درصد است و این نشان می دهد اگر قرار است اتصال 3 میلیونی رخ بدهد، باید به سراغ شهرهای بزرگ تر و کلان شهرها برویم. این در حالی است که در تهران اصلاً شهرداری همکاری نمی کند و در شیراز هم 6 ماه است که کار خوابیده».

شانه ساززاده مشکل دیگر را تامین مودم عنوان کرد و گفت: «مودم های AC نمی توانند کیفیت لازم را ارایه دهند و باید مودم Wi-Fi 6 باشد تا مشترک لذت فیبر را احساس کند؛ اما تولیدکنندگان داخلی نمی توانند چنین مودم هایی را تولید کنند و در مقابل اجازه واردات هم داده نمی شود».

او همچنین از وزارت ارتباطات خواست تا با همکاری پست بانک، امکانی را فراهم کنند که مشترکان به صورت اقساطی و اعتباری، سرویس را خریداری کنند.

مسیله مودم جدی است

داود زارعیان، معاون تجاری و امور مشتریان شرکت مخابرات ایران از کمبود مودم و بی کیفیت بودن مودم های موجود در بازار انتقاد کرد و گفت: «اگر مسیله مودم حل نشود، انتظار 3 میلیون اتصال به سادگی محقق نمی شود».

او همچنین کمبود دیگر تجهیزات شبکه و پیمانکار نصب، به خصوص در شهرهای کوچک تر را گوشزد کرد و گفت: «در سال گذشته 98 هزار مشتری برای دریافت سرویس فیبر نوری در تهران ثبت نام کردند اما ما نتوانستیم به آن ها سرویس بدهیم».

معاون شرکت مخابرات عنوان کرد این شرکت تا پایان سال گذشته 309 هزار مشترک FTTH در کل کشور داشته که 110 هزار مشترک در سال 1402 جذب شده اند. به گفته او شرکت مخابرات در برنامه خود برای سال جاری اتصال 500 هزار مشترک جدید را داشته که در نظر دارد با اصلاح آن، هدف یک میلیون مشترک را تعریف کند.

استفاده از 5G برای افزایش پوشش

علیرضا صیدی، مدیرعامل مبین نت نیز در سخنان کوتاهی با تایید مشکلاتی که دیگر مدیران عنوان کردند، از رگولاتوری خواست اجازه ندهد تا میان اپراتورها رقابت ناسالمی در زمینه جذب مشترک ایجاد شود.

او گفت: «در زمینه پوشش، رقابت بدی ایجاد شد که درنتیجه آن برخی احساس کردند پولی ریخته شده و هرکس باید سهم خود را بردارد». او تاکید کرد از سرویسی که با قیمت بسیار پایین عرضه می شود، باید ترسید.

پوشش با اتصال به فیبر نوری تفاوت دارد

محمدعلی یوسفی زاده، مدیرعامل آسیاتک نیز در این نشست عنوان کرد این شرکت بیش از 750 هزار خانوار را تحت پوشش فیبر نوری قرار داده؛ اما تعداد اتصال های ایجادشده هنوز به 10 هزار نرسیده و از این نظر، اپراتورها کار سختی پیش رو دارند.

او پیشنهاد خود را برای افزایش سرعت در ایجاد اتصال، این طور توضیح داد: «پوشش کامل FTTH برای کلان شهرها است؛ اما در حاشیه شهرهای بزرگ و شهرهای کوچک از ادغام فیبر نوری و 5G استفاده می کنند. به این ترتیب سرعت اتصال تا 75 درصد افزایش و هزینه های اپراتور تا 43 درصد کاهش پیدا می کند».

یوسفی زاده گفت این طرح را به رگولاتوری پیشنهاد داده؛ اما تاکنون با آن موافقت نشده است. او درعین حال عنوان کرد چنین روندی می تواند سرنوشت 3G و VDSL را برای 5G هم رقم بزند و این فناوری بدون استفاده کامل از رده خارج شود.

مدیرعامل آسیاتک همچنین به روند اجرایی اتصال خانه ها به فیبر اشاره کرد و گفت: «دی ماه پارسال 40 تیم در کرمانشاه مستقر کردیم و تصور می کردیم می توانند 10 هزار اتصال ایجاد کنند؛ اما به سختی به 3 هزار خانه رسید». او ایجاد 20 درصد اتصال را نه هدفی یک ساله که پروژه ای 3 ساله خواند.

یوسفی زاده همچنین عنوان کرد به دلیل کمبود تجهیزات، تمامی 750 هزار مشترکی که تحت پوشش فیبر آسیاتک قرار گرفته اند، هم اکنون آماده سرویس دهی نیستند و گاهی این شرکت مجبور می شود برخی تجهیزات شبکه را از شهری که تقاضا فعلاً وجود ندارد به شهر دیگری منتقل کند. او گفت تولیدکنندگان داخلی قول داده اند هر هفته 500 مودم تامین کنند اما به 200 عدد هم نرسیده اند.

برای مودم باید فکری کرد

در پاسخ به این انتقادها، حسین ریاضی، رییس سندیکای صنعت مخابرات ایران عنوان کرد: «تولیدکنندگان داخلی می گویند اپراتورها حاضر نیستند برای قرارداد خود پیش پرداخت داشته باشند و برخی از آن ها بدهی های قبلی نیز دارند».

او با انتقاد از نبود نگاه بلندمدت در اجرای این پروژه عنوان کرد: «اگر قرار است امسال 3 میلیون اتصال ایجاد شود، باید سال گذشته چنین جلسه ای برگزار می شد».

ریاضی گفت: «حتی اگر همین امروز بخواهیم 3 میلیون مودم وارد کنیم تا کارهای مربوط به ثبت سفارش و تامین ارز و… انجام شود، عملاً به پایان شهریور می رسیم و این یعنی در نیمه دوم سال باید هرماه 500 هزار اتصال ایجاد شود که منطقی نیست».

او مشکل عمده صنعت را نه تامین مودم که جریان نقدینگی عنوان کرد که باعث شده است اپراتورها نتوانند هزینه های تولید را پرداخت کنند.

نتیجه گیری

در پایان این نشست، عباسی شاهکوه با جمع بندی نظرات عنوان شده، تاکید کرد: «تامین تجهیزات و به خصوص مودم اکنون به Bottleneck (گلوگاه) این پروژه تبدیل شده و باید برنامه ای برای آن اندیشید».

به گفته عباسی، پیشنهاد شده است توافقی میان اپراتورها، تولیدکنندگان و وزارت صمت انجام شود که اپراتورها در شرایط فعلی 10 تا 20 درصد نیاز خود را از داخل تامین کنند و برای بقیه اجازه واردات داشته باشند.

به گفته او سازمان تنظیم مقررات برنامه ای برای افزایش مشوق های ارایه شده در این طرح را دارد و درعین حال می خواهد از محل اعتبار موجود در صندوق توسعه فیبر نوری به اپراتورها وام بدهد.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشکلات توسعه فیبر نوری به روایت مدیران اپراتورهای ثابت / شهرداری تهران اصلاً همکاری نمی کند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشکلات توسعه فیبر نوری به روایت مدیران اپراتورهای ثابت / شهرداری تهران اصلاً همکاری نمی کند"، کلیک کنید.