نوسانات بازار را با تولید به حداقل می رسانیم

نوسانات بازار را با تولید به حداقل می رسانیم

آفتاب نیوز :

محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی امروز- چهارشنبه 12 اردیبهشت- در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای تنظیم بازار بستر سازی تولید را دنبال می کنیم تا بتوانیم از طریق یکنواختی تولید، نوسانات بازار را از نظر کمی و قیمتی به حداقل برسانیم.

وزیر کشاورزی تصریح کرد: عید نوروز امسال همزمان با ماه مبارک رمضان فشار زیادی برای تامین کالا وجود داشت که با برنامه ریزی صورت گرفته و تامین کالای مورد نیاز نسبت به سنوات گذشته کمتر دچار نوسان قیمت کالا بودیم و تثبیت در بازار اتفاق افتاد.

نیکبخت با بیان اینکه برخی کار های بر زمین مانده مانند تامین مواد اولیه و مشکل کمبود شکر را حل کردیم، گفت: متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه مربوطه نیازشان به شکر را تامین کنند.

وی با اشاره به عملکرد بانک مرکزی در حوزه تخصیص ارز کالا های اساسی در سال گذشته، گفت: سال 1402 بهترین سال برای تامین ارز کالا های اساسی بود و 13 میلیارد دلار ارز ترجیحی به نهاده های دامی و خوراکی های بخش کشاورزی تخصیص یافت.

نیکبخت با اشاره به اینکه تا امروز توسط کارخانه های تولید روغن و بازرگانان 70 هزار تن دانه های روغنی از کشاورزان خریداری شده است، یادآورشد: در هیچ میوه فروشی کمبود کالا مشاهده نمی شود، کالا ها تامین شده و گرانی برخی کالا ها ناشی از کمبود کالا نیست.

وی بیان داشت: وقتی حداکثر سازی تولید اتفاق می افتد قطعا بر اساس قانون عرضه و تقاضا، قیمت به تعادل می رسد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تک به تک محصولات را رصد می کنیم، گفت: برنامه تولید و تنظیم را بررسی می کنیم و بر اساس پیش بینی های که صورت می گیرد اگر مازاد بر نیاز داشته باشیم ما بدون هیچ گونه محدودیتی صادرات محصولات کشاورزی را در دستور کار خود قرار می دهیم.

نیکبخت در مورد خرید تضمینی محصولات کشاورزی گفت: تمام تلاش ما این است که محصولات کشاورزی را به سمت صنعت، بازرگانی و تجارت گره بزنیم این موضوع در سال 1402 در دستور این وزارتخانه بود و امسال هم با جدیت دنبال می شود.

وی با اشاره به اینکه با توجه به تجربه ای که در سال 1402 به دست آوردیم در سنوات آینده با حداقل خطا این پروژه را اجرا می کنیم، اضافه کرد: صنایع غذایی هم به عنوان بخشی از زنجیره تولید که مسیولیت فرآوری خام محصولات کشاورزی را برعهده دارد مورد توجه ما است و باید در خدمت تولید کننده باشد.
وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: با هماهنگی که با صاحبان صنایع به صورت مرتب انجام می شود به دنبال آن هستیم که آن ها به سمتی بروند که محصولات مازاد کشاورزان را بخرند. 

نیکبخت افزود: در مورد برخی از محصولات کشاورزی از جمله برنج، چای و دانه های روغنی سیاست ما بر این است که تا می توانیم دولت به عنوان خرید تضمینی ورود پیدا نکند تا بازرگانانی که کار واردات این محصولات را انجام می دهند و یا کارخانجاتی که محصولات در این حوزه تولید می کنند، محصولات کشاورزان را خریداری و فرآوری کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نوسانات بازار را با تولید به حداقل می رسانیم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نوسانات بازار را با تولید به حداقل می رسانیم"، کلیک کنید.