«هر سه شنبه یک مدرسه»؛ طرحی برای افزایش سرانه آموزشی – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری لاکو گروه استان ها: فاطمه سعادتیان نیک: مقام معظم رهبری اردیبهشت ماه سال 1393 در دیدار اعضای هیات مدیره جامعه خیران مدرسه ساز با ایشان فرمودند: «در هر کاری که مسوولان کشور و مدیران اصلی کشور، امور را به مردم محول کردند، این کار موفق شد، این کار پیشرفت کرد؛ این یک تجربه است، این را باید ما یاد بگیریم.» ایشان همچنین فرمودند: «حضور مجموعه خیران مدرسه ساز یکی از پدیده های مبارک انقلاب و کشور ما است»

مسوولان استان خراسان رضوی و شهرستان مشهد با بهره گرفتن از این راهبرد جدی با کمک گرفتن از خیران طی سال های گذشته تلاش کردند تا مشکلات شدید فضای آموزشی در این شهرستان به ویژه در مناطق حاشیه شهر را کاهش دهند؛ تلاشی که از آبان ماه سال 1402 رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و با اجرای طرح سه شنبه های امید «هر سه شنبه یک مدرسه» استمرار و سرعتی مضاعف یافت.

طرح سه شنبه های امید «هر سه شنبه یک مدرسه» که با افتتاح دبستان 12 کلاسه امام موسی کاظم (ع) در ناحیه یک مشهد آغاز شد طرحی است که بر اساس آن در سه شنبه هر هفته باید یک مدرسه در یکی از مناطق شهرستان مشهد افتتاح شود که همین این امر موجب تلاش و همت مضاعف مسوولان شده است.

تشویق خیران و ایجاد بارقه امید در بین مردم و خانواده دانش آموزان

فرماندار مشهد در گفت وگو با خبرنگار لاکو به تشریح دلایل و اهداف آغاز طرح سه شنبه های امید «هر سه شنبه یک مدرسه» پرداخت و گفت: با توجه به کمبود سرانه فضای آموزشی در شهرستان مشهد به خصوص مناطق حاشیه شهر نیاز به اقدام و فکری جدی بود چراکه این مشکل در برخی از مناطق این شهرستان بسیار بحرانی شده بود.

محسن داوری با بیان اینکه برای استفاده از ظرفیت مردم در راستای حل این مشکل خیران را به صحنه آوردیم افزود: از سوی دیگر تلاش کردیم تا با اجرای طرح سه شنبه های امید «هر سه شنبه یک مدرسه» از ظرفیت رسانه ها برای امیدآفرینی در بین مردم و افزایش مشارکت در امر مدرسه سازی استفاده کنیم.

وی تشویق خیران و ایجاد بارقه امید در بین مردم و خانواده دانش آموزان را از مهمترین اهداف طرح سه شنبه های امید «هر سه شنبه یک مدرسه» عنوان و ابراز کرد: خوشبختانه در شهرستان مشهد هیچ مدرسه کانکسی وجود ندارد.

سرانه فضای آموزشی در شهرستان مشهد 3.2 مترمربع است

فرماندار مشهد با اشاره به اختلاف سرانه آموزشی در مدارس این شهرستان با سرانه استان و استاندارد آن اظهار کرد: سرانه فضای آموزشی در شهرستان مشهد 3.2 مترمربع است که البته در برخی مناطق حاشیه شهر به 1.2 مترمربع هم می رسد و این در حالی است که سرانه استان حدود 5 و سرانه استاندارد 8 مترمربع است.

«هر سه شنبه یک مدرسه»؛ طرحی برای افزایش سرانه آموزشی

داوری به نقش موثر خیران در نهضت مدرسه سازی اشاره و تصریح کرد: وقتی یک خیر پای کار می آید، برکتش به اندازه ای است که سرعت کار در ساخت مدارس بیشتر و هزینه های آن کمتر می شود و از طرفی مراقبت از این مدارس توسط مردم بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه از آبان ماه سال گذشته تا کنون سه شنبه هر هفته بدون وقفه شاهد افتتاح یک مدرسه در شهرستان مشهد بودیم، خاطرنشان کرد: علاوه بر کمک های خیران با جذب اعتبارات مولدسازی روند نهضت مدرسه سازی با شتاب ادامه دارد و تلاش داریم تا پایان سال 1404 با حل بسیاری از کمبودهای فضاهای آموزشی شهرستان مشهد شاهد رشد سرانه این شاخص و نزدیک شدن به استانداردها باشیم.

فرماندار مشهد از کمبود فضای آموزشی و نیروی انسانی به عنوان مهمترین مشکلات حوزه آموزش و پرورش در این شهرستان یاد و تصریح کرد: توجه به حوزه دانش آموزی و تعلیم و تربیت امر زیرساختی است که باید به آن توجه شود.

داوری با تاکید بر اینکه مدرسه سازی ابزار تحقق تعلیم و تربیت است خاطرنشان کرد: البته این مساله مقدمه است و باید برای ارتقای سطح علمی، فرهنگی و اجتماعی جامعه از طریق آموزش و پرورش که هدف اصلی است برنامه ریزی جدی صورت گیرد.

«هر سه شنبه یک مدرسه»؛ طرحی برای افزایش سرانه آموزشی

وی به نقش مهم و موثر معلمان در تحقق اهداف عالی تعلیم و تربیت اشاره و تاکید کرد: مخاطب فرهنگیان و معلمان جامعه ای هستند که کمترین اطلاع را از دستاوردها و رویکردهای نظام اسلامی دارند و برعکس همین افراد مخاطب هجمه بالای دشمنان اسلام هم هستند.

داوری به تلاش دشمن برای تسلط بر افکار نسل جوان اشاره کرد و افزود: معلمان مهمترین افرادی هستند که می توانند با جهاد تبیین رویکردها، دستاوردها، آرمان های و افق انقلاب اسلامی را به درستی برای آینده سازان کشور ترسیم کنند.

افزایش سرانه آموزشی در حاشیه مشهد مقدس

در همین رابطه همچنین سیدامیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه در سه سال گذشته یک مترمربع سرانه آموزشی در حاشیه مشهد مقدس افزایش داشته است، اظهار کرد: سرانه آموزشی حاشیه شهر مشهد از 1 .8 به 2.8 مترمربع افزایش یافته است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه چهار هزار کلاس درس علاوه بر اعتبارات نوسازی در روند ساخت قرار دارد افزود: هرچند سرانه آموزشی خراسان رضوی نسبت به کشور پایین تر است اما با اجرای طرح مولدسازی تلاش داریم تا این رقم را به بالاترین حد ممکن برسانیم.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه 25 درصد از مدارس این استان فرسوده و نیازمند بازسازی است، تصریح کرد: خیران در 30 درصد از مجموع 1500 کلاس درس که طی یک سال گذشته در استان خراسان رضوی احداث شده، مشارکت داشتند.

«هر سه شنبه یک مدرسه»؛ طرحی برای افزایش سرانه آموزشی

شوشتری کاهش مدارس کانکسی را از رویکردهای مهم آموزش و پرورش خراسان رضوی بیان کرد و افزود: 60 مدرسه کانکسی طی یک سال گذشته در این استان جمع آوری و به جای آنها کلاس درس احداث شد.

بستر احداث 5 هزار کلاس درس در سطح خراسان رضوی

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان رضوی در نشست خبری روز معلم با بیان اینکه متوسط سرانه آموزشی کشور 5.2 متر مربع است اظهار کرد: این سرانه در خراسان رضوی 4.3 متر مربع و در حاشیه شهر مشهد در پایین ترین حد ممکن یعنی 2 مترمربع است.

جاسم حسین پور افزود: سرانه فضای آموزش و پرورش در کل کشور اعم از فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی، به ازای هر دانش آموز 5.2 مترمربع و در استان خراسان رضوی 4.3 متر مربع است.

وی با بیان اینکه استانداردی که سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مشخص کرده 8.2 متر مربع فضا به ازای هر دانش آموز است، اظهار کرد: مولدسازی یکی از مهمترین اقدامات بود که سال گذشته با همت مسوولان ملی و استانی صورت گرفت که از نظر وسعت در سطح کشور نمونه بودیم.

«هر سه شنبه یک مدرسه»؛ طرحی برای افزایش سرانه آموزشی

حسین پور خاطرنشان کرد: بر همین اساس بستر احداث 5000 کلاس درس در سطح استان و در مشهد و به ویژه حاشیه شهر فراهم شده است که امیدواریم سال جاری عملیات اجرایی این طرح مولدسازی انجام شود.

بهره برداری از 16 مدرسه در سه شنبه های افتتاح بخش تبادکان

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش تبادکان در گفت وگو با خبرنگار لاکو با بیان اینکه از اوایل آبان 1402 و آغاز طرح سه شنبه های امید «هر سه شنبه یک مدرسه» تاکنون 16 مدرسه افتتاح شده است، اظهار کرد: این مدرسه ها دارای 175 کلاس درس است که با صرف هزینه ای بالغ بر 186 میلیارد تومان ساخته شده است.

محمدحسین عبداللهی افزود: از اواسط سال 1401 تاکنون 218 کلاس درس با مجموع 257 میلیارد تومان هزینه در تبادکان افتتاح شده و به بهره برداری رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: ساخت این مقدار کلاس درس جز با فضل الهی، همت خیران، همکاری اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس و مجمع خیران مدرسه ساز و اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی میسر نمی شد.

مدیر آموزش و پرورش تبادکان با اشاره به افتتاح استخر، دو سالن ورزشی و یازده میدان چمن ورزشی اظهار کرد: در هفته آینده چهار زمین چمن مصنوعی آماده افتتاح است که برای احداث و تجهیز آنها 41 میلیارد تومان هزینه شد.

«هر سه شنبه یک مدرسه»؛ طرحی برای افزایش سرانه آموزشی

عبداللهی با بیان اینکه تبادکان با 160 هزار دانش آموز پرجمعیت ترین منطقه آموزشی آموزش و پرورش کشور است تاکید کرد که نهضت مدرسه سازی تا برطرف شدن کامل مشکل کمبود فضاهای آموزشی در این منطقه ادامه دارد.

وی با تقدیر از کمک خیران نیکوکار مدرسه ساز خاطرنشان کرد: اهمیت حضور و مشارکت خیران آن قدر زیاد است که بیشتر مدرسه سازی هایی که در تبادکان انجام می شود، با همت و تلاش خیران صورت می گیرد و آن ها با ساخت مدرسه، در واقع برای خود و خانواده خود روضه رضوان می سازند.

بی شک حفظ استقلال، اقتدار و عزت کنونی جمهوری اسلامی نیازمند آینده سازانی متخصص و متعهد در زمینه های مختلف است؛ متخصصانی که در ساختار نظام تعلیم و تربیت کشور رشد می یابند و کلاس درس استاندارد و مناسب به عنوان یکی از زیرساخت های ضروری نقش تاثیرگذاری در تحقق اهداف آن دارد.

در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری به نام «جهش تولید با مشارکت» نامگذاری شده است، طرح سه شنبه های امید «هر سه شنبه یک مدرسه» می تواند تجربه موفقی برای اجرای طرح های مستمر و برنامه ریزی شده با مشارکت مردم در بخش های مختلف در راستای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«هر سه شنبه یک مدرسه»؛ طرحی برای افزایش سرانه آموزشی – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«هر سه شنبه یک مدرسه»؛ طرحی برای افزایش سرانه آموزشی – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.