هشدار نسبت به تخریب و نابودی یک تپه تاریخی نزدیک تهران

هشدار نسبت به تخریب و نابودی یک تپه تاریخی نزدیک تهران

به گزارش لاکو، شبکه سمن های میراثی استان تهران درباره ی تخریب و نابودی تپه ی تاریخی قمی آباد در بیانیه اعلام کرد:

همان طور که آگاه هستید نزدیک به یک ماه است که خبر نابودیِ تپه ای باستانی در روستای قمی آباد ری رسانه ای شده است؛ هر چند رسانه ای شدن این خبر، و پی گیری های فعالان و دوستداران میراث فرهنگی، و روشنگری و پایداری پایگاه ملی میراث فرهنگی ری در این خصوص، که بنا بر اخبار و اسناد منتشره در سال 1397 کاوش هایی استعلامی و اضطراری را در آن جا انجام داده و حتا پرونده ی ثبتی تپه باستانی مذکور نیز تهیه و به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ارایه شده بود، گام مثبتی بود تا همگان به عمق تخریب آثار تاریخی ارزشمند پی ببرند، شوربختانه واکنش اداره کل تهران و سخنان نسنجیده ی معاونت میراث فرهنگی آن در خبری تلویزیونی که منکر تاریخی بودن تپه ی مورد نظر شده بود، نگرانی ما فعالان این حوزه را موجب شده است؛ به ویژه آن که پایگاهی خبری اسناد سابقه و استعلام مالک از اداره کل میراث فرهنگی استان تهران را – پیش از تسطیح و ساخت وساز – منتشر ساخت که نشان از آن دارد که با این تخریب همراهی شده است!

اکنون به نظر می رسد و پیشنهاد می کنیم برای اعاده حیثیت و اعتبار به اداره کل یادشده، جدا از آن که؛ 1. پی گیری شود که خاک تپه تخریب شده به کجا برده شده است، 2. بررسی و کاوش اضطراری و نجات بخشی بقایای تپه ی باستانی در سطوح و لایه های زیرین انجام شود، 3. نسبت به تصحیح خطای خبری یادشده اقدام گردد، 4. هم چنین نسبت به کسانی در اداره کل که سبب چنین اقدامی شدند بازرسی موثری انجام شود که چرا تا آغاز سال 1402 نسبت به ثبت ملی این تپه ی باستانی اقدام نشده بود؛ تپه ای که بر پایه ی اسناد از سال 1372 مورد بازدید کارشناسان قرار گرفته و به دلیل دارا بودن سفال ها و لایه هایی از اواخر دوران ساسانی تا قرون اولیه ی اسلامی ارزشمند بوده و اعلام شده بود که دخل و تصرف غیرقانونی در آن تحت هر عنوانی مجاز نیست و به تازگی هم پرونده ی ثبتی آن تهیه شده بود، و مهم تر از همه 5. چه کسانی و با چه هدفی با برداشته شدن و نابودی و حذف این تپه همراهی کردند و حتا هم چنان با اطلاعات غلط درباره ی محوطه ی باستانی دیگری، که نگاه بانی از آن جای خود را دارد، سعی در گمراه کردنِ افکار عمومی را دارند؟! آشکار است که تنها با استعفا و کنار گذاشتن این افراد و ارایه ی گزارشی شفاف از روند کار است که می توان اعتبار از دست رفته را بازگرداند.

گفتنی است، تپه ی باستانی نابودشده در بهار سال جاری در ابعاد تقریبی 500 در 400 متر، بر سر شاهراه بازرگانیِ باستانی، موسوم به جاده ی ابریشم، و در میان مجموعه ای از تپه های تاریخی قرار داشت: در شرق این تپه، تپه ی باستانی بهرام در روستای مقیم آباد قرار دارد؛ در شمال آن، درست در آن سوی اتوبان ری ـ قرچک، تپه -قلعه ی باستانی طالب آباد واقع است؛ و محوطه های باستانی بسیار مهمِ تپه میل و چال ترخان، مربوط به عصر ساسانی، در سمت غرب و جنوب غربی قمی آباد قرار دارند و پیش از نابودی کامل، حفاری های غیرمجاز متعددی در جای به جای این تپه ــ که از آن سفال های پیش از تاریخ (فرهنگ چشمه علی یا اواخر هزاره ی ششم) تا دوران اسلامی به دست آمده ــ صورت گرفته بود.

47217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار نسبت به تخریب و نابودی یک تپه تاریخی نزدیک تهران" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار نسبت به تخریب و نابودی یک تپه تاریخی نزدیک تهران"، کلیک کنید.