همه چیز درباره آخرین پروژه ای که سید ابراهیم رییسی افتتاح کرد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین،دیروز سد قیز قلعه سی به عنوان بزرگترین پروژه ی آبی کشور با حضور روسای جمهوی ایران و جمهوری اذربایجان به بهرداری رسید. این سد بنا بر اعلامی صورت گرفته مهم ترین پروژه آبی و مرزی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان است که با ظرفیت تامین آب 74 هزار هکتار اراضی شمال غرب کشور و اشتغال زایی 10 هزار نفر به بهره برداری رسیده است.

طول خطوط انتقال 144 کیلومتر تعریف شده و قدرت انتقال اب نیز هشتاد متر مکعب بر ثانیه است.

سدّ قیز قلعه سی بر روی رودخانه ارس و در پایین دست سد خداآفرین و در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد. عمیات ساخت این سد خاکی با هسته رسی در سال 1385 آغاز شد و در سی امین روز اردیبهشت افتتاح گردید . ساعاتی پس از افتتاح این سد، هلی کوپتر حامل رییس جمهوری و همراهان در مسیر رفتن به پالایشگاه تبریز در ارتفاعات جنگل دیزمار در نزدیکی ورزقان سقوط کرد و تمام سرنشینان این هلی کوپتر به شهادت رسیدند.

طرح اولیه سد قیزقلعه سی در سال 1385 توسط کشور جمهوری آذربایجان مطرح شد که بازنگری، اصلاح و اجرای کامل سد توسط مهندسان ایرانی صورت گرفته است. سد قیز قلعه سی، از نوع خاکی با هسته رسی احداث شده است که طول تاج سد 850 متر و ارتفاع آن 37 متر است و دو واحد نیروگاهی 40 مگاواتی با ظرفیت تولید 270 گیگاوات ساعت انرژی قابل استحصال سالانه در دو طرف سد طراحی شده است.حجم مخزن سد قیز قلعه سی 62 میلیون مترمکعب است. بتن ریزی بالغ بر 500 هزار مترمکعب، 6 میلیون مترمکعب خاک برداری و سنگ بر داری، بیش از 2 میلیون مترمکعب خاک ریزی و 42 کیلومتر حفاری تزریق، اجرای دایک و انحراف دومرحله ای مسیر رودخانه به منظور قرارگیری سازه های بتنی در بدنه خاکی سد انجام شده است.

همه چیز درباره آخرین پروژه ای که سید ابراهیم رییسی افتتاح کرد

لازم به توضیح است توافقنامه همکاری مشترک در زمینه ادامه ساخت و بهره برداری مشترک از سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی حدود 9 سال قبل امضا شد و در سال 1395 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید .

به دنبال بهره برداری از سد قیز قلعه سی حجم آب ذخیره شده در سد خداآفرین که در بالادست سد قیز قلعه سی قرار دارد از طریق کانال و شبکه پایاب به دشت های آذربایجان شرقی، اردبیل و جمهوری آذربایجان به میزان 2 میلیارد متر مکعب در سال تزریق می شود و زمینه توسعه بخش های گردشگری، کشاورزی و نیز تولید انرژی برقابی فراهم خواهد شد.

تامین آب شبکه خداآفرین، تامین برق به میزان 270 گیگاوات ساعت در سال و تنظیم آب سالیانه به میزان 2 میلیارد مترمکعب برای ایران و جمهوری آذربایجان از جمله اهداف ساخت سد قیزقلعه سی به شمار می رود. این سد به گفته مسیولان دو کشور نماد وحدت و دوستی ایران و آذربایجان خواهد بود.

هزینه احداث این سد چقدر بود؟

یوسف غفارزاده، مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی میزان سرمایه گذاری انجام شده در اجرای این طرح را پنج هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این سرمایه گذاری توسط کشورمان انجام شده و مراحل پرداخت سهم 50 درصدی طرف مقابل در حال توافق و نهایی شدن است.

غفارزاده خاطرنشان کرد: سد قیز قلعه سی بر روی رودخانه مرزی ارس و بر اساس پروتکل های دو کشور ایران و آذربایجان، به منظور بهره برداری مشترک از آب و انرژی این رودخانه احداث شده است.

وی ادامه داد: نخستین تجربه موفق کشورمان در اجرای طرح آبی مشترک مرزی، در 53 سال پیش و با احداث سد ارس بر روی رودخانه ارس که به صورت مشترک با کشور جمهوری آذربایجان بود صورت گرفت.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: این طرح به یکی از موفق ترین طرح های مشترک مرزی تبدیل شد.

غفارزاده افزود: بعد از آن، 200 کیلومتر پایین تر از سد ارس، سد خداآفرین و 12 کیلومتر پایین تر از آن، سد قیزقلعه سی باهدف استفاده از حقابه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه مرزی ارس و استفاده بهینه از آب و انرژی ارس احداث شه است.

وزیر نیرو نیز پیش از این با بیان اینکه سد قیز قلعه سی به رونق اقتصادی استان های شمال غرب کشور کمک می کند، گفت: توسعه گردشگری و تامین آب شرب شهرها از جمله دستاوردهای مهم افتتاح سد قیز قلعه سی است.

افتتاح سد قیزقلعه سی آخرین فعالیت رییس جمهور و همراهان شهیدش بود.

223223

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "همه چیز درباره آخرین پروژه ای که سید ابراهیم رییسی افتتاح کرد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "همه چیز درباره آخرین پروژه ای که سید ابراهیم رییسی افتتاح کرد"، کلیک کنید.