هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است - خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار لاکو، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۴ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح پنجشنبه هفتم تیرماه با میانگین ۱۱۱ کماکان وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان) را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۱۲۸، میدان انقلاب ۱۴۲، بزرگراه خرازی ۱۳۱، رهنان ۱۱۲، زینبیه ۱۰۱، بولوار کاوه ۱۰۵ و ولدان (ایستگاه ورزشگاه میثاق) ۱۱۲ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه خیابان احمدآباد با عدد ۱۶۰ AQI ناسالم برای عموم شهروندان است.

شاخص هوا همچنین در ایستگاه پارک زمزم با عدد ۸۵، دانشگاه صنعتی و خیابان فرشادی ۹۷، سپاهان‌شهر ۹۲، خیابان فیض ۹۹ و میرزا طاهر با عدد ۹۱ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول است.

همچنین اداره کل هواشناسی استان اصفهان طی روزهای گذشته با صدور ۲ هشدار سطح زرد اعلام کرده است که از بعد از دوشنبه چهارم تیرماه تا اواخر وقت پنجشنبه هفتم تیرماه به سبب تداوم ناپایداری‌های همرفتی، وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و شعاع دید به ویژه در مناطق شرق، شمال شرق، مرکز و جنوب استان و به ویژه کلانشهر اصفهان پیش بینی می‌شود.

امروز شاخص هوا در زرین‌شهر با میانگین ۹۰، خمینی شهر ۹۲، شاهین شهر ۹۳، مبارکه ۹۹ و نجف آباد با میانگین ۷۳ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول و در سجزی با ۱۳۵ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس و قهجاورستان با ۱۵۲ قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.