پیام بارز «بارزانی» از ایران برای جهان

پیام بارز «بارزانی» از ایران برای جهان

سفر بارزانی به ایران برای تحکیم روابط و تاکید بر ایفای نقش اقلیم کردستان به عنوان بخشی از کل حاکمیت عراق برای اثرگذاری در حوزه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی حایز اهمیت است.

به گزارش لاکو، به نقل از جهان نیوز، سفر «نچیروان بارزانی» به ایران و دیدار وی با مقامات کشورمان حاوی پیام های مختلفی است. این دومین سفر بارزانی به ایران پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم و به عنوان رییس اقلیم کردستان عراق است.

بارزانی پیشتر در مراسم تحلیف آیت الله رییسی به ایران آمده بود و حالا ضمن دیدار با رهبر معظم انقلاب با رییس جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی ملاقات و گفت وگو کرد.
وی در صفحه ایکس خود درباره دیدار با رهبر معظم انقلاب نوشت: « بە دیدار رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران آیت الله العظمی سید علی خامنه ای در تهران شرفیاب شدم.در این نشست بر آمادگی و تمایل عراق و اقلیم کردستان جهت پیشبرد روابط همە جانبە با جمهوری اسلامی ایران تاکید نمودیم.»

حضور رییس اقلیم کردستان عراق پس از تحولات منطقه از جمله حمله تلافی جویانه و بازدارنده موشکی پهپادی ایران به رژیم صهیونیستی برای ناظران و افکارعمومی معنادارتر تلقی می شود.

سفر بارزانی به ایران و رایزنی های وی، این پیام را برای اسراییل و گروه های تجزیه طلب کُرد و سایر بازیگران ارسال می کند که اقلیم کردستان به هیچ وجه پشتیبان و مخفیگاه مناسبی برای آنان نیست

برخی از بازیگران منطقه ای از جمله رژیم صهیونیستی سعی داشتند تحرکاتی در اقلیم کردستان عراق به عنوان حیاط خلوت ایران انجام دهند و خود را در این منطقه نزدیک ایران تثبیت و اقلیم را به پایگاهی ناامن کننده برای کشورمان تبدیل کنند.

سفر بارزانی به ایران و رایزنی های وی، این پیام را برای اسراییل و گروه های تجزیه طلب کُرد و سایر بازیگران ارسال می کند که اقلیم کردستان به هیچ وجه پشتیبان و مخفیگاه مناسبی برای آنان نیست.

درواقع بارزانی تاکید می کند که اقلیم کردستان عراق یک منطقه جداشده از این کشور نیست و در طرح امنیتی یک پارچه عراق در همکاری با جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهد کرد و تصریح کرد که به ابزاری برای اهداف دشمنان بدل نمی شود.

از همین روست که رییس اقلیم کردستان در دیدار با آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور کشورمان بیان می کند: «هیچ عقل سلیمی اجازه نمی دهد ما روابط با رژیمی را که امروز در بدترین موقعیت خود قرار دارد، بر روابط با کشور قدرتمند و دوست ترجیح دهیم.»
وی همچنین بر پایبندی بر اجرای کامل توافق امنیتی ایران و عراق تاکید کرد.

بارزانی همچنین از ایران به عنوان دوست روزهای سخت یاد می کند و با یادآوری و قدردانی از دستاوردهای سردار شهید سلیمانی در مقابله با تروریست داعش و ایجاد امنیت در منطقه بیان کرد: «اشتراکات دینی، تاریخی و فرهنگی، در طول سالیان متمادی همسایگی، پیوندهایی عمیق را میان دو طرف ایجاد کرده است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست روزهای سخت و کشوری است که همواره در هنگام بروز مشکلات کنار عراق و اقلیم کردستان بوده است.»

این سفر خیلی زود بازتاب بین المللی یافت و «متیو میلر»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در پاسخ به این که چه نظری درباره سفر نیچروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان به ایران دارد، گفت: «نمی خواهم درباره این گفت وگوی به خصوص اظهار نظر کنم اما ما مسلما، همیشه تشویق به انجام شدن گفت وگوهایی کرده ایم که به تنش زدایی و ثبات بیشتر در منطقه، از جمله در قبال ایران می انجامد.»

با توجه به سخنان رییس اقلیم کردستان عراق به چند موضوع مهم و محوری در این سفر می توان اشاره کرد.

ضعف رژیم صهیونیستی به ویژه بعد از عملیات وعده صادق برای همه بازیگران کوچک و بزرگ منطقه ای مشخص است و اقلیم کردستان نیز روی یک اسب بازنده که می تواند روابط خود را با کشوری قدرتمند و دارای اشتراکات مهم فرهنگی و اجتماعی و … از جمله ایران خدشه دار کند، شرط نمی بندد و اقلیم کردستان از این ظرفیت برای تحکیم روابط فی مابین استفاده می کند.

جمهوری اسلامی ایران که مقتدرانه در خاورمیانه حضور فعال دارد نه تنها امروز بلکه در طول تاریخ روابط خود با کشورهای مختلف را تحت عنوان یک شریک امن و دوست روزهای سخت تداوم بخشیده و عقلانیت سیاسی بر روابط حسنه با ایران تاکید می کند که سفر بارزانی به کشورمان نیز در همین راستا انجام شده است.

پایان خبر لاکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیام بارز «بارزانی» از ایران برای جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیام بارز «بارزانی» از ایران برای جهان"، کلیک کنید.