پیش‌بینی تولید بیش از یک میلیون تن گندم در آذربایجان‌غربی

پیش‌بینی تولید بیش از یک میلیون تن گندم در آذربایجان‌غربی

لاکو/آذربایجان غربی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال ۴۰۸ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی زراعی آبی و دیم استان زیر کشت گندم رفته است و پیش‌بینی می‌شود از این سطح بیش از یک میلیون تن گندم تولید شود.

خسرو شهبازی در گفت‌وگو با لاکو با اعلام آغاز برداشت نخستین خوشه‌های طلایی گندم از اوایل تیر ماه در استان، افزود: سال زراعی گذشته با خرید تضمینی ۶۸۳ هزار تن رتبه استان به مقام پنجم کشوری ارتقا یافت و امسال نیز پیش بینی می‌شود این میزان خرید به ۷۵۰ هزار تن افزایش یابد.

وی این میزان تولید را نوعی رکوردشکنی برای استان عنوان و ادامه داد: شرایط آب‌وهوایی مناسب و بارندگی‌های خوب، استفاده از بذر و تاریخ کشت مناسب، مصرف بهینه کودهای ازته، فسفاته و پتاسه، مدیریت مزرعه خوب توسط  کشاورزان در کنار سایر اقدامات فنی کارشناسان از دلایل این افزایش تولید است.

وی تصریح کرد: امسال اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان با همکاری ۷۲ مرکز خرید دولتی، تعاونی و خصوصی با مباشری اداره تعاون روستایی، گندم کشاورزان را با نرخ تضمینی به قیمت ۱۷۵ هزار ریال و براساس چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید با حضور نمایندگان خرید سازمان به عنوان عامل تشخیص و ذیحساب خریداری می‌کند. 

این مسئول اضافه کرد: یک هزار و ۲۵۰ کمباین بومی و ۴۰۰ کمباین مهاجر برداشت گندم تولیدی استان را بر عهده داشته و ۸۵ گروه ستادی در سراسر استان بر امر برداشت نظارت و علاوه بر تنظیم کمباین ها، توصیه‌های فنی را برای کمباین‌داران و کشاورزان ارائه می‌کنند.

پایان خبر لاکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش‌بینی تولید بیش از یک میلیون تن گندم در آذربایجان‌غربی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش‌بینی تولید بیش از یک میلیون تن گندم در آذربایجان‌غربی"، کلیک کنید.