پیش بینی می شود امسال 15 میلیون تن گندم در کشور تولید شود – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

پیش بینی می شود امسال 15 میلیون تن گندم در کشور تولید شود - خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری لاکو، سهراب سهرابی، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در برنامه سیما گفت: گندم در جهان یک ابزار سلطه است و قدرت چانه زنی و روابط دولت ها و یک مکانیزم بازدارنده در دنیا به شمار می رود. با این نگاه وزارت جهاد کشاورزی در راستای خودکفایی پایدار محصول گندم برنامه ریزی و اقداماتی را انجام داده است.

وی افزود: گندم در کشور ما یکی از محصولاتی است که مستقیماً به امنیت غذایی مرتبط بوده و بیش از 40 درصد از انرژی و 44 درصد از پروتیین مردم ایران از محل گندم تامین می شود؛ بنابراین برنامه ریزی هایی داشتیم تا بتوانیم به آن خودکفایی پایدار دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش ها و جمع بندی هایی که داشتیم سطح زیر کشت گندم ایران شامل 2 میلیون هکتار گندم آبی و 4 میلیون هکتار گندم دیم مجموعاً 6 میلیون هکتار است و تا پایان هفته گذشته آخرین گزارشی که در سامانه سیفا یا سامانه شرکت بازرگانی دولتی ایران ثبت شده 3 میلیون و 550 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری شده است.

این مسوول دولتی اظهار کرد: عملیات برداشت در استان ها همچنان ادامه دارد هم در اقلیم های گرم جنوب و هم در اقلیم گرم و مرطوب کشور آغاز شده و ادامه دارد و در ادامه هم اقلیم های معتدل سرد و اقلیم های سرد کشور به این جمع اضافه خواهد شد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش بینی می شود میزان تولید گندم کشور در سال جاری حدود 15 میلیون تن خواهد بود، گفت: خرید تضمینی از سوی دولت هم بین 11.5 تا 12 میلیون تن خواهد بود. با این میزان خرید خودکفایی کامل انجام شده و تمام نیازها در حوزه گندم خبازی ها و هم صنف و صنعت تامین خواهد شد.

پیشتازان تولید گندم

سهرابی با بیان اینکه استان گلستان بیشترین میزان تولید و خرید را خواهد داشت، بیان کرد: سال گذشته 550 هزار تن گندم مازاد مصرف استان گلستان خریداری شد امسال قطعاً از یک میلیون و 100 هزار تن بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: بعد از آن استان اردبیل خواهد بود که سال گذشته حدود 270 هزار تن گندم خرید کرده امسال قطعاً حدود 2 برابر خواهد شد، استان ایلام هم تولید و خریدش نسبت به آمار سال گذشته بیشتر خواهد بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی می شود امسال 15 میلیون تن گندم در کشور تولید شود – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی می شود امسال 15 میلیون تن گندم در کشور تولید شود – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.