چگونه «هویح» نارنجی شد؟ ردپای استعمار روی هویج؟ / عکس

تینا مزدکی _ در اواخر دهه 1500 میلادی، سرزمین های پست هلند (ارتفاع سرزمین هلند زیر سطح آب های آزاد است) مستعمره اسپانیا بودند و پادشاهان هابسبورگ در مادرید، آن را به عنوان هلند اسپانیا اداره می کردند. مدتی بعد شاهزاده ویلیام اورنج، به سرزمینی آمد که جنوب فرانسه کنونی است. او همچنین یکی از رهبران اصلی شورش هلند بود که از سال 1566 آغاز شد و بیش از 80 سال بعد، منجر به شناخته شدن جمهوری هلندی خودمختار شد.

ویلیام قبل از رسمی شدن استقلال توسط اسپانیایی ها ترور شد، اما او را تا حد زیادی به عنوان پدر و بنیانگذار این کشور می شناسند. بعدها که جمهوری هلند به نفع پادشادهی تغییر کرد، نوادگان ویلیام تاج و تخت تصاحب کردند. نقل است که کشاورزان هلندی برای ادای احترام به بنیانگذار این کشور، شروع به توسعه و پرورش انواع طیف های هویج نارنجی کردند. هویج پس از آن محبوبیت بیشتری پیدا کرد و در سراسر جهان پخش شد تا به رنگ استاندارد سبزیجات تبدیل شود.

این داستان تاریخی شاید عجیب وغریب و کمی خوش مزه (!) به نظر برسد؛ اما متاسفانه درست نیست.

چگونه هویح نارنجی شد؟ ردپای استعمار بر روی هویج/ عکس

جان استولارچیک، متصدی موزه جهانی هویج، می گوید: «اگرچه به نظر می رسد قدمت توسعه و تثبیت ریشه هویج نارنجی به حوالی هلند در قرن های شانزدهم و هفدهم برگردد، اما بعید است که بزرگداشت ویلیام اورنج ربطی به آن داشته باشد. هیچ مدرک مستندی وجود ندارد که نشان دهد هلندی ها هویج نارنجی را برای احترام به خانواده سلطنتی خود اختراع کردند.»

هویج وحشی، در اصل، رنگی بین سفید و زرد کمرنگ داشت. انسان ها برای اولین بار این سبزی را حدود 5000 سال پیش در منطقه فلات ایران اهلی کردند و پس از آن، رنگ هویج به ارغوانی و زرد تغییر یافت. این هویج های اهلی بعداً به دو دسته اصلی تقسیم شدند: گروه آسیایی که در اطراف هیمالیا کشت می شد و گروه غربی که عمدتاً در خاورمیانه و ترکیه رشد می کرد. هویج زرد گروه غربی احتمالا بیشتر به طیف رنگ های نارنجی جهش پیدا کرد و کشاورزان آن را به انتخاب خود کاشتند.

متصدی موزه جهانی هویج می گوید:«مکتبی فکری وجود دارد که تخم هویج نارنجی را اولین بار، بازرگانان مسلمانی که بین قلمروهای شمال آفریقای امپراتوری عثمانی و شبه جزیره ایبری حرکت می کردند، به اروپا معرفی کردند؛ آن هم 200 سال قبل از اینکه ویلیام اورنج، تحریک شورش سیاسی را در هلند به راه بیندازد. اسنادی در اسپانیا وجود دارد که نشان می دهد هویج های نارنجی و بنفش در دوره قرون وسطی، در قرن چهاردهم، کشت شده است.»

منبع: livescience

227323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چگونه «هویح» نارنجی شد؟ ردپای استعمار روی هویج؟ / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چگونه «هویح» نارنجی شد؟ ردپای استعمار روی هویج؟ / عکس"، کلیک کنید.