گله ایرج راد بابت بودجه و مالیات خانه تیاتر ایران

گله ایرج راد بابت بودجه و مالیات خانه تیاتر ایران

ایرج راد، با اعلام بودجه ناچیز خانه تیاتر ابراز تاسف کرد که به همین بودجه ناچیز هم مالیات تعلق می گیرد.

این بازیگر و رییس هیات مدیره خانه تیاتر ایران در گفتگو با لاکو با ارایه توضیحاتی درباره مالیات موسسات فرهنگی هنری، از میزان بودجه خانه تیاتر و شکل ارایه آن نیز ابراز تاسف کرد.

او با اشاره به انواع موسسات فرهنگی هنری در ایران یادآوری کرد: دو نوع موسسه فرهنگی هنری داریم؛ انتفاعی و غیرانتفاعی مانند خانه تیاتر که کارش خدماتی و حمایت از هنرمندان است و بودجه ای را که برای امور جاری خود و پرداخت دستمزد پرسنل خود نیاز دارد، در قالب کمک دریافت می کند.

راد ابراز تاسف کرد: الان مدتی است که از این کمک محروم هستیم و مبالغ بسیار ناچیزی برای گذران امور، خرید لوازم اداری و حقوق پرسنل دریافت کرده ایم. بنابراین سوددهی و درآمدی نداریم که بخواهیم مالیات بپردازیم.

رییس هیات مدیره خانه تیاتر با اشاره به اینکه زیرساخت های دریافت مالیات از موسسات فرهنگی هنری در اداره مالیات، نادرست تعریف شده، تصریح کرد: به دلیل این زیرساخت های غلط، اظهارنامه ای که ما سالانه پر می کنیم، همان اظهارنامه ای است که بنگاه های اقتصادی نیز پرمی کنند در حالیکه ما اصلا فعالیت سودده نداریم و ناچاریم مبالغ کمک هایی را که دریافت کرده ایم، در جایی درج کنیم که ویژه سود تعریف شده است. چون اگر چنین نکنیم، اظهارنامه رد می شود.

او با اشاره به موارد مندرج در اساسنامه خانه تیاتر مبنی بر غیر انتفاعی بودن و غیر سیاسی بودن آن ادامه داد: اشکالی که اینجا اتفاق می افتد، این است که ممیز مالیاتی بر اساس مبالغی که ما به جای سود اعلام کرده ایم، برای ما مالیات در نظر می گیرد و همین سبب شده خانه تیاتر دچار مشکلات عجیبی بشود به طوری که ما هنوز بابت سال های 97، 98 و حتی 96 بدهی مالیاتی داریم.

راد اضافه کرد: به عنوان نمونه برای سال 97 حدود 360 میلیون تومان و برای سال 98 نیز بیش از 600 میلیون تومان مالیات در نظر گرفتند که در مجموع رقمی بیش از 1 میلیارد تومان شده که باید بپردازیم. روال این است که وقتی اظهارنامه را ارایه می دهیم، معمولا 2 سال بعد مبلغ مالیات را مشخص می کنند. ما بعد از اطلاع از این مبلغ، با ریاست اداره مالیات جلسه گذاشتیم که گفتند اعتراض کنید و اعتراض کردیم و در نهایت گفتند موظف به پرداخت مالیات هستید اما مشکل بعدی این است که اعلام کردند به دلیل تاخیر، مشمول جریمه شده ایم و حالا به جای 360 میلیون تومان مالیات سال 97، باید 270 میلیون تومان اضافه تر به عنوان جریمه بپردازیم.

او با اشاره به پیگیری هایی که برای حل این مشکل انجام داده اند، افزود: ما اعتراض کردیم و مدتی طول کشید تا پاسخ بدهند و حتی با رییس کل دارایی جلسه گذاشتیم که قرار شد بررسی کنند اما این بررسی 7، 8 ماه زمان برد و تمام مدتی که منتظر پاسخ اعتراض خود بودیم، به دلیل تاخیر در پرداخت مالیات، مشمول جریمه شدیم در حالیکه اگر از همان اول می گفتند این حکم قطعی است، زمان را برای اعتراض کردن از دست نمی دادیم که بعدا به دلیل تاخیر، جریمه بشویم ولی متاسفانه اصلا به این قضایا فکر نمی شود.

راد در ادامه، درباره وضعیت بودجه خانه تیاتر نیز توضیح داد: بعد از نامه نگاری های فراوان، بودجه ناچیزی دریافت می کنیم که شامل مالیات هم می شود در حالیکه در همه جای دنیا از فعالیت های فرهنگی حمایت می شود و اداره مالیات هم خودش باید به ما کمک کند نه اینکه از ما مالیات بگیرد.

او با اشاره به قانون معافیت مالیاتی حامیان فرهنگ و هنر اضافه کرد: در کشورهای دیگر اشخاص و موسساتی که از فعالیت های فرهنگی هنری حمایت می کنند، شامل معافیت مالیاتی می شوند اما در کشور ما هنرمندی که از جیب خود هزینه کرده تا یک محصول هنری را بسازد و نیز موسسات غیرانتفاعی که درآمدزا نیستند، باید مالیات های آنچنانی بپردازند. مگر بالاترین بودجه دریافتی خانه تیاتر چقدر بوده که باید چنین مالیات هایی بپردازد.

راد با ارایه توضیحاتی درباره ساز و کار بودجه خانه تیاتر گفت: روال بر این بود که ما از ارشاد کمک هایی می گرفتیم و در ازای آن گزارش عملکرد سالانه می دادیم. مدتی هم شهرداری و شورای شهر کمک هایی می کردند اما الان بیش از 2 سال است هیچ کمکی از شهرداری نگرفته ایم و از وزارت ارشاد هم 2 مبلغ 200 میلیون تومانی دریافت کرده ایم. امسال هم 500 میلیون دریافتی داشته ایم و از طریق صندوق اعتباری هنر هم 200، 300 میلیون تومان دریافت کرده ایم.

او ادامه داد: ما به عنوان هیات مدیره خانه تیاتر هیچ کدام حقوق بگیر نیستیم و بابت کارهایی که انجام می دهیم، ریالی دستمزد دریافت نمی کنیم در حالیکه طبق اساسنامه، حتی می توانیم هزینه ایاب و ذهاب خود را دریافت کنیم.

این بازیگر و کارگردان تیاتر با ابراز تاسف از وضعیت دشوار اقتصادی هنرمندان تیاتر در شرایط فعلی یادآوری کرد: هنرمندان تیاتر در شرایط خوبی قرار ندارند که بخواهند مالیات هم بپردازند. ما چندین جلسه با رییس اداره مالیات گذاشتیم و در این جلسات ظاهرا همه چیز خوب پیش می رود ولی در عمل، اتفاقی نمی افتد و این در حالی است که در هیچ جای جهان، تیاتر، تعریف اقتصادی ندارد.

راد در پاسخ به اینکه چگونه می توان ساز و کاری برای بودجه خانه تیاتر تعریف کرد که وابسته به اشخاص نباشد، توضیح داد: چند سالی بود که رقم مشخصی به صورت سالانه از طریق وزارت ارشاد در نظر گرفته می شد و ما هم بعد از ارایه گزارش عملکرد، کمک بعدی را دریافت می کردیم. کل این کمک ها رقم پایینی بود. البته کمک های بالای 1 میلیارد تومان هم داشتیم. گاهی هم که باید کمک می شد، به دلیل کسری بودجه، مبلغ کمک ها کمتر می شد.

او یادآوری کرد: گاهی هم از طریق شهرداری کمک هایی انجام می شد ولی بعدها این کمک ها را تجمیع کردند که تصمیم گیری درباره چگونگی تقسیم آن به عهده مسیول مربوط گذاشته شده است که خودش تصمیم بگیرد به هر تشکلی چقدر کمک کند یا اصلا کمک نکند. کمااینکه در خانه تیاتر حدود 2 سال است که از شهرداری دریافتی نداشته ایم و در شورای شهر هم این کمک ها شکل قانونی پیدا نکرده است.

پایان خبر لاکو

   

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گله ایرج راد بابت بودجه و مالیات خانه تیاتر ایران" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گله ایرج راد بابت بودجه و مالیات خانه تیاتر ایران"، کلیک کنید.