10 فناوری که با سرعتی باورنکردنی آینده را متحول می کند

لاکو گزارش می دهد؛

10 فناوری که با سرعتی باورنکردنی آینده را متحول می کند

از هوش مصنوعی گرفته تا اکتشافات فضایی، پیشرفت های فناوری، نویدبخش تغییر شکل عمیق و بنیادی زندگی ما هستند. در این گزارش، به بررسی برخی از روند ها و پیشرفت های کلیدی که ممکن است در دهه آینده دنیای فناوری را شکل دهند، می پردازیم

خبرگزاری علم و فناوری لاکو، در چشم انداز همیشه در حال تحول فناوری، یک چیز همیشه ثابت وجود دارد: تغییرات با سرعتی باورنکردنی پیشروی می کنند. با نگاهی به 10 سال آینده، مشخص است که دنیای فناوری آماده رشد سریع و متحول کننده است. از هوش مصنوعی گرفته تا انرژی های تجدیدپذیر، پیشرفت های فناوری، نویدبخش تغییر شکل عمیق و بنیادی زندگی ما هستند.

از این رو در این گزارش، به بررسی برخی از روند ها و پیشرفت های کلیدی که ممکن است در دهه آینده دنیای فناوری را شکل دهند، می پردازیم:

1. هوش مصنوعی

هوش مصنوعی دیگر محدود به فیلم های علمی – تخیلی نیست؛ بلکه در حال تبدیل شدن به یک موجود فراگیر است که در زندگی ما نفوذ می کند. در دهه آینده، هوش مصنوعی تمام جنبه های دنیای ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد، از خودرو های خودران و مراقبت های بهداشتی شخصی سازی شده گرفته تا خدمات مشتریان پیشرفته و خانه های هوشمندتر. براساس گزارش شرکت حسابرسی «پی دبیلیو سی» (PwC)، انتظار می رود هوش مصنوعی تا سال 2030 تا 15.7 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کند.

2. ارتباطات فایوجی

فناوری فایوجی (5G) قرار است نحوه اتصال و ارتباط ما را تغییر دهد. اینترنت فایوجی با سرعت های بیشتر و تاخیر کمتر، به اینترنت اشیا (IoT) قدرت می بخشد و نوآوری هایی مانند شهر های هوشمند، جراحی های از راه دور و تجربه های واقعیت افزوده همه جانبه را ممکن خواهد کرد.

10 فناوری که با سرعتی باورنکردنی آینده را متحول می کند

3. مراکز داده سبز

ضرورت پرداختن به تغییرات اقلیمی، پایداری را در خط مقدم قرار داده است. شرکت های فناوری به شدت در حال سرمایه گذاری روی فناوری های سبز مانند خودرو های الکتریکی، انرژی های تجدیدپذیر و مراکز داده کارآمد هستند. براساس گزارش موسسه تحقیقاتی گرند ویو، ارزش بخش جهانی انرژی تجدیدپذیر در سال 2023 برابر با 1.21 تریلیون دلار بود و پیش بینی ها حاکی از سیر صعودی با نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) 17.2 درصد طی هفت سال آینده است.

4. بلاک چین فراتر از ارز دیجیتال

در حالی که بلاک چین اغلب مترادف با ارز های دیجیتال مانند بیت کوین در نظر گرفته می شود، درحالی که ظرفیت آن بسیار فراتر است. به طوری که انتظار می رود در سال های آینده، فناوری بلاک چین با افزایش امنیت، شفافیت و کارایی، صنایعی مانند مدیریت زنجیره تامین، مراقبت های بهداشتی و امور مالی را به شکلی غیرقابل بازگشت تغییر دهد.

5. رایانش لبه ای 

رایانش لبه ای شامل پردازش داده ها نزدیک تر به مکان مورد نیاز است، نه اینکه صرفاً به مراکز داده دور متکی باشد. این رویکرد وعده کاهش تاخیر و بهبود تصمیم گیری بلادرنگ در کاربرد هایی از اینترنت اشیاء و خودرو های مستقل گرفته تا شهر های هوشمند و تشخیص های بهداشتی را می دهد.

6. متاورس

مفهوم متاورس، یک دنیای مجازی که در آن کاربران می توانند تعامل، کار و بازی کنند، در حال شتاب گرفتن است. شرکت هایی مانند متا به شدت در این فضا سرمایه گذاری می کنند. به احتمال زیاد، متاورس می تواند نحوه معاشرت، کار و همکاری ما را در آینده ای نه چندان دور بازتعریف کند.

7. بیوتکنولوژی و بهداشت و درمان

دهه آینده شاهد پیشرفت های پیشگامانه در بیوتکنولوژی و مراقبت های بهداشتی خواهد بود. پزشکی دقیق، ویرایش ژن و پزشکی از راه دور تنها چند مثال هستند. براساس گزارش موسسه تحقیقاتی گراند ویو، پیش بینی می شود بازار جهانی پزشکی از راه دور تا سال 2030 به 380.3 میلیارد دلار برسد.

8. امنیت سایبری

با دیجیتالی شدن روزافزون زندگی ما، نیاز به اقدامات امنیتی سایبری قوی بسیار مهم است. حملات سایبری روز به روز پیچیده تر می شوند و پیش بینی می شود بازار جهانی امنیت سایبری رشد قابل توجهی داشته باشد. همانطور که توسط «الاد مارکت ریسرچ» (Allied Market Research) تخمین زده می شود، تا سال 2030 ارزش این شرکت به بیش از 478 میلیارد دلار خواهد رسید.

9. اکتشافات فضایی

شرکت های خصوصی مانند اسپیس ایکس و بلو اوریجین مسیولیت اکتشافات فضایی را بر عهده دارند. دهه آینده ممکن است شاهد ماموریت های انسانی به مریخ و سفره ای فضایی تجاری باشیم که آغازگر عصر جدیدی از احتمالات فراتر از سیاره ما هستند.

10 فناوری که با سرعتی باورنکردنی آینده را متحول می کند

10. آموزش و یادگیری از راه دور

همه گیری کرونا به کارگیری فناوری های یادگیری از راه دور را تسریع کرد. حتی با فروکش کردن پاندمی، این روند احتمالا ادامه خواهد داشت و پلتفرم های آموزش آنلاین در حال تکامل برای ارایه تجربیات یادگیری فراگیر و تعاملی هستند.

این روند ها تصویری از آینده ای را ترسیم می کنند که در آن فناوری در تمام جنبه های زندگی ما نفوذ می کند، از نحوه کار و ارتباط ما گرفته تا نحوه سفر و دسترسی به مراقبت های بهداشتی. سرعت تغییر احتمالا سریع خواهد بود و سازگاری برای مرتبط ماندن در این دنیای مبتنی بر فناوری حیاتی خواهد بود.

برای تاکید بر اهمیت این روندها، اجازه دهید به برخی ارقام و پیش بینی های کوتاه مدت و بلند مدت نگاهی بیندازیم:

  • گزارش اخیر مک کینزی پیش بینی می کند هوش مصنوعی مولد در رشد سالانه بهره وری نیروی کار 0.1 تا 0.6 درصد تا سال 2040 نقش داشته باشد. علاوه بر این، یکپارچه سازی هوش مصنوعی مولد با فناوری های دیگر می تواند رشد بهره وری را از 0.2 تا 3.3 درصد در سال افزایش دهد.
  • شرکت بین المللی داده (IDC) پیش بینی می کند که تا سال 2025، حجم کل داده های جهانی به 175 زتابایت (ZB) خواهد رسید که نیاز به مدیریت قوی داده و راه حل های تحلیلی را پرر نگ تر می کند.
  • براساس گزارش استاتیستا، پیش بینی می شود بازار جهانی تناسب اندام و سلامت دیجیتال، شامل پوشیدنی ها و اپلیکیشن های تناسب اندام، تا سال 2028 به ارزش 126.5 میلیارد دلار برسد. این رشد زمانی پیش بینی می شود که افراد به طور فزاینده ای سلامت و تندرستی خود را در اولویت قرار دهند.

در مجموع، دنیای فناوری طی 10 سال آینده با پیشرفت های پیشگامانه در هوش مصنوعی، بهداشت و درمان، ارتباطات فایوجی، بلاک چین و… برای تکامل سریع آماده می شود. همانطور که این روند ها آینده ما را شکل می دهند، افراد و کسب و کار ها باید خود را با فرصت های موجود تطبیق دهند و آن ها را بپذیرند. آینده مبتنی بر فناوری است و اکنون زمان آماده شدن برای آن است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "10 فناوری که با سرعتی باورنکردنی آینده را متحول می کند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "10 فناوری که با سرعتی باورنکردنی آینده را متحول می کند"، کلیک کنید.