17 هزار شی تاریخی در لرستان خاک می خورند

17 هزار شی تاریخی در لرستان خاک می خورند

به گزارش لاکو لرستان ،عطا حسن پور گفت : در حال حاضر تنها یک موزه باستان شناسی در لرستان و در داخل مجموعه قلعه فلک الافلاک بوده و هشت موزه دیگر در سطح استان به عنوان موزه های مردم شناسی فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به تعداد بالای اشیای تاریخی موجود در لرستان، این تعداد موزه پاسخگو نبوده و بسیاری از این اشیا در معرض دید عموم قرار ندارند.

او تصریح کرد: در گنجینه میراث فرهنگی لرستان بیش از 17 هزار شیء تاریخی وجود دارد که یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسوولان استان ایجاد موزه مناسب و استاندارد برای این اشیا است.

حسن پور افزود: اشیای تاریخی لرستان در دو بخش خلاصه می شود که نیازمند موزه های تخصصی است.

وی اضافه کرد: یک بخش حاصل کاوش های باستان شناسی علمی، هدفمند و نظام مند است که آن هم در بخش قبل از انقلاب بوده که توسط باستان شناسان خارجی کشف شده و بخش دیگر بعد از انقلاب بوده و توسط باستان شناسان بومی کشف شده است.

او گفت: راه اندازی و تجهیز موزه سنگ، سفال و سکه در گرو اختصاص 25 میلیارد تومان اعتبار است و موزه بزرگ مفرغ هم تقریباً 50 میلیارد تومان است.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی لرستان، اظهار داشت: اعتبارات استانی کفاف این امر را نمی دهد و امسال قرار است از محل اعتبارات ملی بخش کوچکی از اعتبارات را به ما بدهند و در سال آینده تکمیل شده این اعتبارات را به ما اختصاص بدهند.

حسن پور با تاکید بر اینکه در دل باغ «گلستان» و قلعه «فلک الافلاک» دو موزه طراحی محتوایی شده است، بیان داشت: یکی موزه باشگاه افسران است که قرار است به عنوان موزه سنگ، سفال و سکه بهره برداری شود و دیگری موزه سربازخانه تاریخی در باغ «گلستان» است که به عنوان موزه بزرگ مفرغ قرار است راه اندازی شود.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "17 هزار شی تاریخی در لرستان خاک می خورند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "17 هزار شی تاریخی در لرستان خاک می خورند"، کلیک کنید.