4 راه طبیعی برای بهبود حافظه

علی سلیمی: هر فردی ممکن است گاهی اوقات حس کند که حافظه اش ضعیف شده و فراموشی او را اذیت می کند این اتفاق مخصوصا زمانی رخ می دهد که مشغله های زندگی فرد زیاد می شود. در حالی که این اتقاق ممکن است کاملا طبیعی باشد اما حافظه ضعیف برای اکثر افراد بسیار نگران کننده است. ژنتیک در از دست دادن حافظه نقش زیادی دارد به عنوان مثال در اختلال های عصبی شدید مانند آلزایمر. با این حال تحقیقات نشان داده است که سبک زندگی و رژیم غذایی تاثیر زیادی بر حافظه دارند.

در اینجا به 4 روش طبیعی بهبود حافظه اشاره می شود که از شواهد پژوهشی به دست آمده است.

1- مصرف قند را کاهش دهید

تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی مملو از قند و شکر می تواند منجر به حافظه ضعیف و کاهش حجم مغز شود، به ویژه در ناحیه ای از مغز که حافظه کوتاه مدت را ذخیره می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی بیش از 4000 نفر نشان داد که افرادی که مصرف بیشتری در نوشیدنی های شیرین ماننده نوشابه دارند، با مقایسه با افرادی که میزان کمتری از این خوراکی استفاده می کنند، به طور متوسط حجم مغز کمتر و حافظه ضعیف تری دارند. کاهش مصرف قند نه تنها به حافظه شما کمک می کند بلکه سلامت کلی شما را نیز افزایش می بخشد.

4 راه طبیعی برای بهبود حافظه

2_ زمانی را برای مدیتیشن اختصاص بدهید

تمرین مدیتیشن (مراقبه) ممکن است از بسیاری جهات بر سلامت شما تاثیر مثبت بگذارد تمرینات مدیتیشن آرامبخش و تسکین دهنده است و مشخص شده است که استرس و درد را کاهش می دهد، فشار خون را کنترل می کند و حافظه را بهبود می بخشد. تحقیقات نشان داده است که تکنیک های مدیتیشن باعث بهبود حافظه کوتاه مدت در افراد با هر سنی می شود، از افراد بیست ساله گرفته تا افراد مسن تر. همچنین تمرین های مدیتیشن حافظه کاری فضایی را بهبود می بخشند. حافظه کاری فضایی توانایی نگهداری و پردازش اطلاعات در مورد موقعیت اشیا بیرونی در ذهن است.

4 راه طبیعی برای بهبود حافظه

3_ به طور مرتب ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D یک ماده مغذی مهم است است که نقش های حیاتی زیادی در بدن ایفا می کند. سطوح پایین این ویتامین با بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله کاهش عملکرد شناختی که حافظه نیز بخشی از آنهاست می شود. کمبود ویتامین D بسیار شایع است به خصوص در آب و هوای سردتر و در افرادی که پوست تیره تری دارند.

4 راه طبیعی برای بهبود حافظه

4- زردچوبه مصرف کنید

ماده غذایی کورکومین Curcumin که در زردچوبه یافت می شود خواص ضدالتهابی دارد و با جلوگیری از مرگ سلول های مغز از دست رفتن حافظه را کاهش می دهد.

منبع: healthline

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "4 راه طبیعی برای بهبود حافظه" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "4 راه طبیعی برای بهبود حافظه"، کلیک کنید.