آموزش الفبا به کودکان اوتیسم

آموختن الفبا و نحوه خواندن کلمات مختلف، اولین و مهم ترین مسیله ای است که همه کودکان باید آن را پشت سر بگذارند. لباس مرد عنکبوتی بچه ها یکی از محبوب ترین لباس های فانتزی برای کودکان است که کودکان با دنیای کارتونی میتوانند در ارتباط باشند .کودکان مبتلا به اوتیسم، به راحتی نمی توانند الفبا را یاد بگیرند و آموزش الفبا به آن ها، والدین یا مربیان را با چالش های متعددی روبرو می کند. در این مطلب به بررسی روش های آموزش الفبا به کودکان مبتلا به اوتیسم می پردازیم. با ما همراه باشید. اوتیسم، اختلالی رشدی است که در بسیاری از کودکان دیده می شود. آموزش الفبا به کودکان مبتلا به اوتیسم به توانایی ها و سبک های خاصی نیاز دارد و در برخی موارد باعث کلافگی معلم می شود.

آموزش الفبا به کودکان اوتیسم

روش های آموزش الفبا به کودکان مبتلا به اوتیسم

در ادامه به بررسی روش هایی که به آموزش الفبا به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کنند، می پردازیم:از دستورالعمل های ساده استفاده کنید.کودکان مبتلا به اوتیسم نمی توانند به سوالات پیچیده، پاسخ های هوشمندانه بدهند. بنابراین در طول آموزش الفبا از دستورالعمل های ساده و زبانی قابل درک استفاده کنید. خرید لباس مرد عنکبوتی سیاه و قرمز ، یک گزینه شگفت انگیز برای طرفداران این شخصیت محبوب است. به طور کلی، برای آموزش الفبا به کودکان مبتلا به اوتیسم، باید از یک سری دستورالعمل ساده شروع کنید. این دستورالعمل ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند به صورت مستقیم روند یادگیری را تحت تاثیر قرار دهند.

به عنوان مثال برای آموزش حروف بزرگ و کوچک، آن ها را روی میز قرار دهید و از کودک مبتلا به اوتیسم بخواهید حروف یکسان را کنار هم قرار دهد.اوتیسم را بشناسید.آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم نیاز به صبر، حوصله و شناخت بیماری دارد. بنابراین پیش از آموزش، درخصوص بیماری دانش آموز خود مطالعه کنید. شناخت بیماری و علایم آن باعث ارتباط راحت تر معلم با کودک می شود. توجه داشته باشید کودکان مبتلا به اوتیسم رفتارهای متفاوتی از خود بروز می دهند. بنابراین آموزش الفبا به آن ها می تواند به شیوه های مختلف صورت گیرد.

از بازی برای آموزش الفبا استفاده کنید

یکی از مشکلات کودکان مبتلا به اوتیسم ناتوانی در بیان مشکلات و برقراری ارتباط است. بنابراین اگر در طول آموزش با مشکلی مواجه شوند یا متوجه نکات آموزش نشوند، قادر به بیان آن نیستند. به همین علت سعی کنید در طول آموزش از روش های ساده استفاده کنید. همچنین طوری رفتار کنید که باعث ایجاد اضطراب و استرس در کودکان مبتلا به اوتیسم نشود. یکی از روش هایی که باعث ارتباط موثر با کودک می شود، استفاده از بازی های مخصوص آموزش الفبا است. این بازی ها جذابیت یادگیری را برای کودکان افزایش داده و حواس پرتی آن ها را کاهش می دهند.

واضح و روشن صحبت کنید.یکی از مشکلات کودکان مبتلا به اوتیسم عدم درک استعاره ها، جوک ها، اصطلاحات و غیره است. استفاده از این ترفندها در طول آموزش باعث گیج شدن کودک می شود. بنابراین به صورت کاملاً واضح و روشن درخصوص تکالیف با کودک حرف بزنید.آموزش را به صورت مرحله به مرحله پیش ببرید.یکی دیگر از مشکلات کودکان مبتلا به اوتیسم ناتوانی در درک توالی و مراحل فعالیت ها است. بنابراین حتماً در طول آموزش به رویکرد گام به گام توجه کنید. به علاوه از آموزش تمام حروف به صورت همزمان بپرهیزید؛ زیرا موجب گیج شدن کودک می شود. پس بهتر است از آموزش چند حرف شروع کنید. کودکان معمولاً حرف اول نام خود یا پدر و مادر را زودتر یاد می گیرند.

به کودکان کمک کنید دوست پیدا کنند.آن ها را تشویق کنید با دانش آموزان دیگر درمورد دروسی که فرا گرفته اند، صحبت کنند. همچنین می توانید سایر کودکان را تشویق کنید تا به کودک مبتلا به اوتیسم کمک کنند در خارج از کلاس حروف الفبا را یاد بگیرد.به کودکان کمک کنید بنویسند.نیاز به صبر و حوصله دارد. پس از آموزش الفبا، برای یادگیری بهتر می توانید از آموزش نوشتن کمک بگیرید. یادگیری نوشتاری منجر به هماهنگی دست و چشم آن ها می شود.

گزینه های کمتری به کودکان ارایه دهید.وقتی از آن ها سوال می پرسید، گزینه های کمتری به آن ها ارایه دهید. هرچه گزینه های پیشنهادی بیشتر باشند، کودک گیج تر می شود و قادر به پاسخگویی نخواهد بود. حداکثر سه گزینه برای درک تفاوت بین پاسخ درست و غلط کافی است.تمرین ها را با حوصله تکرار کنید.در طول آموزش الفبا به کودکان مبتلا به اوتیسم حوصله به خرج دهید و به تکرار مطالب بپردازید. در نظر داشته باشید این کودکان نسبت به همسالان خود دیرتر مطالب را پردازش می کنند و در برخی موارد نیز نمی توانند روند آموزش را دنبال کنند و تمرکز خود را از دست می دهند. بنابراین در طول آموزش صبور باشید و چندین بار هر مطلب را تکرار کنید تا کودک کاملاً آن را درک کند.

به نیازهای کودکان توجه کنید.رفتار و واکنش شما نسبت به کودکان مبتلا به اوتیسم از اهمیت زیادی برخوردار است و تاثیر قابل توجهی بر زندگی و رفتار کلی آن ها می گذارد. توجه به این نکته ضروری است که این کودکان افرادی خاص هستند و باید با تمرکز بیشتر به نیازهای آن ها توجه کنید. همچنین برای آموزش الفبا به کودکان مبتلا به اوتیسم نیاز به انگیزه زیادی دارید. از دستورات کلامی طولانی خودداری کنید.در طول آموزش به کودکان مبتلا به اوتیسم باید از دستورالعمل های شفاهی دقیق و آسان استفاده کنید؛ زیرا همه ما می دانیم پیگیری آموز ش های شفاهی و طولانی برای آن ها دشوار است. بنابراین دستورات کلامی را به صورت مرحله ای و کاملاً شفاف برای آن ها توضیح بدهید. همچنین برای تسهیل روند آموزش از تصاویر استفاده کنید. تصاویر راحت تر در ذهن کودک می مانند و به یادگیری او کمک می کنند.

درواقع آشنایی بیشتر با کودک باعث تسهیل روند آموزش می شود.زمان بیشتری را به آموزش اختصاص دهید.صرف زمان و توجه بیشتر برای آموزش الفبا به کودکان مبتلا به اوتیسم بسیار مهم است؛ زیرا این کودکان دیرتر مطالب را پردازش می کنند و آموزش به آن ها نیازمند صبر و حوصله است. به علاوه می توانید از فعالیت های خلاقانه برای آموزش حروف استفاده کنید. لباس های مرد آهنی ، با ترکیب رنگ های جذاب و طراحی منحصر به فرد، یک انتخاب استایلی شیک و متفاوت برای کودکان و علاقمندان به این شخصیت است.

از آهنگ ها و موسیقی های مخصوص آموزش الفبا استفاده کنید.آموزش الفبا به کودکان مبتلا به اوتیسم با آموزش های معمولی متفاوت است. یکی از روش های خلاقانه آموزش الفبا، استفاده از آهنگ ها و موسیقی های مخصوص آموزش الفبا است. علاوه بر جذابیت موسیقی و آهنگ، تکرار آن برای کودک آسان تر است. همچنین می توانید در طول آهنگ خواندن به حروف مختلف اشاره کنید تا کودک ارتباط بین حروف و آهنگ را درک کند. این کار منجر به افزایش سرعت یادگیری او می شود. به نقاط قوت کودکان توجه کنید.هر کودکی، صرف نظر از چالش هایی که در شخصیت خود می بیند، دارای نقاط قوتی است. فقط باید از نزدیک با او آشنا شوید تا نقاط قوت او را بشناسید. کودکان مبتلا به اوتیسم در انجام برخی فعالیت ها با چالش هایی روبرو هستند، اما آموزش صحیح و حمایت به پیشرفت آن ها کمک می کنند. کودکان مبتلا به اوتیسم، حروف الفبا را ازطریق نمایش تصویری راحت تر یاد می گیرند. بنابراین بهتر است از روش هایی استفاده کنید که نتیجه مطلوب تری ارایه می کنند.

از قوانین سخت گیرانه استفاده نکنید.در طول آموزش کودک را محدود نکنید و قوانین سخت گیرانه وضع نکنید. به عنوان مثال نشستن کودک پشت میز ضروری نیست. به او اجازه بدهید در شرایطی قرار گیرد که در آن تمرکز بالاتری دارد. همچنین نیازی به استفاده از کاربرگ نیست. کاربرگ های آموزشی در شرایطی استفاده می شوند که معلم به صورت همزمان در حال آموزش به تعداد زیادی دانش آموز است. آموزش انفرادی نیازی به قوانین سخت گیرانه و رعایت اصول آموزشی مدرسه ندارد.فراتر از چارچوب ها بروید.علایق، مهارت ها و مشکلات کودک مبتلا به اوتیسم را بنویسید. سپس یادگیری را در طول فعالیت های موردعلاقه او بگنجانید. به عنوان مثال در طول بازی، شستشوی دست ها، آشپزی، مسواک زدن، لباس پوشیدن و … شروع به خواندن آهنگ های مخصوص آموزش الفبا کنید. او را مجبور نکنید با شما همراه شود.

خدمات آموزشی گروه توانبخشی راه کمال برای کودکان اوتیسم

اوتیسم، اختلالی عصبی رفتاری است که شامل اختلال در تعاملات اجتماعی، رشد کلامی و مهارت های ارتباطی همراه با رفتارهای سخت و تکرارشونده می باشد. کودکان مبتلا به اوتیسم به خاطر ناتوانی هایی که دارند، در یادگیری الفبا با مشکل مواجه می شوند. یکی از خدمات گروه توانبخشی راه کمال آموزش مهارت های مختلف به کودکان خاص ازجمله کودکان مبتلا به اوتیسم می باشد. در این راستا، کارشناسان و متخصصان فعال در مجموعه ما راهکارهایی برای آموزش راحت تر الفبا ارایه می کنند. آن ها با مطالعه روش های مختلف، روشی متناسب با شرایط کودک شما پیشنهاد می دهند. در برخی موارد حمایت از کودک و استفاده از روش های صحیح آموزش باعث پیشرفت قابل توجه او می شود. بنابراین اگر کودک شما مبتلا به اوتیسم است و در یادگیری الفبا مشکل دارد، به مرکز ما مراجعه کنید و از خدمات کارشناسان ما بهره مند شوید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آموزش الفبا به کودکان اوتیسم" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آموزش الفبا به کودکان اوتیسم"، کلیک کنید.