رییسی کیا: برخورد سیستم قضایی با خاطیان باعث تعلیق فدراسیون فوتبال نمی شود

رییسی کیا: برخورد سیستم قضایی با خاطیان باعث تعلیق فدراسیون فوتبال نمی شود

به گزارش خبرگزاری لاکو؛ صادق رییسی کیا کارشناس حقوقی درباره پرونده فساد در فوتبال اظهار کرد: من براساس داده هایی که در رسانه ها هست، صحبت می کنم. ظاهرا مرجع قضایی به واسطه ضابط که پلیس هست به این مسیله از لحاظ جرم نگاه می کند. به احتمال زیاد این پرونده یا شاکی خصوصی دارد و یا دادستان جرمی اتفاق افتاده و مدعی العموم است و وظایف قانونی برای پیگیری جرایمی که جنبه عمومی دارد اعمال شکایت کرده است.

پرونده فساد در فوتبال در مرحله تحقیقات جنایی است

او افزود: بنابراین اگر از این منظر نگاه کنیم که تعقیب به وسیله مرجع قضایی از بابت اینکه جرمی اتفاق افتاده صورت گرفته باشد، ما در حال تحقیقات جنایی و رسیدگی به یک رویداد مجرمانه هستیم و هنوز حکمی صادر نشده است. طبیعتا گزارش را ضابط و پلیس باید بدهند و دادستان این ها را بررسی می کند و به یک شعب بازرسی مربوطه ارجاع می شود و تحقیقات انجام می شود و متهمان احضار می شوند و توضیحات خواسته می شود. اگر از نظر سیستم دادسرا و دادستانی به این جمع بندی برسند که جرمی اتفاق افتاد از لحاظ کیفر خواست این پرونده به دادگاه می رود.

هنوز حکمی در پرونده فساد در فوتبال صادر نشده است

رییسی کیا بیان کرد: در دادگاه هست که رسیدگی اصلی صورت می گیرد و دادسرا حکمی صادر نمی کند و تنها کاری که دادسرا یا دادستان انجام می دهد کیفر خواست صادر می کند؛ بنابراین اگر سیستم قضایی دارد به این مسیله رسیدگی می کند فرایندش به این صورت است. اگر کیفر خواست صادر شود تا به دادگاه برود، دادگاه نهایتا حکم خواهد داد که آیا آن اتهامی که به وسیله ضابط و گزارش دادسرا مطرح شده، وارد است یا نه! اگر احراز کند که جرمی اتفاق افتاده است و مستندات دارد و دلایلش کافی است، دادگاه حکم به محکومیت افراد می دهد و از آن جا می شود گفت که جرمی صورت گرفته است. البته فرایند تجدید نظر درباره این حکم وجود دارد و بعد حکم بدوی و نهایی صادر می شود. این از لحاظ مسیر قضایی است.

سیستم قضایی کشور در حال رسیدگی به پرونده فساد در فوتبال است

او ادامه داد: اگر این قضیه از جنبه فوتبالی در نظر گرفته شده باشد که این را نمی بینم و گزارشی نیست که کمیته اخلاق و کمیته انضباطی ارایه داده باشند. آنچه که ما شاهد طرحش در رسانه ها هستیم مبنی براین است که سیستم قضایی براساس اینکه جرمی اتفاق افتاده به مسیله رسیدگی می کند. به هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که تحقیقاتی که دادسرا انجام می دهد به چه چیز منجر می شود. به کیفر خواست منجر خواهد شد که به دادگاه برود یا نه!

بعضی ها در مورد پرونده فساد در فوتبال هراس افکنی می کنند

کارشناس حقوقی درباره اینکه مدت محرومیت برای پرونده فساد در فوتبال چقدر است، گفت: فیفا هراسی برخی از عوامل فوتبالی و مدیران باعث شده که یک رعب و وحشتی ایجاد کنند که اگر سیستم قضایی با افراد فوتبالی برخورد کند، فیفا، فدراسیون فوتبال ما را تعلیق خواهد کرد و ای اف سی با ما برخورد می کند. یک مسیله نابه جایی را دارند مطرح می کنند و از یک چیز معدود دارند هراس افکنی می کنند. قوانین همه کشورهای عضو فیفا و همه فدراسیون ها می گوید که عضویت و فعالیت در فیفا مصونیت قضایی برای کسی نمی آورد. این طور نیست که من به عنوان مدیر در فدراسیون فوتبال یا باشگاه ورزشی مشغول به فعالیت هستم اگر جرمی مرتکب شوم سیستم قضایی ایران نمی تواند با من برخورد کند و اگر برخورد کند فیفا می آید و فدراسیون فوتبال ما را تعلیق می کند. این مغلطه و هراس افکنی هست که برخی از افراد دنبالش هستند.

عضو فدراسیون فوتبال مصونیت قضایی ندارد

او تصریح کرد: واقعیت امر این است که فیفا به قوانین داخلی هر کشوری احترام می گذارد و اگر طبق قوانین یک کشور، مدیران فدراسیون، باشگاه، سازمان لیگ و هییت فوتبال جرایمی مرتکب شوند، سیستم قضایی به جرمشان رسیدگی خواهد کرد و اگر محکومیتی از سوی سیستم قضایی صادر شد آن محکومیت جرمی هست که آنها انجام دادند. همچنین مدیران فوتبالی با بقیه مردم فرقی ندارند و همه در برابر قانون یک کشور یکسان هستند. به فرض اینکه عضو فدراسیون هستند مصونیت از پیگیرد قضایی جرایم مربوطه را ندارند.

رسیدگی به جرم یک فرد فوتبالی از سوی مرجع قضایی تمارضی با فوتبال ندارد

رییسی کیا خاطر نشان کرد: بنابراین سیستم قضایی ما در مورد فردی که در فوتبال فعالیت می کند اعم از اینکه در فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ، باشگاه و هییت فوتبال دارد جرمی برایش مطرح شود، رسیدگی قضایی انجام می شود و اگر احراز شد که این فرد مرتکب جرمی شده است که این جرم مالی و حیثیتی هست. اگر جرمی مرتکب شده باشد به جرمش رسیدگی می شود. این موضوع سوای فوتبال است و هیچ گونه تمارضی با فوتبال ندارد. حالا اگر فردی را سیستم قضایی محکوم کرده به جرمی که مرتکب شده است، کمیته اخلاق و کمیته انضباطی می توانند فردی که مرتکب جرمی شده است و به حیثیت فوتبال لطمه می زند این ها بیایند و حکم دیگری در درون ارگان قضایی کشور بدهند و از فعالیت فوتبالی هم محروم کنند. به دنبال محکومیت قضایی یک فرد فوتبالی که مستقل از رسیدگی فدراسیون فوتبال است و به وسیله سیستم قضایی هر کشوری صورت می گیرد به دنبال محکومیت قضایی ممکن است آن فرد به واسطه اینکه به فوتبال ضربه زده است به وسیله ارگان قضایی از فعالیت در فوتبال بعدا محروم شود.

قوانین قضایی و جزایی داخلی همه کشورها از سوی فیفا به رسمیت شناخته شده است

رییسی کیا گفت: به نظرم این موضوع باید برای مردم خوب تبیین شود و این هراس افکنی که برخی ها در دل مسیولان می کنند که دست به مهره های فوتبالی بگذارید فیفا ما را محروم می کند به این صورت نیست. فیفا، قوانین قضایی و جزایی داخلی همه کشورها رابه رسمیت می شناسد. رییس فدراسیون جهانی اگر در کشور خودش مرتکب جرمی شده باشد، سازمان قضایی آن کشور به جرم او رسیدگی می کند و نمی گوید که، چون او رییس فیفا هست و مرتکب جرم شده است، ما مصونیت قضایی برایش قایل هستیم. اگر کسی مرتکب فعل یا ترک جرم شد، دستگاه قضایی محاکمه اش می کند. اگر حکم محکومیت برایش صادر شد، حالا فوتبالی ها هم می توانند در قالب قضایی برای آن فرد سوای حکم قضایی صادر شده، رای صادر کند.

فیفا با دخالت ها مخالف است

کارشناس حقوقی گفت: تاکیدم این است که این مسیله برای مردم روشن و شفاف توضیح داده شود. دستگاه قضایی می تواند به جرم یک فرد فعال در فوتبال رسیدگی کند؟ آیا فیفا به صرف اینکه ما داریم آن فرد را محاکمه می کنیم، فدراسیون فوتبال ما را تعلیق می کند که این صحیح نیست. فیفا می گوید دستگاه قانونگذاری، دستگاه قضایی و دولت در فوتبال دخالت نکنند و نباید در انتخابات فدراسیون فوتبال دخالت کنند. فیفا با دخالت ها مخالف است و با محاکمه فردی که جرمی مرتکب شده است، به هیچ وجه با آن کاری ندارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رییسی کیا: برخورد سیستم قضایی با خاطیان باعث تعلیق فدراسیون فوتبال نمی شود" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رییسی کیا: برخورد سیستم قضایی با خاطیان باعث تعلیق فدراسیون فوتبال نمی شود"، کلیک کنید.