هاشمی: ایران آماده اجرایی شدن تفاهم نامه با چین است – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

هاشمی: ایران آماده اجرایی شدن تفاهم نامه با چین است - خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری لاکو به نقل از پایگاه وزارت ورزش و جوانان، کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران که برای حضور در اجلاس کشورهای عضو پیمان شانگهای به قزاقستان سفر کرده است، پیش از ظهر امروز با همتای چینی خود دیدار کرد.

در ابتدای این دیدار گایو ژیدان وزیر ورزش چین با تسلیت به دولت و ملت ایران پس از شهادت رییس جمهور و همراهان، اظهار کرد: ایران و چین از دوستان و شرکای قدیمی هستند. فوریه سال گذشته تفاهم نامه مشترکی بین دو کشور منعقد کردیم و پیرو مذاکرات سپتامبر سال گذشته، همکاری مشترک با جدیت بیشتر دنبال خواهد شد. ایران همواره به عنوان حامی چین مطرح بوده و امیدوارم همکاری ها مستمر و ادامه دار باشد.
ژیدان ادامه داد: ایران همواره در ورزش و بصورت ویژه در فوتبال، والیبال، تکواندو، کشتی و وزنه برداری در آسیا سرآمد بوده و چین هم در رشته تنیس روی میز، ژیمناستیک و شیرجه همیشه پیش رو بوده و با توجه به تفاهم نامه ای که در فوریه امضا کردیم انتظار می رود به تقویت ارتباطات ورزشی بیافزاییم و همکاری های موثری داشته باشیم.

وزیر ورزش و جوانان با قدردانی از ابراز همدردی دولت و ملت چین از ایران به دلیل سانحه رخ داده برای رییس جمهور و همراهان و حضور معاون نخست وزیر این کشور در مراسم خاکسپاری گفت: این دومین دیداری است که در کمتر از یک سال رخ داده و من وظیفه خودم می دانم انتخاب شما را به عنوان رییس فدراسیون جهانی ووشو تبریک بگویم. رشته ووشو یکی از رشته های مورد علاقه ماست که در سطح جهان فعالیت زیادی داریم و یکی از اعضای هیات رییسه فدراسیون جهانی یک ایرانی است. همچنین برای شما در میزبانی بازی های زمستانی هاروین آرزوی موفقیت داریم.

وزیر ورزش و جوانان افزود: مشارکت دو کشور در زمینه ورزشی می تواند باعث تعمیق روابط ایران و چین در حوزه های مختلف شود و این همکاری می تواند به ارتباط تاریخی دو ملت کمک کند.

هاشمی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده ورود به فاز اجرایی تفاهم نامه خود با کشور چین است. یکی از موضوعاتی که علاقه داریم سریع وارد فاز اجرایی شویم استفاده از تجهیزات ورزشی چین در رشته هایی مثل وزنه برداری، قایقرانی، شنا، ژیمناستیک و دوومیدانی است. برای ترویج رشته زورخانه ای تمایل داریم به چین کمک کنیم، همچنین این آمادگی را داریم رشته های سنتی چین در ایران با توجه به ظرفیت اعطای بورسیه توسط دانشگاه پکن به دانشجویان ایرانی این کار انجام شود.

وی همکاری ایران و چین در کسب کرسی های بین المللی را مورد توجه قرار داد و گفت: دو کشور می توانند در کسب این کرسی ها به یکدیگر کمک کنند و باید از ظرفیت خوبی که دو کشور دارند، نهایت استفاده را ببریم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هاشمی: ایران آماده اجرایی شدن تفاهم نامه با چین است – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هاشمی: ایران آماده اجرایی شدن تفاهم نامه با چین است – خبرگزاری لاکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.