هوش هیجانی کودک نوپا

شاید گاهی به نظر برسد که کودک نوپای همیشه پرجنب وجوش و رقصان شما حتی نمی تواند برای ثانیه ای یک جا متوقف شود، چه رسد به اینکه بماند تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورد، اما کودکان نوپا مستعد و آمادهٔ یادگیری هستند. در این مطلب با شش راهکار که تاثیر شگفت انگیزی در افزایش تجربه و دانش فرزندتان خواهد داشت، آشنا شوید. در زمان خریداسلحه بچه گانه ، قیمت یکی از مهم ترین فاکتورها برای تصمیم گیری است.

بازی های افزایش هوش هیجانی در کودکان

خیلی خیلی حرف بزنید

بیشتر بچه ها در حد فاصل بین 18 ماهگی تا دو سالگی هر هفته یک کلمه ٔ جدید را یاد می گیرند و می توانند حدود 50 تا 100 کلمه را در بیان کنند و هرچه بیشتر با کودکتان صحبت کنید او کلمات بیشتری یاد می گیرد.

کارشناسان توصیه می کنند اتفاقات هر روز زندگی خود را برای فرزندتان تعریف کنید. این به معنای آن است که در حین انجام هر کاری به کودکتان بگویید که دارید چه کاری انجام می دهید و همچنین این راه بسیار خوبی برای قرار دادن کودکتان در معرض کلمات متنوع جدید در تمام طول روز است.

الان زمان خواندن کتاب های بیشتر است. همچنین می توانید با به کار بردن صداهای مختلف برای شخصیت های مختلف یک کتاب، داستان خواندن را جذاب تر کنید.

اطمینان حاصل کنید که کودک نوپای شما در طول روز جریان ثابتی از زبان را می شنود، اما نه از تلویزیون بلکه از افراد حاضر. زبانی که در تلویزیون استفاده می شود خیلی تندتر از آن است که کودکان نوپا بتوانند رمزگشایی کنند و این زبان تعاملی نیست و یک طرفه است. کودکان نوپا در عین حال که به شنیدن صحبت های مردم نیاز دارند، برای کسب بیشترین بهره از این تجربه، به تعامل انسانی نیز نیاز دارند.

با حفظ جریان ثابتی از گفت وگو و با استفاده از واژگان متنوع، شما کودک خود را برای ، نوشتن و هجی کردن در آینده آماده می کنید.

الفبای احساسات را آموزش دهید

توسعه ٔ هوش هیجانی نقش مهمی در رشد شناختی و اجتماعی کودکان نوپا دارد. شما می توانید به فرزندتان کمک کنید که معنای نشانه های احساسی، یعنی حالت چهره، تن صدا و حرکات بدن را بفهمد. این یکی از مهارت های زندگی است که در همه ٔ کارهایی که انجام می دهیم نقش دارد.

فرض کنیم وقتی فرزندتان در حال بازی در جعبه ٔ شن است، کودک دیگری، که هنوز روی پاهایش تسلط کامل ندارد، به او برخورد می کند. وقتی اتفاقی تصادفی است به فرزندتان کمک کنید که این را بفهمد تا کینه ای به دل نگیرد و فکر نکند که عمدی در کار بوده است.

به عنوان مثال، یک جمله ٔ ساده مانند «اوه، اوه، اتفاقی بود» می تواند موقعیت را برای کودکتان روشن کند، به او کمک کند که بفهمد چه اتفاقی افتاده و آن را درک کند. او می گوید نوع پاسخ فرزندتان به این موقعیت اهمیت دارد، زیرا بچه هایی که فکر می کنند چنین کاری به عمد انجام شده است، معمولاً از نظر علمی، اجتماعی و شناختی ضعیف عمل می کنند.

همین امر در مورد احساسات مثبت نیز صادق است. به عنوان مثال، اگر کودک نوپایتان چیزی را با کودک دیگری به اشتراک می گذارد، به نتیجه ٔ همین رفتار ساده اشاره و او را از خوب بودن آن آگاه کنید.

شما می توانید چیزی مثل این بگویید: «تو اون رو هم شریک کردی، ببین چقدر خوشحال شد؟» با کمک به کودکتان در ارتباط دادن احساسات به اعمال، هوش هیجانی اش را توسعه می دهید و این چیزی است که یک عمر به او خدمت خواهد کرد.

هوشمندانه بازی کنید

بازی نمایشی پیشرفته نوع خاصی از بازی است که بر کنترل تکانه ها (محرک های آنی) و خودتنظیمی (خودفرمانی) تمرکز دارد. دو بازی را برای کودکان نوپا پیشنهاد می کنیم که به آنها کمک می کنند تا کنترل تکانه ها را یاد بگیرند و تمرین کنند:

  • 1. اولین مورد در مورد متضادهاست. چند عکس ساده بردارید و یکی یکی به کودک نشان دهید. فرض کنیم عکس اول تصویری از خورشید است. هنگامی که آن را به فرزندتان نشان دادید، او را وادارید به جای «روز» بگوید «شب» یا به جای «خورشید» بگوید «ماه».
  • 2. اگر هنوز برای چنین بازی کلامی ای آماده نیست، به جایش یک بازی رتیمیک را امتحان کنید. با فرزندتان قرار بگذارید که شما یک بار به چیزی شبیه یک طبل یا درام بکوبید و او دو بار.

در هر دو بازی، نکته این است که کودک خود را وادارید که مکث کند، لحظه ای فکر کند و پاسخی را که همان ابتدا به ذهنش می رسد نادیده بگیرد. این بازی ها مناسب کودکان سه و چهار ساله است. شما می توانید بسیاری از بازی هایی مانند اینها را خودتان اختراع کنید.

اشخاصی که کنترل کافی روی تکانه هایشان دارند مهارت های ریاضی قوی تری دارند. داشتن کنترل روی تکانه ها نقشی کلیدی در «کارکرد اجرایی» دارد. کارکرد اجرایی توانایی مغز برای برنامه ریزی، تعیین هدف و حفظ تمرکز روی کار است. کارکرد اجرایی، موفقیت تحصیلی را بهتر از ضریب هوشی پیش بینی می کند. به عبارت دیگر، برای اینکه موفقیت تحصیلی کودکی را پیش بینی کنیم، کارکرد اجرایی شاخص بهتری است تا ضریب هوشی کودک.

فضایی خلاقیت پرور ایجاد کنید

بهترین اتاق بازی را برای کودک نوپای خود می خواهید؟ مجلات دکوراسیون داخلی را رها کنید. برای تقویت خلاقیت طبیعی کودک نوپا، محیطی مساعد و مطلوب تخیل و خلاقیت ایجاد کنید. برای اینکه مطمین باشید وسایل پلیس اسباب بازی خریداری شده باکیفیت است و فرزند شما برای مدتی طولانی می تواند از بازی با آن لذت ببرد، باید آن را از فروشگاهی معتبر خریداری کنید.

این به معنای تهیه کردن جدیدترین و عالی ترین اسباب بازی ها نیست. در واقع، یک جعبه ٔ خالی و یک جفت مدادشمعی می تواند بهترین اسباب بازی روی زمین باشد. ایجاد محیط مساعد خلاقیت به این معنی است که به کودک خود زمان و فضا بدهید تا چیزهای جدید را امتحان کند.

همچنین می توانید برای ایجاد فضایی که گزینه های خلاقانه را تشویق می کند از چند ایستگاه متفاوت برای بازی استفاده کنید. برای مثال، یک ایستگاه می تواند برای موسیقی، ایستگاه دیگری برای ترسیم و نقاشی، یکی برای بازی با لگوها و اسباب بازی های ساختمانی و دیگری برای لباس های مبدل یا هر چیزی که خلاقیت را تشویق می کند باشد.

تلاش کردن را تحسین کنید

تحقیقات نشان می دهد که بچه ها وقتی والدینشان به جای تحسین هوش آنها، تلاش هایشان را ستایش می کنند، در مدرسه سخت تر تلاش می کنند و بهتر عمل می کنند.

بنابراین، هرچند که واقعاً دلتان می خواهد بگویید: «خوشگل من خیلی باهوشه»، اما آنچه واقعاً باید بگویید این است که «حتماً خیلی تلاش کردی.» در این صورت تمرکز، بیشتر روی تلاشی است که کودک برای تولید کار انجام داده است، نه نتیجه ٔ آن و این به کودکان کمک می کند تا کار سخت را با موفقیت ارتباط دهند.

این روش به این خاطر موثر است که وقتی بچه ها بزرگ تر می شوند، به جای «ذهنیت ایستا»، یعنی اعتقاد به اینکه آنچه می توانند انجام دهند از پیش توسط توانایی های ذاتی یا ضریب هوشی آنها تعیین شده است، صاحب «ذهنیت پویا»  هستند و ذهنیت پویا یعنی اعتقاد به اینکه در صورت تلاش کردن می توانند نتیجه ٔ بهتری بگیرند.

بیش از 30 سال پژوهش نشان می دهد که کودکان پرورش یافته در خانواده هایی با ذهنیت پویا، به طور مداوم از همسالان خود که در خانواده هایی با ذهنیت ایستا بزرگ شده اند، در موفقیت تحصیلی پیشی می گیرند.

کودکان دارای ذهنیت پویا معمولاً رویکرد پذیرا و خلاقانه ای نسبت به شکست دارند. آنها روی اشتباهات خود تمرکز نمی کنند و آنها را نشخوار نمی کنند. این کودکان خطاها را به عنوان مشکلاتی که باید حل شوند درک می کنند و سپس دست به کار حل آن می شوند.

با انگشت اشاره کنید

بچه ها در حدود شروع به دنبال کردن مسیر انگشت شما می کنند تا بفهمند به چه چیزی اشاره می کنید. تحقیقات نشان می دهد که اگر هنگام اشاره کردن به یک شیء مانند کامیون اسباب بازی اسم آن را بگویید، کودکان سریع تر زبان را یاد می گیرند و در این سن، کودک شما احتمالاً دیگر در این بازی کاملاً ماهر شده است.

این تعامل «توجه مشترک» نامیده می شود و بدین معناست که کودکتان این توانایی را دارد که در مورد چیزی و شخصی غیر از شما دو نفر، با شما تعامل کند. و هنگامی که فرزندتان این توانایی را داشته باشد، تعامل و تبادل شما می تواند پیشرفته تر شود.

برای مثال می توانید به مکان هایی مثل موزه یا باغ وحش بروید، یعنی جایی که در آن هر دو می توانید به شییی یا یک حیوان توجه کنید. برای اینکه رشد اجتماعی، شناختی و زبانی کودک را تقویروزنامه اطلاعات: همانطور که برای موفقیت در درس خواندن نیاز به هوش تحصیلی (IQ) است، تنظیم ارتباط سالم و درک احساسات دیگران هم به هوش عاطفی یا هیجانی (EQ) نیازمند است.

واژه هوش هیجانی برای اولین بار توسط واین پاین در رساله دکترا استفاده شده است، ولی مایر و سالووی در سال 1990 معنای آن را توسعه دادند.

آنها هوش هیجانی را نوعی هوش اجتماعی و مشتمل بر توانایی کنترل هیجان های خود و دیگران و تمایز بین آن ها و استفاده از اطلاعات به عنوان راهبرد تفکر و عمل می دانند.

هوش هیجانی دست کم در زندگی اجتماعی اهمیتی فراتر از هوش تحصیلی دارد. دارا بودن این هوش است که در طول تاریخ مصلحان و نخبگان اجتماعی را از نخبگان علمی جدا می کند.

هوش هیجانی پیش بینی کننده موفقیت افراد در زندگی و نحوه برخورد مناسب با استرس هاست. کسانی که هوش هیجانی بالا دارند، ظرفیت بالایی برای شناخت احساسات و هیجان های خود و دیگران دارند و از این هیجان ها به بهترین نحو برای برقراری ارتباط با خود و دیگران استفاده می کنند.

هوش هیجانی بیانگر آن است که در روابط اجتماعی و در بده بستان های روانی و عاطفی در شرایط خاص چه عملی مناسب و چه عملی نامناسب است.

یعنی اینکه فرد در شرایط مختلف بتواند امید را در خود همیشه زنده نگه دارد، با دیگران همدلی کند، احساسات دیگران را بشنود، برای به دست آوردن پاداش بزرگتر، پاداش های کوچک را نادیده بگیرد، نگذارد نگرانی، قدرت تفکر و استدلال او را مختل نماید، در برابر مشکلات پایداری نماید و در همه حال انگیزه خود را حفظ کند.

هوش هیجانی به کودک شما کمک می کند تبدیل به بزرگسالی مسیول و با اعتماد به نفس شود که با مهارت روابط بین فردی خود را پیش می برد.  از ویژگی های خارق العاده باتوم پلاستیکی می توان به وزن بسیار کم و کیفیت مثال زدنی آن اشاره کرد. این باتوم اسباب بازی حس قهرمان بودن را به کودک شما تلقین خواهد کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوش هیجانی کودک نوپا" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوش هیجانی کودک نوپا"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.